Turnul Sfatului vă prezintă o selecție a celor mai importante știri ale zilei de vineri, 27 iunie.
Cinci elevi au lipsit la proba de Limba și literatura maternă a Evaluării Naționale
Astăzi, 27 iunie 2025, 406 absolvenți ai clasei a VIII-a, care au studiat într-o limbă a minorităților naționale, au fost înscriși pentru susținerea probei scrise la disciplina Limba și literatura maternă, la nivelul județului Sibiu, transmit reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Sibiu. Detalii AICI!
Rectorul ULBS, despre reducerea burselor și protestul studenților
Reducerea burselor pentru studenți nu salvează deficitul guvernului României, crede rectorul Universității „Lucian Blaga” din Sibiu (ULBS). El spune că este „un paradox” propunerea venită de la București în contextul în care „cu ceva timp în urmă făceam apel la studenți să salveze democrația în România”. „Taman cei care au fost salvați s-au gândit acum la o serie de măsuri prin care să salveze bugetul României, dar primii sau între primii sacrificați să fie studenții”. Într-un interviu pentru Turnul Sfatului, Sorin Radu a spus că este totuși de acord cu ministrul Educației că în ultimii ani a avut loc o „creștere spectaculoasă a burselor” și a dat asigurări că ULBS va menține propriile burse. Detalii AICI!
Sindicatele din Cultură amenință cu greva generală. „Tăiați indemnizațiile uriașe ale demnitarilor, pensiile speciale, sinecurile politice”
Federația Națională a Sindicatelor din Cultură și Presă CulturMedia acuză Guvernul că tratează cu dispreț lucrătorii din domeniul cultural, pe care îi supune unei noi „curbe de sacrificiu”, ignorând în schimb adevăratele cauze ale dezechilibrelor bugetare. La rândul său, președintele Rețelei Naționale a Muzeelor din România, Ciprian Ștefan, spune că organizația va veni cu o serie de propuneri. Iar scriitorul Radu Vancu spune că declararea evaziunii fiscale drept vulnerabilitate a securității naționale trebuia să fie primul mesaj al reformelor anunțate de guvern. Detalii AICI!
Consilierii locali USR de la Șelimbăr au participat din stradă la ședința online de CL
Consilierii locali USR Șelimbăr au participat la ședința online a Consiliului Local de vineri din stradă, anunță vineri reprezentanții partidului. Detalii AICI!
Actualizare. Filarmonica Sibiu: Niciun angajat nu a semnat pentru reducerea voluntară a salariilor, „nici măcar cei nouă ale căror posturi sunt indicate pentru reorganizare”
Nici un angajat al Filarmonicii Sibiu nu a fost de acord cu propunerea de reducere voluntară a salariului cu 20%, care ar fi permis instituției să continue activitatea fără a reduce numărul de posturi, anunță Consiliul Județean (CJ) Sibiu. La rândul lor, sindicaliștii care se află în conflict cu managerul instituției spun că au susținut propunerea, dar cu condiția demisiei acestuia. Reorganizarea instituției propusă de managerul Cristian Lupeș - reducerea a 17 posturi, dintre care opt vacante și nouă ocupate de instrumentiști - va fi supusă la vot luni, 30 iunie, în ședință extraordinară. În același timp, se propune înfințarea unui compartiment artistic care să ghideze activitatea orchestrei. Detalii AICI!
Subprefectul Sibiului, Benedek Zacharie, despre reducerea programului la Drumuri și Poduri
Cu o experiență de peste 25 de ani în conducerea unor companii private de construcții, Benedek Zacharie, subprefect al Sibiului, se arată cel puțin nedumerit de decizia societății de construcții a județului de a-și reduce programul de lucru pe timp de vară. Detalii AICI!
După ce a muncit 10 ani în domeniul bancar, o sibiancă a investit peste 2.000 de euro în propria afacere
După ce o perioadă de zece ani a lucrat în domeniul bancar, sibianca Andreea Bârsan a simțit nevoia să facă o schimbare. Pasionată de artă și de creație, tânăra oferă în prezent servicii de design interior și spune că schimbarea profesională pe care a făcut-o o face să vadă lumea cu alți ochi. Detalii AICI!
Liberalii nu mai transmit sibienilor că sigur vor avea un nou spital județean
După ce în martie anul trecut, deputatul Raluca Turcan asigura sibienii că proiectul unui nou spital județean va avea finanțare, președinta PNL Sibiu nu mai are, acum, afirmații categorice pe acest subiect. Iar când e vorba să indice cine consideră că e vinovat pentru eșecurile de până acum, Turcan spune că se abține pentru a nu inflama spiritele în coaliția de guvernare. Detalii AICI!
Actualizare: Un cablu defect a fost cauza probabilă a incendiului de pe strada Kiev din Sibiu. Din fericire nu au fost victime
Pompierii sibieni intervin de urgență pe strada Kiev din municipiul Sibiu, unde un incendiu a izbucnit la o casă de locuit. La fața locului au fost mobilizate două autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autoscară mecanică și o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ), pentru a gestiona situația și a acorda eventualul sprijin medical. Detalii AICI!
Semafor cu buton și dispozitiv sonor, pus în funcțiune pe strada Bâlea din Sibiu
Primăria Sibiu anunță montarea de noi semafoare inteligente la trecerile de pietoni intens circulate. Un nou semafor cu buton a fost pus în funcțiune săptămâna aceasta pe strada Bâlea din Sibiu, la intersecția cu străzile Fabricii și Hermann Oberth, transmit reprezentanții primăriei. Detalii AICI!
Cașolț, din nou fără apă în plină caniculă
În satul Cașolț din județul Sibiu, lipsa apei a devenit o problemă constantă în timpul verii. Oamenii reclamă că, în plină caniculă, apa lipsește cu desăvârșire, în timp ce autoritățile locale spun că situația este temporară și cauzată de secetă, promițând investiții aflate în curs de implementare. Detalii AICI!
Studenții și elevii din Sibiu anunță posibile proteste față de modificarea criteriilor de acordare a burselor
Studenții și elevii sibieni se alătură valului de nemulțumiri legate de modificările propuse de Ministerul Educației privind criteriile de acordare a burselor. În mediul online, în special pe grupurile de WhatsApp din Sibiu, a început să circule un apel mobilizator adresat comunității școlare, în care se atrage atenția asupra unui posibil protest ce urmează a fi organizat săptămâna viitoare. Detalii AICI!
Universitatea din Sibiu are bani pentru salarii până în septembrie
Universitatea din Sibiu se află exact în aceeași situație ca toate instituțiile publice din România, ne-a răspuns rectorul Sorin Radu atunci când l-am întrebat dacă instituția are bani pentru salarii până la sfârșitul acestui an. „Așa cum am semnat contractul instituțional cu Ministerul Educației și Cercetării în februarie, bugetul de salarii și cheltuieli curente ajunge până în luna septembrie”, a precizat rectorul. Detalii AICI!
„Am trecut prin episoade umilitoare”. O profesoară pensionară din Sibiu acuză sindicatul din învățământ de tratament inegal, lipsă de transparență și comunicare
O fostă profesoară din Sibiu, recent pensionată, reclamă lipsa de transparență și comunicare în cadrul Sindicatului Învățământului Preuniversitar (SIP) Sibiu, aducând în atenție o serie de situații în care consideră că a fost tratată incorect ca membră pensionară a organizației. În replică, conducerea sindicatului susține că „drepturile membrilor sunt aplicate fără niciun fel de discriminare” și că organizația funcționează conform unui statut propriu, nefiind obligată să răspundă ca o instituție publică. Detalii AICI!
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 1381
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Adi Gliga
Acum 2 ore
Calitate nu cantitate
Acum 2 ore
Pastor Marginas
Acum 2 ore
Nemo
Acum 3 ore
Ion Iliescu