Vă prezentăm, pe scurt, principalele știri ale zilei:
Schimbări de ultimă oră pentru proiectul noului spital al Sibiului
CJ Sibiu cere suspendarea construirii de noi spitale în România și reduce suprafața proiectului de la Sibiu cu 43%.
Cartier rezidențial în Pădurea Dumbrava
Sibienii sunt invitați de Primăria Sibiu să-și exprime punctul de vedere cu privire la posibilitatea dezvoltării unui nou proiect imobiliar de amploare la marginea Sibiului, pe terenul fostei fabrici Sitex din Pădurea Dumbrava.
Mai sunt 2 săptămâni pentru depunerea dosarelor pentru cei care își doresc o locuință ANL.
Dezlegare la pește... pentru braconieri
Polițiștii din Porumbacu de Jos investighează doi bărbați din localitatea Colun, acuzați de pescuit ilegal și utilizarea uneltelor interzise. „Înainte de sărbătorile religioase, în care se consumă cu precădere pește, pentru că sunt dezlegările la pește, braconierii încearcă să se aprovizioneze ca să-l poată livra pe piața neagră”, spune directorul AJVPS Sibiu.
Au început să funcționeze două noi spații de servicii pe Autostrada A1, în zona MIercurea Sibiului.
Drumuri și Poduri solicită suplimentarea bugetului cu 7 milioane de lei. Va primi 2,5 milioane.
Iar la Mediaș, Horațiu Potra negociază pentru funcția de viceprimar.
La nivel național:
alegerile prezidențiale sunt contestate de doi candidați, iar președintele Iohannis a convocat Consiliului Suprem de Apărare a Ţării.
Cultură
Dacă doriți să faceți o pauză de la politică și de la mesajele electorale, vă prezentăm patru regizori cu care va colabora Teatrul Național „Radu Stanca” din Sibiu în 2025.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Tag-uri: stirile zilei Sibiu , stirile zilei
Vizualizari: 850
Ultimele comentarii
Acum 2 ore
Dragan Cristina
Acum 2 ore
Emil
Acum 2 ore
Hermannstädter
Acum 3 ore
Valentino Versace
Acum 3 ore
John