Fără preaviz: Primăria Sibiu a majorat cu 50% chiriile teraselor. Proprietarii plănuiesc disponibilizări, într-un sezon de criză. „Din 5.000 de lei țintă zilnică, am încasat 2.085″

Deoarece prevederile Codului administrativ nu au fost implementate în legislația locală, de la începutul acestei veri Primăria Sibiu a aplicat noi tarife, care au crescut chiriile teraselor sezoniere cu 50%. Iar cum în actualul sezon proprietarii de terase spun că încasările le-au scăzut cu 40–60%, planurile lor sunt de a reduce din numărul de angajați, ca ultimă soluție înainte de a închide afacerile.
În timp ce Primăria Sibiu punea în consultare publică – acum două săptămâni – modificarea regulamentului teraselor, prin închirierea acestora prin licitație publică, cu un preț majorat cu 50% față de cel actual, funcționarii administrației locale calculau deja chiriile majorate cu jumătate.
Prin urmare, de la începutul acestei veri, în loc de 2 lei/mp/zi, proprietarii de terase au început să primească note de plată în care chiriile erau calculate la 3 lei/mp/zi.
Reprezentanții Primăriei spun că au ajuns la această nouă valoare a chiriilor ca urmare a faptului că încă nu a fost adoptat și implementat în Sibiu un nou regulament al teraselor, care să respecte legislația națională. Iar până la organizarea licitațiilor pentru închirierea spațiilor pentru terase, vor fi aplicate tarifele adoptate în ultima zi a anului trecut: pe 30 decembrie 2025, Consiliul Local a votat noile taxe și impozite pentru 2026.
„Taxa de 3 lei/mp/zi pentru ocuparea domeniului public de către persoanele juridice este stabilită prin HCL nr.462/2025, care modifică HCL nr. 125/2025 privind stabilirea impozitelor și taxelor locale, precum și a taxelor speciale aplicabile în anul 2026 pentru vanzarea de produse si pentru prestări servicii.În contextul modificării Codului Administrativ, operatorii economici nu mai pot funcționa pe domeniul public cu terase în baza unor avize de ocupare a domeniului public, ci prin închirierea domeniului public prin licitație. Astfel, până la organizarea acestor licitații și încheierea contractelor, se vor aplica prevederile HCL 462/2025 în ceea ce privește calcularea și încasarea taxei de ocupare a domeniului public cu terase sezoniere”, este explicația transmisă de către Primăria Sibiu în atenția cititorilor Turnul Sfatului.
Primul gând: disponibilizările
Notele de plată majorate cu 50% i-au luat prin surprindere pe majoritatea proprietarilor de terase cu care a discutat Turnul Sfatului pe acest subiect. Discuțiile cu aceștia au fost purtate sub rezerva protejării identității. În contextul modificării regulilor de închiriere a teraselor, cu toții sunt, de altfel, rezervați în declarații, de teama unor repercusiuni din partea administrației locale.
Creșterea „peste noapte” a chiriilor teraselor vine într-un sezon pe care cu toții îl descriu cu mult mai slab decât în anii trecuți. Încasările au scăzut cu 40–60%, pe fondul creșterii costurilor cu materia primă și utilitățile. De crescut prețurile – nici vorbă, în contextul reacțiilor negative online din ultima perioadă. „Mulți cred că ne îmbogățim, dar nimeni nu stă să se gândească de ce ajungem la aceste prețuri: din cauza chiriilor, a utilităților, a materiei prime, toate în creștere abruptă în ultima perioadă”, este o sinteză a opiniilor culese pe subiectul prețurilor.
În acest context, prima măsură la care se gândesc proprietarii de terase pentru a acoperi creșterile de chirii o reprezintă disponibilizările de personal. „Este dureros, pentru că tocmai ne-am construit noi echipe la început de sezon. Și este și mai dureros pentru că nu știi pe cine să alegi”.
„Oamenii aleg să nu mai consume”
Un proprietar de terasă din centru descrie o scădere accentuată a consumului. Una care nu putea fi prevăzută din lunile de iarnă, dar care a devenit evidentă după finalul lunii iunie. „E ușor să spui că sunt mari prețurile în centru, dar nimeni dintre cei care se plâng nu a plătit chirii, utilități, salarii la nivel de centru. Prețurile sunt percepute ca fiind foarte mari de către populație. Cred că mulți (dintre proprietarii de terase – n.r.) nu vor mai face față. La marja de profit renunțăm. E pe sistemul «scapă cine poate». Un fel de Covid 3″.
Un alt operator, bucătar cu experiență de 20 de ani, arată cum au evoluat costurile fără a le trece în prețuri. „Eu, de anul trecut, merg pe aceleași prețuri. Când s-a eliminat plafonarea la gaz, curent, s-a scumpit benzina, motorina — am decis să nu mărim prețurile. Oamenii se plâng, dar nimeni nu știe costurile.” Același proprietar oferă și cifre concrete. „Vă arăt conturile. Până la ora șapte, azi, am încasări de 2.085 de lei. Și mie îmi trebuie încasări de 5.000 de lei pe zi pentru a acoperi costurile. Am avut încasări cu 40.000 de lei mai mici decât în iunie anul trecut. Eu plăteam 6.000 de lei chirie pe terasă, acum plătesc 9.000″.
„Suntem ca șoarecele și pisica”
Proprietarii de restaurante se plâng și de faptul că nu sunt ascultați. „Peste tot, mediul de afaceri și administrația funcționează împreună; aici suntem ca șoarecele și pisica. Și noi suntem tot oameni, nu venim de pe Marte. Tot familii avem”.
Un alt proprietar formulează o cerere concretă. „Sperăm să se trezească la realitatea cruntă în care suntem și ofere măcar cu stabilitate. Nu cerem reduceri, dar să nu crească acum chiriile. Peste tot vedem numai conflict, iar acum se creează și la noi aceste stări de conflict. Dacă am dialoga, altfel am înțelege și noi taxele. La fel, și cei din administrație ar înțelege problemele cu care ne confruntăm”.
Pentru unii, situația a ajuns la epuizare. „Restaurantul meu e un business de familie, muncesc ca sclavul. Și sunt propriul meu sclav. A fost o plăcere pentru mine, dar acum mi-e scârbă. Probabil o să încerc să vând businessul. De doi ani nu am mai fost în concediu, nu am avut nici măcar două zile libere legate una după alta”.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
4 răspunsuri
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Suntem devastați la aflarea acestei vești! Rugăm horecarii să ne pună la dispoziție un IBAN sau un Revolut ca să…
Mare om, mare doctor!
Când nu vezi vinovații și te înjuri cu oameni pe care nu i-ai văzut în viața ta și nu știi…
La a doua intrebare m-ai pierdut! In ce lume traiesti??? Arata-mi un copil cu posibilitati limitate care nu este batjocorit…
Nenea, vinerea nu se mînâmcă slănină. Deci vor veni la cosit doar useriștii. Ăștia n-au treabă cu postul.











Lasă un răspuns