Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

„Toleranță zero față de orice formă de cruzime aplicată animalelor”. Poliția Animalelor s-a autosesizat în cazul bărbatului care a călcat o oaie cu mașina, în Magnolia

Adina Bota
0
Poliția Animalelor s-a autosesizat și a deschis dosar penal/Foto: Captură video
Poliția Animalelor s-a autosesizat și a deschis dosar penal/Foto: Captură video

Poliția Animalelor s-a autosesizat și a deschis dosar penal în cazul bărbatului care a lovit o oaie cu mașina, iar apoi a lovit-o cu picioare, în parcarea ansamblului rezidențial Magnolia.

Publicitate
Publicitate

În 15 august, un bărbat a fost filmat cum a călcat o oaie cu mașina de teren. Oaia rănită abia a mai putut merge câțiva metri, apoi s-a pus jos. Atunci ciobanul a venit lângă ea și a lovit-o cu piciorul în cap, de mai multe ori.

Citește și Citește și: VIDEO – Oaie călcată cu mașina, apoi lovită cu piciorul, sub privirile locatarilor din Magnolia. Martor: Cum să rănești în halul acesta un suflet?

Poliția Animalelor s-a autosesizat și a deschis dosar penal. Totodată polițiștii asigură toleranță zero față de orice formă de cruzime aplicată animalelor.

Publicitate

„La data de 17 august a.c., polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu – Biroul pentru Protecția Animalelor s-au autosesizat în urma imaginilor apărute în spațiul public din data de 15 august a.c., în care un bărbat ar fi lovit cu autoturismul o oaie, ulterior lovind animalul cu picioarele, în timp ce acesta se afla la pământ.

În cauză a fost întocmit un dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de rănirea cu intenție a animalelor, faptă prevăzută de art. 25, alin. (2), lit. d) din Legea nr. 205/2004 privind protecția animalelor, republicată, cercetările fiind efectuate sub coordonarea unității de parchet competente, în vederea stabilirii cu exactitate a tuturor împrejurărilor în care s-a produs evenimentul și dispunerii măsurilor legale care se impun”, transmit polițiștii sibieni în urma unei solicitări a turnulsfatului.ro.

Pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

„Inspectoratul de Poliție Județean Sibiu tratează cu maximă responsabilitate toate situațiile privind protecția animalelor și manifestă toleranță zero față de orice formă de cruzime sau rele tratamente aplicate animalelor”, au mai transmis polițiștii sibieni.

Citește și: VIDEO – Oaie călcată cu mașina, apoi lovită cu piciorul, sub privirile locatarilor din Magnolia. Martor: Cum să rănești în halul acesta un suflet?

Publicitate
Publicitate

Adina Bota
Adina Bota

Redactor

adina[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate