Municipiul Sibiu are începând de astăzi pe Calea Poplăcii o nouă creșă, din luna septembrie aici urmând să ajungă peste 70 de copii, fiind una dintre cele mai moderne unități de învățământ antepreșcolar din oraș. Primarul Astrid Fodor a sublinat că zona aceasta a Sibiului avea nevoie de o astfel de creșă, fiind cerere.
Construită prin programul național „Sfânta Ana”, investiția de 16,6 milioane de lei a fost vizitată astăzi de ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, alături de primarul Astrid Fodor, prilej cu care au fost dezvăluite detalii despre culisele acestui proiect și capacitatea reală de școlarizare.

Fodor: „Am plătit constructorii din rezerva proprie sub garanția ministrului”
Deși investiția este una necesară pentru oraș, primarul Astrid Fodor a dezvăluit că drumul până aici a fost marcat de momente critice, cauzate de blocajele financiare ale programului național PNRR.
„Am fost în situația când șantierele erau deschise și firmele nu își primeau banii. Primăria Sibiu are acea rezervă de bani, dar riscul era foarte mare să avansăm noi sumele, pentru că nicăieri nu era prevăzut că putem face asta”, a explicat primarul.
Edilul a subliniat că finalizarea proiectului s-a bazat pe o relație de încredere personală cu ministrul: „L-am sunat pe domnul ministru la ora 8 seara și l-am întrebat ce să fac. Mi-a spus: ‘Doamna primar, plătiți, eu vă garantez că veți primi banii înapoi’. Până acum am primit fiecare leu avansat. Rar am întâlnit, în 10 ani de administrație, ca cineva să se țină de promisiune în acest fel”.
Câți copii vor învăța la noua creșă?
Deși proiectul tip pentru o creșă medie prevede un minimum de 70 de locuri, numărul copiilor care vor trece pragul unității de pe Calea Poplăcii ar putea fi mai mare.
Ministrul Cseke Attila a venit cu o recomandare strategică pentru administrația locală: „Am recomandat doamnei primar să solicite un număr mai mare la avizare la Direcția de Sănătate Publică. Avem exemple în țară unde, pentru o creșă de acest tip, s-au avizat și 90 de locuri. Dacă există liste de așteptare, trebuie să rezolvăm situația pentru cât mai mulți copilași”.
Pentru a asigura funcționarea celor două creșe noi din municipiu (cea de pe Calea Poplăcii și cea de pe str. Viitorului, care va fi gata într-o lună), guvernul a aprobat deja 27 de posturi pentru unitatea medie și 57 de posturi pentru cea mare.

Statul preia facturile: „Sibiul nu va cheltui nimic pentru funcționare”
Un avantaj major pentru bugetul local este faptul că aceste creșe sunt predate „la cheie”, cu toate dotările incluse, iar costurile ulterioare nu vor cădea pe umerii sibienilor.
„Municipalitatea Sibiu nu trebuie să cheltuiască nimic pentru operaționalizarea tehnică. Din 2022, guvernul a decis transferarea finanțării cheltuielilor de funcționare la autoritățile centrale. Sibiul nu va avea cheltuieli aici cu salariile, bunurile sau serviciile; toate vor fi asigurate prin Ministerul Educației”, a precizat Cseke Attila.

Un semnal de alarmă: Instabilitatea politică vs. PNRR
Ministrul a profitat de vizita la Sibiu pentru a avertiza asupra pericolelor care pândesc investițiile viitoare din cauza crizei politice. El a menționat o lege crucială pentru recuperarea a 560 de milioane de euro la nivel național — legea recepției parțiale a lucrărilor — care necesită un guvern cu puteri depline.
„Investițiile PNRR ar putea fi în pericol acolo unde proiectele de acte normative nu pot fi trecute. Avem o strângere de inimă. Este nevoie de un guvern cu puteri depline pentru a lua decizii care astăzi nu pot fi luate de un executiv interimar”, a conchis ministrul.
Cum arată noua creșă, puteți vedea în galeria foto de mai jos:







Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Administrație
Alătură-te comunității
0 răspunsuri
-
S-a ajuns așadar ca pe vremea sovieticilor: tatăl nu poate câștiga singur suficienți bani ca să-și întrețină familia. Motiv pentru care 6si mama trebuie să muncească pe plantație în loc să se îngrijească de creșterea si educarea copiilor. Se ocupă de asta statul progresist ateu de copii. Creșe! Ce mizerie, ce rușine!
-
Asta de la tovarasul Rockefeller se trage si de la miscarea „feminista” lansata de el la inceputul sec. XX
Doua motive importante au dus la distrugerea familiei (a familiei crestine, pentru ca toata civilizatia avansata a fost facuta de crestini) asa cum a fost ea de mii de ani:1. Prin convingerea femeii ca si ea „poate” si trebuie sa munceasca la fel ca un barbat smecherii care au pus bazele sistemului de taxare a muncii (in SUA in 1913) au dublat baza de impozitare. Pana atunci doar barbatul lucra si platea impozit. Traditional rolul femeii a fost de „Doamna a casei” care se ocupa de educatia copiilor si de bunul mers al gospodariei si al familiei, rol esential in formarea viitorului societatii. Copii educati in familiile crestine erau, evident crestini.
2. Ca o consecinta a „emanciparii” femeii, copiii au ramas sa fie indoctrinati de sistem. Pana atunci, aveau profesori particulari, faceau scoala serioasa iar familia, mamele in special, aveau un rol covarsitor in asta.
Cu aceasta schimbare, familia crestina nu mai fost ceea ce trebuia sa fie, loc de formare si educare a noilor generatii. Locul acesteia l-a luat statul, adica sistemul antihristic mafiot.
De acolo s-a pornit la distrugerea societatii si uite ca am ajuns in momentul actual in care lumea occidentala este in mare parte satanizata. Mare minune ca inca mai exista credinta aici, in Gradina Maicii Domnului, dar si aici exista dastepti din astia coborati de Darwin de pe liana si pusi profesori de „biologie” sa indoctrineze si sa formeze generatiile urmatoare de atei si de satanisti.
Cautati interviul lui Aaron Russo (prieten cu David Rockefeller) in care explica discutia cu acesta si cum au format ei (prin reteaua lor de agente propagandiste) miscarea feminista.
-
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Domnul Stoicescu ne spune povesti. Au pus bariera pe partea stanga a barajului(partea cu Bradu) unde nu are nici o…
Aceia care merg cu barca sunt la recoltat nu la pescuit. Ai dat 7000 euro pe barca si vrei sa-ti…
Domnule Pop sunteti pe dinafara, poate nu cunoasteti personalul de la achiziții din primărie. Fetele nu ies din cuvântul lui…
Foarte buna masura, in zona cu accesul blocat are si pestele o sansa. Pentru ca multi pescari sunt cretini: zice…
Popor bolnav.












Lasă un răspuns