Pana de curent de vineri după-amiaza a fost produsă ca urmare a faptului că cea mai mare stație de transformare din județul Sibiu „a picat”.
Este vorba de stația de transformare 110/20kV Sibiu Nord, aflată pe strada Drumul Ocnei. Din cauza consumului mare de energie electrică, echipamentele stației au cedat după prânzul zilei de vineri. „Din cauza sarcinii crescute au «picat» toate direcțiile de alimentare cu 20 kV, cred că sunt vreo 30 de direcții. De când lucrez în cadrul Distribuție Electrică eu nu am auzit de așa ceva, este o defecțiune majoră. Echipele tehnice încearcă să elimine din consumatori, dar la reluarea furnizării, echipamentele cedează din nou”, au descris, pentru cititorii Turnului Sfatului, surse din interiorul sistemului de distribuție a energiei electrice.
Estimări ale amplorii
Potrivit acestora, amploarea defecțiunii este resimțită la scară mare. „Cel puțin 40% din oraș cred că este afectată de aceste defecțiuni. De ce se petrec? Din lipsă de investiții, din lipsă de capacitate decizională”, apreciază specialiștii cu care a discutat Turnul Sfatului.
Distribuție Energie Electrică România (DEER) a informat că în urma defecțiunilor care au început să se manifeste de la ora 13:00 sunt afectați locuitorii de pe aproximativ 30 de străzi. Lista dată publicității este, însă, vădit lacunară: atât cititori ai Turnului Sfatului, cât și instituții publice precum Spitalul Județean au anunțat că au probleme din cauza lipsei furnizării energiei electrice, chiar dacă străzile lor nu se află pe lista întocmită de DEER.
Citește și Spitalul Județean Sibiu, afectat de pana de curent din oraș: Radiologia de la Urgențe are activitatea întreruptă temporar
Am solicitat reprezentanților DEER răspunsuri oficiale pe acest subiect, cât și explicații referitoare la motivul pentru care nu au fost date publicității toate străzile afectate de această defecțiune. Până la publicarea acestui material nu a fost furnizat un răspuns.
Cea mai mare stație de transformare din județ
Stația de transformare 110 / 20 kV de pe strada Drumul Ocnei din municipiul Sibiu este cea mai mare din județul Sibiu. În februarie 2024 a fost semnat un contract de finanțare pentru modernizarea acestei stații și închiderea buclei de 110 kV între stațiile Sibiu Sud – Cisnădie – Dumbrava, proiect în valoare de peste 237 de milioane de lei.
Termenul de finalizare a acestui proiect este luna decembrie a anului 2028. Într-un interviu acordat cititorilor Turnului Sfatului, Radu Nanu, șeful Serviciului Proiectare Distribuție Energie Electrică România – Sucursala Sibiu, arăta că proiectul se află în faza de achiziție a echipamentelor.

Știre inițială. În urma unei defecțiuni la rețea, distribuția energiei electrice s-a întrerupt în mai multe zone din Sibiu, începând cu ora 13:00 a zilei de vineri.
Nicolae Bălcescu și Ocnei, din zona centrului istoric al Sibiului, au fost printre primele străzi afectate. După câteva repuneri în funcțiune a rețelor, aceastea au cedat din nou, iar avaria a afectat mai bine de 30 de străzi din oraș.
Anunțul publicat de Distribuție Energie Electrică România despre străzile afectate de întreruperile accidentale nu indica și o oră estimată pentru remedierea deficiențelor. În zona centrului istoric, furnizarea energiei electrice a fost reluată în jurul orei 14:00.
Lista străzilor afectate
Sursa: Distribuție Energie Electrică România
Aleea Postăvarilor
Calea Șurii Mici
Șoseaua Alba Iulia
Str. Arad
Str. Autogarii
Str. N. Balcescu
Str. Caramidariei
Str. Castorului
Str. Demetrescu t.
Str. Deva
Str. Fragilor
Str. Frigoriferului
Str. Garoafei
Str. Granitului
Str. Gutuilor
Str. Hameiului
Str. Kogalniceanu m.
Str. Magheranului
Str. Metalurgistilor
Str. Mitropoliei
Str. Nucului
Str. Ocnei
Str. Pedagogilor
Str. Progresului
Str. Prunelor
Str. Reconstructiei
Str. Teclu nicolae
Str. Tiglarilor
Str. Varului
Str. Viile Sibiului
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
Un răspuns
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
După exprimare și problema pe care ai prezentat-o, dacă ți l-ar da ție în scopuri sportive, cred că în maxim…
Parcă a fost director general al spitalului de Psihiatrie . Nu cred că PNL ar face asemenea greșeli. Cântă tare.
Ciudat acest aspect…. Beneficiază de prezumția de nevinovăție dar a fost încarcerat pt 24 de ore….
Să ai un stadion modern, abonat la fondurile publice, 6-7000 de bilete pe meci….. Nu reușesc să îmi imaginez competența…
Grije unde vor suge lipitorile de la fotbal la bugetul primariei.Astea nu se lasa duse usor…trbuie extirpate.













Lasă un răspuns