Vremea se răcește accentuat la final de martie, cu cer predominant noros, ploi în majoritatea zonelor și ninsori la altitudini mari. La munte, stratul de zăpadă rămâne consistent, iar temperaturile se mențin sub valorile normale ale perioadei.
În data de 30 martie, la ora 09:00, stratul de zăpadă măsura 178 cm la Bâlea-Lac și 17 cm la Păltiniș. Marți, 31 martie, potrivit meteorologilor, cerul va fi mai mult noros, iar temporar se vor semnala ploi, cu caracter de aversă. La munte vor fi precipitații mixte și ninsori la altitudini de peste 1600 m, cantitățile de apă depășind izolat 10 l/mp, ceea ce va determina ușoare creșteri ale stratului de zăpadă în zonele înalte.
Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în zonele montane înalte. Izolat se va semnala ceață.
Prognoza a fost realizată de meteorologul de serviciu Ovidiu-Nicolae Câmpean.
Temperaturi maxime și minime estimate:
| Stația | Maxime (°C) | Minime (°C) |
|---|---|---|
| Sibiu | 10 | 5 |
| Dumbrăveni | 11 | 6 |
| Boița | 9 | 4 |
| Păltiniș | 4 | -1 |
| Bâlea Lac | 0 | -5 |
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Sănătate, Educație
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Cu banii ăia prelungeau FITS cu o zi si toată lumea avea de câștigat.
Ce noroc avem că dronele au program de birou stil 8-16. Și astăzi duminică în acest program a mai fost…
Dumnezeu să-l odihnească!
De frică nu am citit tot articolul. Oare bulevardul victoriei nu a fost proaspat asfaltat? Il gaurim iar? 😂
Si asta ce inseamna? Sa se apuce sa sparga din nou strazi care in acest moment sunt printre putinele strazi…













Lasă un răspuns