Vineri,
03.10.2025
Heavy Intensity Rain
Acum
4°C

Telemeaua de Sibiu e pregătită să intre pe piața chineză. ”Unii au spus că e un pic sărată, dar multora le-a plăcut. Putem veni și cu alternative”

Telemeaua de Sibiu e pregătită să intre pe piața chineză. ”Unii au spus că e un pic sărată, dar multora le-a plăcut. Putem veni și cu alternative”
Foto: Asociația Producătorilor de Telemea de Sibiu

Florin Dragomir, președintele Asociației Producătorilor de Telemea de Sibiu, spune că produsul este pregătit să intre pe piața chineză, după prezența la Expoziția Globale a Produselor cu Indicații Geografice (GIPE 2025) de la Beijing. Acesta spune telemeaua făcută din lapte de oaie nepasteurizat a fost pe placul multora, deși unora li s-a părut „un pic sărată”.

Telemeaua de Sibiu a fost aleasă în top zece cele mai reprezentative produse cu (IGP) din Europa și China, în cadrul Expoziției Globale a Produselor cu Indicații Geografice (GIPE 2025), de la Beijing și premiată pentru calitatea deosebită și autenticitatea sa la nivel mondial.

'Am venit la Beijing cu produsul nostru, Telemeaua de Sibiu, protejat la nivel european, produs natural, făcut din lapte de oaie nepasteurizat, care a obținut și un premiu. Am venit să ne prezentăm produsele și sperăm să putem intra și pe piața chineză. Gusturile lor în materie de brânză sunt puțin diferite de ale noastre: unii au spus că e un pic sărată, dar multora le-a plăcut. Putem veni și cu alternative. Nu am știut exact ce se cere aici, dar putem să facem o brânză, o telemea sau un cașcaval mai puțin sărate. Am fost deja contactați de diverse firme, multe dintre ele având colaborări cu companiile care aduc vin românesc pe piața chineză și care acum s-au arătat interesate și de produsele noastre', a declarat, pentru AGERPRES, Florin Dragomir, președintele Asociației Producătorilor de Telemea de Sibiu.

Citește și De ce e diferită Telemeaua de Sibiu de alte produse „neacreditate”: „Se face cu cheag natural, cu saramură, fără adaosuri, fără să fie pasteurizată”. Industria brânzeturilor în Sibiu: peste 24 de mil. lei

Pe lângă Telemeaua de Sibiu, la târg au fost promovate și alte produse cu IGP, precum magiunul de prune, plăcinta dobrogeană, țuica, diverse sortimente de Salam de Sibiu deja recunoscute la nivel european, scrumbia de Dunăre afumată, sardeluțe marinate, salata de icre de știucă și de crap, Telemeaua de Ibănești, Cârnații de Pleșcoi, dar și câteva produse în curs de recunoaștere, precum batogul sau brânza Teaca.

GIPE 2025 s-a desfășurat în perioada 19-21 septembrie 2025, la Centrul Internațional de Expoziții și Convenții din Beijing. Evenimentul face parte din implementarea Acordului China-UE privind Indicațiile Geografice și reprezintă o platformă internațională de cooperare comercială, de schimb de tehnologii, de integrare culturală și, nu în ultimul rând, de investiții în domeniul produselor cu Indicație Geografică Protejată (IGP) între China și partenerii globali. Anul acesta, evenimentul a reunit peste 300 de companii din întreaga lume care produc și promovează produse agroalimentare incluse în scheme de calitate europene și naționale.

Citește și Producător din Vurpăr: Pentru un kg de Telemea de Sibiu folosim 5 litri de lapte de oaie, iar costurile de producție sunt de 6 lei litru de lapte

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

0 comentarii

Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus