Marţi,
20.05.2025
Innorat
Acum
15°C

Investiție de 9,3 milioane de lei: Primăria demarează procedurile pentru modernizarea străzii Ogorului. ”Zonă cu un trafic în creştere având în vedere dezvoltarea imobiliară”

Investiție de 9,3 milioane de lei: Primăria demarează procedurile pentru modernizarea străzii Ogorului. ”Zonă cu un trafic în creştere având în vedere dezvoltarea imobiliară”

Consilierii locali ai municipiului Sibiu vor dezbate și supune aprobării, în ședința de luna aceasta, printre altele, un proiect de hotărâre ce vizează modernizarea unui tronson de peste 600 metri din strada Ogorului. Zona este una care în ultimii a cunoscut o intensă dezvoltare imobiliară, aici fiind construite numeroase blocuri și locuințe, însă accesul a rămas pe o străduță pietruită și prăfuită.

”Urmare a dezvoltării Municipiului Sibiu, şi a industrializării puternice, s-a ajuns la creşterea populaţiei urbane, dezvoltării imobiliare şi la supraaglomerarea drumurilor, la creşterea traficului auto şi pietonal pe drumurile existente, la degradarea accentuată a infrastructurii şi suprastructurii rutiere.

O situaţie similară celor prezentate, se regăseşte şi în zona prelungirii străzii Ogorului - după linia ferată, zonă cu un trafic în creştere având în vedere dezvoltarea imobiliară. Zilnic această zonă este tranzitată de un număr tot mai mare mare de autoturisme ceea ce implică găsirea unor soluţii viabile pentru modernizarea, viabilizarea repararea căilor de acces i fluidizarea traficului. În acest context se impune reabilitarea zonei Strada Ogorului tronson I pentru a oferi o alternativă modernă de deplasare a vehicolelor şi pietonilor”, se precizează în proiectul de hotărâre care ar putea fi votat în 29 aprilie.

În prezent strada este una pietruită și prăfuită, dar cu multe locuințe

Documentul citat arată că modernizarea acestui tronson de stradă va costa peste 9,3 milioane de lei. Banii vor merge în amenajarea a 606 metri de arteră, cu 7 metri lățime și trotuare de 1,5 metri.

Separat va exista o pistă de biciclete pe 800 de metri liniari. Totodată, va fi refăcută rețeaua de apă, vor fi amenajați hidranți și modernizată canalizarea. Pe urmă se vor monta 30 de stâlpi de iluminat public.

”Realizarea investiţiei va asigura creşterea standardului de viaţă al populaţiei prin asigurarea unei infrastructuri adecvate pe toată lungimea tronsonului de stradă ce va deservi populaţia din zonă şi care tranzitează zona, prin sistematizarea traficului auto, separarea zonelor de circulaţie a bicicletelor şi pietonilor, realizarea iluminatului eco-eficient şi crearea unui mediu curat, plăcut.

Se vor realiza lucrări de: Modernizare şi realizare carosabil, trotuare, pistă de biciclete, colectarea şi evacuarea apelor pluviale, modernizare iluminat public, canalizare metropolitană, relocare/protejare reţele electrice”, se mai menționează în proiectul de hotărâre.

Nu în ultimul rând, proiectul prevede că la final pe marginea străzii se vor planta arbori, „cu circumferinţă de 18-20 cm, la o distanţă de aproximativ 10 m între ei. Pe ambele părţi ale străzii aceasta va avea un minim de 50 cm lăţime”.

Întregul proiect poate fi citit în detaliu aici.

Sursa foto: Turnul Sfatului

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 2779

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

1 comentarii

Sibiu.Adrian

Acum 3 săptămâni

Daca "dezvoltare imobiliară" inseamna sa se umple orasul de masini din alte judete mai bine prefer sa raman cu ulita aia de strada asa cum este ea acum.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus