Joi,
04.12.2025
Cer Senin
Acum
12°C

Medicul pneumolog Adriana Rădulescu a participat la cel mai mare congres european de sănătate respiratorie: „Colaborarea cu specialiști din întreaga lume aduce beneficii pacienților”

Medicul pneumolog Adriana Rădulescu a participat la cel mai mare congres european de sănătate respiratorie: „Colaborarea cu specialiști din întreaga lume aduce beneficii pacienților”
Dr. Adriana Rădulescu - Sursa foto: facebook Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu

Dr. Adriana Rădulescu, medic pneumolog la Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu, a participat la ERS 2025, cel mai mare congres european de pneumologie. La Amsterdam, experți din întreaga lume au prezentat cele mai noi descoperiri și tehnologii în diagnosticul și tratamentul bolilor respiratorii, punând accent pe terapii moderne, inteligență artificială și colaborarea între specialiști pentru a oferi pacienților îngrijire la standarde înalte.

Congresul a avut loc între 27 septembrie și 1 octombrie, în Olanda, potrivit unei postări făcute de reprezentanții Spitalului TBC din Sibiu pe pagina de facebook. 

„Participarea mea la acest congres reprezintă o oportunitate unică de a lua la cunoștință cele mai recente descoperiri și inovații în domeniul pneumologiei. Evenimentul a reunit experți din întreaga lume, permițând schimb de experiență, discutarea celor mai noi ghiduri și tehnologii, dar și identificarea celor mai bune practici pentru îngrijirea pacienților cu afecțiuni respiratorii. Multe dintre soluțiile globale propuse urmează a fi aplicate direct în activitatea noastră clinică, pentru a oferi pacienților tratamente la cele mai înalte standarde de calitate și siguranță”, a declarat dr. Rădulescu.

Managerul Spitalului de Pneumoftiziologie Sibiu, Cristian Roman, subliniază importanța astfel de participări: „Faptul că medicii noștri participă la manifestări științifice internaționale reprezintă un prilej excelent de a avea acces la cele mai recente descoperiri și inovații medicale, în beneficiul pacienților. Astfel de evenimente permit specialiștilor noștri să se perfecționeze continuu, să facă schimb de experiență cu colegi din întreaga lume și să implementeze cele mai bune practici în tratamentul afecțiunilor respiratorii. La Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu, dezvoltarea profesională a medicilor este una dintre cele mai importante căi de a asigura servicii medicale de calitate.”

Printre temele abordate la congres s-au numărat aplicarea programelor globale de screening pentru cancer pulmonar, tuberculoza în diferite regiuni, workshop-uri privind testele de funcție pulmonară și ecografia toracică, utilizarea terapiilor biologice în boli respiratorii, precum astmul bronșic, dar și studiile privind poluarea, schimbările climatice și impactul obezității asupra sănătății pulmonare.

„La această manifestare am constatat că se pune tot mai mult accent pe diagnosticul de certitudine, pe baza căruia se recomandă tratamentul adecvat. Un progres important îl reprezintă utilizarea inteligenței artificiale în diagnosticul imagistic al cancerelor bronhopulmonare și pleurale. De asemenea, s-a subliniat importanța colaborării interdisciplinare și a terapiei biologice în afecțiunile respiratorii cronice. Unele dintre noutățile prezentate pot fi deja integrate în activitatea zilnică, iar pentru altele continuăm studiile. În viitor se conturează noi abordări în managementul bolilor respiratorii, cu impact direct asupra sănătății pacienților”, a adăugat dr. Rădulescu.

Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu dispune de două secții medicale, cu 170 de paturi pentru internare continuă. Lunar, peste 500 de pacienți sunt internați, iar aproximativ 1.500 beneficiază de consultații în ambulatoriu și investigații paraclinice în cadrul laboratoarelor spitalului.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Raluca Budușan

de Raluca Budușan

Sănătate, Educație
Telefon:
0766 905 671

Comentarii

1 comentarii

Emil

Acum 1 lună

Spagarii film prezinta, a fi sau a nu fi in treaba.

Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus