Era aproape plin, sâmbătă seara, la Cucina di Paolo. La fel, mai bine de jumătate din mesele de pe terasă aveau mușterii. Am zis că e momentul potrivit să testăm bucătăria din restaurantul cu vedere la Piața Mare a Sibiului.
Interiorul are o atmosferă caldă, cu un cuptor pe lemne pentru pizza, care, lăsat la vedere, domină partea din spate. Mult lemn – grinzile din tavan sunt lăsate la vedere –, abajururi mari la lumini, un mesaj „veni, vedi, amici” care domină unul dintre pereți, un televizor pe care rulează când filme mute, când peisaje ale Italiei, spice de grâu atent aranjate în vitrină. Zumzăitul clienților se îmbină cu muzica italiană.
Meniul pare stufos, dar asta probabil pentru că mâncărurile sunt însoțite și de fotografii, să știi ce alegi. După cum indică și numele restaurantului, bucătăria italiană domină meniul și are propuneri pe care nu le prea găsești prin Sibiu. Arancini (bile de orez) cu piept de rață afumat și spumă de parmigiano sau buratta cu ciabatta și pesto la aperitiv, paste de casă cu trufe, storceag de somon, osso buco din rasol de vită cu piure de țelină sau creveți în sos de unt cu usturoi, lămâie și pătrunjel sunt câteva exemple. Sunt mai multe propuneri și pentru vegetarieni, iar prețurile sunt de zonă centrală. Ca termen de comparație, o pizza margherita napoletana costă 49 de lei.
Ospătarii, toți tineri, sunt vreo trei sau patru, energici, așa că nu le-am simțit lipsa. Foarte amabili, dar fără să devină agasanți.

Pentru aperitiv am așteptat aproximativ 30 de minute. Am decis să cerem un „steak de țelină”, preparat vegetarian, și ne-am felicitat mai apoi pentru alegere. O jumătate de țelină, ușor caramelizată pe exterior cu soia și miere, scoasă de la cuptor și acoperită cu felii de măr copt și trufe, peste un sos în care își făceau de cap aromele din cimbru, lămâie, busuioc, salvie și frunze de chives, a fost un preparat de-a dreptul delicios.

Felurile principale au venit la câteva minute după ce am terminat aperitivul. Alegerea cea mai bună a fost făcută de cealaltă parte a mesei: fructe de mare în sos napoli cu chorizo și verdețuri. O mâncare în care s-au amestecat aromele scoicilor, cu cele ale creveților, inelelor și tentaculelor de calamar, într-un sos care îndemna să fie întins cu feliile de ciabatta ușor prăjită de alături. Deși era marcat ca un produs picant, iuțeala nu-i era aprigă.

Puiul sicilian cerut de mine era, însă, cam uscat. Sosul alăturat, din brânză de capră, cu lămâie, măsline și smântână, nu a fost într-o cantitate suficientă pentru a însoți toți dumicații cu carne. Gusturile, însă, erau bune, așa că alături de cartofii dulci veniți drept garnitură, am returnat farfuria goală.

Panna cotta cu pară infuzată în citrice a fost, la final, desertul perfect. Ușor acrișor, bogat în gusturi parfumate cu vanilie și scorțișoară, demn de un final de cină în zona zero a turismului sibian.
298 de lei scria pe nota de la final. 74 de lei a costat porția cu fructe de mare, 57 de lei am plătit pentru puiul sicilian și 56 de lei pentru steak-ul de țelină. Desertul a costat 36 de lei, 27 de lei ni s-a cerut pentru un pahar cu prosecco, 29 de lei am plătit pentru un Hugo fără alcool și restul de 19 lei, pentru o sticlă cu apă plată.

Giornale di Cibin
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Alătură-te comunității
0 răspunsuri
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
-
-
imi pare imens de rau ca nu ni se descrie gustul puiului sicilian. Reteta ar trebui sa includa, in afara de puiul propriu zis, ardei grași colorați, ceapă roșie, căței de usturoi zdrobiți, măsline verzi sau kalamata, capere, rozmarin proaspăt
Suc de lămâie, supă de pui sau vin alb sec (opțional Marsala pentru varianta autentică), Ulei de măsline extra virgin, puțină făină (pentru pudrat puiul), sare și piper. No, daca domnul degustator a simtit aceste chestii, nu stim. Păcat . Mai e de remargat ca mai mult de 75 de lai au costat bauturile…… -
Pârt la farfurie!
Trei sferturi din meniu se bazeazā pe denumiri***! Povestioare învelind banalitāti culinare. Bā, o juma’ de telinā cu o lingurā de sos e mâncare de restaurant? Dacā da, atunci totul e perfect avuabil. Mâine îmi deschid cofetārie unde o sā vând ” Scandinavian Frozen Cherry bouquet moussed blandish”, mooooooaaaaaaaaamāāāāā, n-a vāzut sibiul asa ceva de la atestarea documentarā! Si stiti ce fac ? Iau 3 cirese, le bag in congelator si când le scot înghetate -bocnā, torn peste ele o lingurā de miere si presar un praf de scortisoarā ! Pret? 1000 de lei portia!! Pāi nu ? -
-
Doar preturile sunt ca in Italia, mancarea arata de toata jalea. Cand ma uit la puiul ala cum arata, nu mai vorbesc de fructele de mare care iti vine sa le arunci direct la gunoi. Pizza Margherita aproape 10 euro?? Localul aproape plin, bravo!! Sa arate junii sibiului ca parintii nu sunt parliti
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Apa aia plata e 4-5 lei la supermarket, luata la bax direct de la distribuitor probabil ca pretul e si mai mic . Iar ei o vand cu 19 lei. Daca 750 ml de apa costa 19 lei inseamna ca un litru de apa costa aproximativ 25.33 lei(regula de trei simpla ) adica aproximativ 2.5 L de motorina la preturile de astazi . Cand mai apar articole cu „vai, moare horeca” eu zic sa publicam toti calculul asta
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Armata de useristi bio vegani yoghini, băuturi de frapucino va iniția un atac devastator cu posetele asupra poporului rus!
Du-l pe al tau, pui de dac, doar la biserica. Nimic altceva. Il invata popa tot ce-i trebuie in viata…
Cum adică este sub control? Este normal ca un contribuabil român să nu poată să doarmă noaptea pentru că se…
tradatorii de la aur de ce nu sunt saltati? prietenii dronelor
Păi proporția este să deviem și noi dronele ucrainene.














Lasă un răspuns