Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Muzeul de Istoria Farmaciei se redeschide în 3 iunie

Ștefan Dobre
1
Foto: Turnulsfatului.ro
Foto: Turnulsfatului.ro

Închis în primăvara anului trecut din lipsă de fonduri, Muzeul de Istorie a Farmaciei se redeschide publicului în data de 3 iunie.

Publicitate
Publicitate

Anunțul a fost făcut miercuri de managerul Muzeului Național Brukenthal, Raluca Teodorescu, care a precizat că instituția a făcut eforturi în această perioadă pentru a putea redeschide și primi din nou turiști.

”Credem că merită efortul de a fi deschis, cel puțin în perioada sezonului. Colega mea este acum acolo și are două ghidaje programate astăzi. Ana Maria Păpureanu este unul din cei doi experți la nivel național în istoria farmaciei”, a precizat Raluca Teodorescu.

Publicitate

Redeschiderea vine în contextul în care anul acesta Muzeul de Istoria Farmaciei din Sibiu a devenit membru al Aromas Itinerarium Salutis, asociație certificată din 2024 drept „rută culturală a Consiliul Europei”.

Acest lucru crește semnificativ vizibilitatea patrimoniului românesc, consideră reprezentanții Muzeului Național Brukenthal (MNB), în componența căruia se află MIF. Instituția a inițiat procedurile și pentru includerea Palatului Brukenthal în „Via Habsburg”.

La nivelul Consiliului Europei sunt 49 de rute culturale cu diverse tematici, care ilustrează memoria, istoria și patrimoniul Europei.

Prețul unui bilet de intrare la Farmacie este 16 lei.

muzeul-de-istorie-a-farmaciei-foto-muzeul-national-brukenthal2-fspw

Publicitate
Publicitate

Ștefan Dobre
Ștefan Dobre

Administrație

0724 605 815

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Un răspuns

  1. Avatar Foame chimică
    Foame chimică

    La ce mare cantitate de substanțe se vând în România muzeul farmaciei ar trebui să fie de exemplu: avem ciuperci, avem floră spontană ce cu un pic de educație ar putea fi pisată, fumată, introdusă în corp.
    Am putea merge la muzeul farmaciei ca să aflăm cum să folosim binecuvântarea țării.

    0
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate