Mai mulți angajați ai Primăriei Tălmaciu au fost acuzați marți, pe rețelele sociale, că ar lovit intenționat cu mașina de serviciu un câine. Primarul spune că a primit foarte multe telefoane în cursul zile legat de această situație, a făcut verificări, inclusiv pe camere și situația nu pare să se confirme.
Actualizare:
”Cu privire la informațiile apărute în spațiul public la data de 11 noiembrie a.c., referitoare la faptul că un autoturism aparținând unei instituții din orașul Tălmaciu ar fi lovit un câine, pe strada Nicolae Bălcescu din localitate, Compartimentul Relații Publice din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu este abilitat să comunice următoarele:
La data de 12 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor s-au autosesizat și efectuează verificări pentru stabilirea cu exactitate a stării de fapt și luarea măsurilor legale ce se impun în acest caz”, a informat Poliția Sibiu.
Știre inițială:
”Astăzi, în jurul orei 13:30, mașina din imagine, a părăsit sensul de mers pentru a lovi pe celălalt sens (intenționat), un câine negru. În mașină erau trei muncitori, așadar există martori, plus camerele de supraveghere în zonă. Totul s-a petrecut pe strada Nicolae Bălcescu, în apropierea Școlii Gimnaziale. Aceștia se pot numi oameni? Ce modele sunt ei pentru copii? Rog Poliția Tălmaciu să se autosesizeze”, scrie autorul postării, care a stârnit numeroase reacții și comentarii.
Ulterior, în comentarii, martorul spune că deși a fost lovit și rostogolit de câteva ori, câinele pare să fi supraviețuit.
Contactat de reporterul Turnul Sfatului, primarul din Tălmaciu spune că a primit multe telefoane astăzi legat de această situație și că a demarat o verificare. Ioan Oancea a confirmat că mașina aparține primăriei, iar muncitorii adunau frunzele de pe marginea drumului, deci circulau încet, sau staționau.
”Pe camera de supraveghere, atât cât prinde ea, se vede că mașina deja este oprită, staționează și muncitorii adună frunzele în saci. Se vede că acel câinele trece la o mică distanță, poate doi metri, dar mașina este staționată. Am vorbit cu muncitorii, ei spun că nu au lovit nimic.
Mașina este jos, în curte, am fost și m-am uitat la ea, în față este murdară și prăfuită, nu se vede nimic, nicio urmă care să sugereze vreun impact. Am și făcut poze la spoiler să pot să vă arăt (foto mai jos). Eu mai mult de atât nu știu ce să spun. Dacă va fi nevoie, punem imaginile de pe camerele de supraveghere la dispoziția Poliției, m-au sunat mulți iubitori de animale, mulți colaboratori. Am tratat situația cu seriozitate”, a declarat Ioan Oancea.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Administrație
Alătură-te comunității
3 răspunsuri
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.













Lasă un răspuns