Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu ține la loc de cinste un fost legionar, Poliția Locală face cu greu față turiștilor care parchează ilegal în centru și noul pod al gării, proaspăt reabilitate, are unele piulițe nestrânse. Acestea sunt câteva dintre subiectele zilei de miercuri în ziarul Turnul Sfatului.
Fosta sală de cursuri 34 de la Facultatea de Teologie a Universității Lucian Blaga din Sibiu (ULBS) devenea în septembrie 2017 Sala Spiridon Cândea, după ce aceasta a fost renovată și decorată cu o serie de icoane pe sticlă donate de familia fostului profesor. Ulterior, aici s-au desfășurat lucrări de doctorat și tot aici s-au desfășurat examenele de ”capacitate preoțească”. Numele Spiridon Cândea e periodic menționat de teologi, însă nu doar de către ei.
Numeroși turiști care vin să viziteze Sibiul și Târgul de Crăciun parchează neregulamentar în zona centrală, blocând trotuarele și stârnind nemulțumirea localnicilor și a altor vizitatori. Ziarul Turnul Sfatului a primit pe adresa redacției mai multe fotografii care ilustrează această situație. În plus, un cititor ne-a arătat că deși a sesizat Poliția Locală, răspunsul primit a fost că volumul de muncă este foarte ridicat.

Deși circulația pe Podul Gării a fost deschisă de mai bine de două luni, o parte din piulițele cu care sunt fixate parapetele de protecție nu sunt bine strânse, semnalează un cititor Turnul Sfatului, care mai atrage atenția și asupra altor nereguli. Administrația locală spune că lucrarea nu a fost, deocamdată, recepționată, în ciuda prelungirii termenelor.
Majoritatea hipermarketurilor și supermarketurilor din zona Sibiului au program redus în Ajunul Crăciunului și în ultima zi a anului, fiind închise complet în ziua de Crăciun și în prima zi din 2025. Ceva mai multe zile libere oferă angajaților lanțul Lidl, supermarketurile cu același nume fiind închise și în zilele de 26 decembrie și 2 ianuarie. Un program similar are și lanțul sibian de magazine TransAgape.

Activitatea Căminului pentru Vârstnici de pe str. G. Coșbuc va fi mutată în viitorul Complex de servicii pentru persoanele vârstnice, care se va construi lângă Lacul lui Binder. Primăria intenționează să contracteze până la sfârșitul anului o firmă care să elaboreze studiul de fezabilitate pentru viitoarea construcție.
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu (ULBS) va înființa o fermă viticolă la Hoghilag pe un teren de zece hectare concesionat de la Agenția Domeniilor Statului. După mai multe etape birocratice ce urmează și o perioadă de 3-4 ani în care via va deveni productivă, universitatea sibiană va putea produce propriul vin.

Școala Gimnazială ”Ion Luca Caragiale” Sibiu a câștigat etapa județeană a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar (ONSS) la volei feminin, desfășurată în cadrul competiției „Keep the Ball Flying”.
11 șoferi care au parcat în zona intersecțiilor din municipiul Sibiu au fost sacționați de polițiștii rutieri, anunță miercuri reprezentanții IPJ Sibiu.

Consilierii locali din partea Partidului Patrioților – a doua formațiune ca reprezentare în deliberativul local al Mediașului – au propus retragerea de pe ordinea de zi a ședinței de miercuri a proiectului referitor la alegerea unui viceprimar. Pentru această funcție și-a manifestat interesul și Horațiu Potra, cel care a candidat la funcția de primar din partea Partidului Patrioților.
Reprezentanții Tursib au anunțat programul autobuzelor și al agențiilor Tursib în preajma sărbătorilor de iarnă. Detalii aici.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 3601


Ultimele comentarii
Acum 48 minute
Nik
Acum 1 oră
Emil
Acum 1 oră
Alexia
Acum 1 oră
Vasile Roaita
Acum 1 oră
Conchita Parizer