Aproximativ 30 de sibieni, locatari ai cartierului Valea Aurie, s-au adunat luni seară pentru a strânge semnături și pentru a se mobiliza împotriva unui proiect imobiliar care prevede construirea unui hotel de dimensiuni reduse, precum și o pensiune cu restaurant, vizavi de Cabana Valea Aurie.
Documentațiile pentru construirea hotelului și a pensiunii cu restaurant au fost puse în dezbatere publică de Primăria Sibiu la începutul săptămânii trecute. Proiectele sunt inițiate de către reprezentanții Sara Sun, societatea care administrează restaurantul Cabana Valea Aurie, vizavi de care – practic – sunt propuse cele două noi construcții.

La întâlnirea de luni seară au venit locatari din toate blocurile vecine. Aceștia au întocmit o listă de nemulțumiri pe care le vor transmite Primăriei Sibiu, în paralel ei strângând semnături de la toți vecinii care se opun construcțiilor. Sunt zeci de persoane.
Se tem că ”le ia soarele”
În primul rând locatarii se tem că viitoarea construcție în care va funcționa hotelul va fi prea înaltă și va bloca accesul luminii naturale în locuințele vecine, afectând astfel calitatea vieții.
”Hotelul este prea apropiat de blocul nostru. Din ce înțelegem din planuri, nu cred că o să mai intre vreodată lumina soarelui la noi în casă”, spune un bărbat supărat.
Altcineva, o vecină, se arată nemulțumită de cum a organizat Primăria Sibiu consultarea publică. ”Am sunat la primărie de nenumărate ori, la numărul dat în anunțul despre consultarea publică și nu răspunde nimeni. Urbaniștii primăriei să vină în stradă să vadă situația, nu să stea în birou”. Oamenii au întrebări legate de modalitatea de transmitere a nemulțumirilor și nu le răspunde nimeni pentru detalii.
Parcări peste parcări
Cea mai des întâlnită problemă este cea a parcărilor. Mulți au venit cu fotografii și imagini video în care arată că în weekend trotuarele de jur împrejur sunt blocate complet de zeci de mașini parcate neregulamentar, inclusiv pe spațiul verde. De altfel, o parte a spațiului verde din apropierea restaurantului existent nu mai are iarbă, ci doar pământ călcat de roți.

”Dacă acum e haos cu parcările și nimeni nu respectă, cum va fi când vom avea aici hotel și un restaurant și mai mare? Strada Iazului are 3,5 metri lățime. Măsurată. Și e cu dublu sens. Plus trotuar blocat complet de mașini parcate. Vă dați seama ce ne așteaptă cu hotel și pensiune lângă?”, spune un alt locatar.
”Ei au prevăzut în planuri locuri de parcare doar pentru cei cazați. În rest, cine vine la restaurant, poate să ia locul de parcare al locatarilor, nu?” se întreabă o doamnă.

Explozia lasă urme
O altă doamnă a ridicat o problemă care stătea pe buzele a mulți vecini: ”În blocul vecin am avut o explozie. Tot Sibiul știe de ea. Suflul a resimțit în toate blocurile de jur împrejur. Dacă ei vin acum cu șantier, nu vor fi afectate construcțiile din preajmă, oricum solicitate de explozie?”.
Mai departe, pentru că este un singur beneficiar și sunt două parcele cu două planuri diferite, unii locatari cred că totul este o inginerie birocratică pentru a putea construi mai ușor.
”Zice că la hotel nu o să aibă alimentație publică, dar ce să vezi?! Hotelul e practic lipit de noul restaurant! Cum vine asta? Am impresia că ne desconsideră, ca să nu spun mai rău”, spune un vecin.
Explicațiile arhitectului Găvozdea
O surpriză pentru cei prezenți la discuții a fost apariția arhitectului și urbanistului Alexandru Găvozdea. El a precizat de la început că a venit la rugămintea unui locatar în blocul vecin. Găvozdea le-a mai spus sibienilor prezenți că o astfel de discuție ar fi trebuit organizată de reprezentanții Primăriei Sibiu și de beneficiarii proiectului. În felul acesta toată lumea ar fi stat la aceeași masă și orice întrebare ar avea cei nemulțumiți ar primi un răspuns clar pe loc.
Alexandru Găvozdea a admis că de multe ori planurile prezentate în această fază procedurală sunt neclare sau ambigue, astfel încât uneori nici arhitecții nu înțeleg prea clar care sunt intențiile.
Pe de altă parte, arhitectul Găvozdea le-a spus sincer tuturor celor adunați că este dreptul proprietarul lui de a folosi terenul cum consideră, atâta timp cât respectă legislația în domeniu și nu afectează vecinii.
De asemenea, le-a explicat punctual locatarilor foarte multe detalii tehnice și elemente procedurale: cum trebuie citite planșele puse de primărie în discuție, ce rol are coeficientul de ocupare a terenului, cât de înaltă poate fi construcția hotelului, la ce distanță poate fi noua clădire de blocul existent și așa mai departe.
Concluzii
Discuțiile au durat mai bine de o oră și jumătate. Informațiile aduse de arhitectul Alexandru Găvozdea au fost primite cu multă atenție. La final, trei direcții par să se fi desprins. În primul rând, toată lumea va solicita realizarea unui studiu de însorire. Vecinii cred că este foarte important să știe dacă vor mai avea sau nu lumină naturală. În funcție de rezultatele acestui studiu pot apărea modificări în planurile viitoare.
Pe urmă locatarii au aflat că nu prea are rost un studiu de trafic. La ce trafic este în weekend în zonă, plus la ceremoniile religioase de la biserică și volumul mare de oameni ieșiți la plimbare, suplimentarea cu 10-15 mașini nu aduce un impact major. Mai degrabă ar fi necesară prezența Poliția Locale care să facă ordine și să dea amenzi celor parcați neregulamentar. Iar cea de-a treia direcție stabilită este ca toți cei afectați de acestea planuri urbanistice să depună petiții la primărie. Cu cât vocea este mai puternică, cu atât ea poate fi luată în seamă.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Administrație
Alătură-te comunității
31 de răspunsuri
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
D-na turatoare de meserie, dna primar, cum ati autorizat constructia imobilului de pe Calea Dumbravii, 145A ? Constructie atipica, cu arhitectura atipica (de orient mijlociu), aflata intre blocuri, latime la drum sub norme, prevazuta cu 2 porti, dintre care una in domeniu public (nu pe cale de acces), cu insusirea domeniului public pe persoana fizica, cu modificarea domeniului public din spatiu verde in amenajare cu pavele (fara autorizatie) etc etc
Dar pentru Aurore, se poate ! Disciplina in constructii, ce zice, alooo, politia locala, dl Gavozdea, care viseaza numai pasaje subterane, numai idei crete de it-sti usr-isti !Asa e, fix asta lipsea acolo, in valea aurie: inca un dugheana pentru nunti, botezuri, parastase, pomeni ! Asta inseamna dezvoltarea economica a sibiului !
Acolo e zona rezidentiala, cu ap, scoala, magazine. NU are ce cauta asemenea constructie atat timp cat deja acolo functioneaza un restaurant (care impute zona cu mirosurile de mancare ieftina de catering, care pleaca in tot sibiul si nu numai), cat timp strada este foarte ingusta, plina de masini etc
Este o zona de agrement, cu oarc, scoala, biserica, intrare gradina zoologica etc
Au venit niste smecheri de la cuca macaii, de pe comune si sate, ca vor ei pomeni si parastase in valea aurie. Mergeti la voi la Sura/Seica si faceti pomeni parastase, nunti botezuri.
A venit prima generatie care a vazut asfaltul sa parvina la oras, in valea aurie. Mergeti la voi pe comune de unde ati venit, ceva util n-ati face pentru societate ! -
Dezvoltare socio-economica. Auzi cu cuvinte mari.Ma faci sa rad cu lacrimi Vlad.
Și legat de sibienii ‘ăștia ‘ nemulțumiți poți afla ca au realizat mai multe in viață decât tine cu siguranță deoarece sunt printre ei medici , avocați, profesori etc. Bineînțeles că în rândurile oamenilor fără studii ( cum probabil ca ești și tu) realizările se măsoară strict prin numărul de bani făcuți indiferent prin ce metodă.Probabil ca din acest punct de vedere da, suntem toți niște ratați ca nu ne-am îmbogățit călcând peste cadavre-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
-
-
-
-
Dar tu ce realizari ai fluturas roz? Este dreptul lor sa protesteze si sa ceara explicatii acestei primari inepte la fel cum este si dreptul proprietarului acelui teren sa faca ce doreste cu terenul in limita legi! Prin urmare, printesa roz murdara de ruj la buze, nu iti mai bate tu creierasul cu ce fac uni sau alti!
-
Iti spun eu una : au apartamente in Valea Aurie , una dintre cele mai bine cotate zone din Sibiu , nu in iaduri urbanistice gen doamna Stanca si Arhitectilor. Dar spune-ne tu, ce realizari ai in viata ? Pun pariu ca doar visezi la un apartament in Valea Aurie in timp ce stai in coloana pe drumul catre „residencurile” din afara Sibiului.
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Ma întreb de ce atâta teama legat de acest studiu de insorire care ar urma sa fie făcut de o firma specializată. Oare pentru ca va arata ca temerile locatarilor sunt justificate? Sa îl facă și sa demonstreze ca nu e asa .Unde a băgat deja atâția bani în teren și proiect nu ar mai trebui sa fie un efort financiar asa mare.Astfel , dacă se dovedește ca nu exista afectare si cu valori în afara normelor atunci a închis gura tuturor pe tema asta cel puțin.
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Iată cum o mică problemă care putea fi rezolvată simplu (locatarii afectați citeau reglementările urbanistice și trimiteau observații scrise la primărie în cadrul firesc al consultării publice prevăzute de lege) s-a transformat în propagandă electorală pentru candidatul intereselor imobiliare, tefelistul Găvozdea. Felicitări echipei de campanie (inclusiv TS) pentru acest exercițiu de imagine!
-
-
ce pute pe zona aia, numa’ a mancare ieftina, numa’ a cathering, numa’ behaituri de slujbe de pomeni si inmormantari, numa’ negru, saracie si moarte !
NU asta trebuie in valea aurie ! Nu mai vrem mirosuri de catering ieftin, nu mai vrem aglomeratie in jurul blocurilor cu clientii acestor dughene, fiindca transforma cartierul in mahala ieftina si galagioasa !
-
„Gând la gând cu bucurie! Tocmai mă căutam prin buzunar după niște mărunțiș, vreau să deschid un butic cu Hermes, Prada, LVMH, chestii selecte pentru cunoscători. Inițial voiam să-l deschid în lobby la Kempinski în Dubai, dar cu deranjul de acolo o să mă reorientez către Valea Aurie. Nu de alta, dar dacă vor ăștia să închidă păcănelele, cum se aude prin târg, ce vă faceți fără Baum, Las Vegas, Superbet și Casa Pariurilor? Trebuie să vină ceva în loc ca să mențină caracterul premium al zonei. Nu-i putem lăsa pe ăștia să transforme zona în „mahala ieftină și gălăgioasă”. Auzi, restaurant și pensiune în Valea Aurie! Doamne ferește!
-
-
Aceasta ,,operatiune,, de denigrare a concurentei, este orchestrata de dl Ovidiu Strajan, mai marele om de afaceri in domeniul horeca. Principiul lui: sa cumpar concurenta, nu vrei sa vinzi, atunci te demolez. Cum? Prima data cu vorba buna, nu vrei, nici o problema, controale , presiuni la institutii astfel incat sa te rupa. Dupa ce patesti toate astea, o sa vinzi tu de buna voie la un pret mult mai mic, decat ai fost ofertat prima data. Aceasta investitie, ,,pune in pericol,, restaurantul Jacobs si Pensiunea Disco Bar Dumbrava, in renovare. Asa stie el sa faca, sa isi creeze, o zona tampon in jurul restaurantelor acestuia, astfel incat sa nu aiba concurenta si sa aiba un castig garantat. Nasol, este, ca se folosesc institutii ale statului ca sa isi atinga scopul. Stie toata lumea in oras, ca la el, nu are voie nimeni sa mearga in control, decat, anuntati sau daca merge cineva, primeste o amenda care o face in 2 ore la restaurant, astfel incat, sa nu se zica, ca nu au fost luate masuri. Se lucreaza ingenios. Cu ce incurca un restaurant cu pensiune, in zona Valea Aurie? Cu nimic. Mai mult decat atat, oferta pe acest spatiu, a fost facuta initial de Strajan, fiind refuzat de proprietari. Daca trebuia sa faca el un restaurant si pensiune, va garantez ca nu era nici un scandal. Asa, daca el nu a reusit sa cumpere acel spatiu sa faca restaurant, nu mai face nimeni. Stie mai bine dl Bibu si capeteniile judetului cum este cu acest om de afaceri, care a primit cu dedicatie, bucataria Spitalului Judetean Sibiu, chipurile, ca doar el, putea sa o renoveze si sa faca mancare acolo. Nu s-a facut nici o licitatie, nimic. Au visat ei noaptea de la CJS, ca Ovidiu Strajan este cel mai bun sa ia bucataria Spitalului Judetean Sibiu.
-
Bai oamenilor voi doar teoria conspirației vedeți peste tot? Oare ce este asa greu de înțeles ca intimitatea și lumina naturala a oamenilor care locuiesc în special la nivelurile inferioare ale blocului o sa fie grav afectată și iremediabil reparabila ? Sa facă studiul.E simplu. Și atunci vedem clar dacă afectează sau nu.E simplu
-
In tarile civilizate,des vizitate de conducatorii nostri locali,judeteni ori nationali, Primariile au,undeva intr-o sala mare,o macheta a orasului,la o scara rezonabila.Orice modificare propusa de Primarie sau de investitori se evidentiaza prin machete.Nu-mi permit sa sugerez ca si in Sibiu ar trebui procedat la fel,doar bat si eu cimpii ca am prea mult timp liber.
-
Oare cum ai ajuns la această concluzie? Aceasta”operațiune” a fost inițiată strict de proprietarii apartamentelor din blocurile de pe strada Iazului, care vor trebui sa suporte mizeria , gălăgia, poluarea, supraaglomerarea care vor fi generate de aceste noi clădiri…asta pe langa ce e deja acolo. Așa că, comentariul tău nu-si are rostul.
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Bastionul Mercenarilor e cunoscut și ca Bastionul „Soldisch”, pe str. Bastionului, nr. 6.
Sa fie show…sa curga inghetata pe Balcescu.eu zic sa se faca program cu publicul…de la 8 la 10 si 16…
Oricum sunt bine secretizate.
Mai pune si cea mai lunga strada din zona: strada Turda! Sa vezi blocaje la orele de varf!
pazeste inteligenti ca tine sa nu intre pe geam











Lasă un răspuns