Aeroclubul Sibiu organizează în data de 31 mai Ziua Porților Deschise, eveniment care include în program primul spectacol aerian pe cerul Sibiului după 29 ani. Sibienii vor putea vedea gratuit evoluând formația de acrobație ”Șoimii României”. În paralel, există discuții pentru ca la spectacol să se alăture elicoptere ale MApN și avioane F16 ale Forțelor Aeriene.
”Ziua Porților Deschise la Aeroclubul Sibiu vine anul acesta cu o mare surpriză, primul Air Show din ultimii 29 de ani la Sibiu! Eram pilot sportiv în anul 1997 când a avut loc ultimul show aviatic la Sibiu”, spune Adrian Sociu, Comandant Aeroclub Teritorial „Hermann Oberth” Sibiu.

”Șoimii României” este formația națională de acrobație aeriană aparținând Aeroclubului României. Reprezintă cu succes România la diferite spectacole aeriene nu doar în țară, ci și la evenimente internaționale. Fondată inițial cu mult timp în urmă, formația este alcătuită din 11 membri ce încântă publicul prin evoluții spectaculoase în cadrul demonstrațiilor aeriene naționale și internaționale.
În afara show-ului aerian organizatorii pregătesc un program plin cu activități de familie, surprize pentru copii și lansează invitații pentru cei care caută puțină adrenalină.
Redăm mai jos programul complet al Zilei Porților Deschise, planificată în data de 31 mai:
– formația de acrobație a Aeroclubului României “Șoimii României”,
– formația Aeroclubului României „The Pelicans”
– salturi în tandem cu parașuta din legendarul avion AN2
– expoziție statică de avioane,
– tobogane pentru copii,
– expoziție aeromodele
– modele de avioane polistiren
– baloane și alte surprize pentru cei mici.
”Copii vor putea să vadă avioanele din cabină, iar dacă se „aliniază planetele” vor putea vedea pe cerul Sibiului și o formații de elicoptere de la MAPN și avioane F16”, mai spune pilotul Adrian Sociu.
Programul începe de la ora 09:00 iar evoluțiile în intervalul orar 11-15.
„Dacă vremea este bună ne așteptăm la un număr record de participanți având în vedere notațiile din acest an. Pe 1 iunie vom executa și zboruri pentru cei care vor achiziționa vouchere pe 31 Mai la eveniment. Totodată ziua de 1 iunie este zi de rezervă pentru eveniment. Pentru adulți avem și un eveniment dedicat, salturi cu parașuta în tandem în zilele de 30-31 mai și 1 iunie”, au mai precizat organizatorii.
Aeroclubul Sibiu funcționează pe strada George Topârceanu, lângă Aeroportul Internațional Sibiu, cu acces dinspre cartierul Turnișor.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Administrație
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Nu se poate! Fake news! Tovarasii progresisti ne-au spus clar ca este incalzire globala. Informati-va numai din surse oficiale!
Asta e o mare minciuna. Dreptul de vot a fost abrogat in dec. 2024 prin furtul alegerilor si lovitura de…
De cand e lumea lume, oamenii au inflorit au exagerat si au mintit. Nu a fost nici o problema, pentru…
Deci si-a lasat cainele liber sa vaneze oameni pe strada si primeste doar o amenda de 500 de lei? Ar…
nu ai ce sa le ceri, nu au iesit din sat :))














Lasă un răspuns