Vineri,
12.09.2025
Partial Noros
Acum
16°C

Cindrea despre regionalizare: "nu va fi o capitala absoluta"

Variantele de regionalizare a ţării apărute până acum în presă nu sunt cele reale, susţine co-preşedintele USL Sibiu,Ioan Cindrea, referindu-se mai ales la discuţiile despre viitoarea capitală a regiunii în care va fi inclus Sibiul. Cea mai sigură versiune pare a fi cea de împărţire a României pe structura actualelor regiuni de dezvoltare, care să preia din atribuţiile ministerelor. "Vor fi atribuţii în gestionarea infrastructurii regionale – drumuri, căi ferate – şi alte proiecte cu impact regional. Este o decizie importantă cea referitoare la stabilirea capitalei și pot să vă spun că nu va fi o capitală absolută. Nu va fi precum în cazul județelor, unde toate instituțiile publice cu impact sunt în municipiul reședință de județ”, declară Ioan Cindrea.
Practic, potrivit acestuia, în diferite orașe importante ale regiunilor ar urma să fie înființate instituții pe domenii diferite – mediu, sănătate, fonduri europene etc.

Cindrea nu candidează

Întrebat dacă ar fi interesat de o eventuală candidatură pentru funcția presupus a fi numită ”guvernator”, Cindrea a declarat că vrea să rămână la județ. ”Eu am candidat pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Sibiu și vreau să îmi duc mandatul la capăt, dacă am sănătate”. Cindrea spune că, în mod cert, regionalizarea este un subiect ce se va încheia în cursul acestui an. După adoptarea legilor necesare, organizarea referendumului și modificarea Constituției.
 

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Vizualizari: 189

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

11 comentarii

Odin

Acum 12 ani

Normal ... nu va fi o capitala absoluta acolo se vor infiinta institutii pe domenii diferite: mediu, sanatate, fonduri si bugete, infrastructura, justitie si probabil educatie. Taxele de parcare si de salubritate si biletele de intrare la Zoo, ceea ce conteaza cu adevart intr-un oras, le putem stabili si singuri. Sibiul are f mari sanse de asta eu nu vreau la ciolan, las pe alti.
Raspunde

un sibian

Acum 12 ani

un neica nimeni amaratul asta...
Raspunde

#

Acum 12 ani

Ceva despre crearea de locuri de munca?
Raspunde

##

Acum 12 ani

Pai in campanie s-a batut cu caramida-n piept ca o sa creeze locuri de munca , si acum tace ca ala-n tufis ! V-am votat si acum ne luati de prosti d-le presedinte ! Rusine !!!
Raspunde

alex

Acum 12 ani

pai vedeti deci putem sta linistiti atunci sibiul va fi centrul cultural si gata sau administrativ.
Raspunde

ha ha

Acum 12 ani

Sa trezit mascaronul sa si dea cu pararea?taie nene mai departe panglica la proiectele lui bottesch k nu esti instare de altceva..ups...primul loc la nepotisme....
Raspunde

cineva

Acum 12 ani

atatea incercari
Raspunde

sibian

Acum 12 ani

A-ti marit iar propunerea pt. timbrul de mediu in dedinta de azi 13.02.2014 de guvern. Politicieni imputiti. Nu aveti pic de rusine, nesimtitilor. ***www.mmediu.ro/beta/wp-content/uploads/2013/02/2013-02-09-Lege-TM.pdf
Raspunde

buca

Acum 12 ani

Nu doresti d-ta sa te duci la airport pana vin jidanii sa-l extinda,poate assa scapam de tine.NARCISISTULE!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Raspunde

un sibian

Acum 12 ani

un papagal si atat...
Raspunde

Cindrea, om slab !

Acum 12 ani

Cindrea e varza, e de acord sa fie capitala la orasul falimentar Brazov, de dragul lui Nita sau Scripcaru. Nita, esti varza. Daca nu va fii capitala regionala la Sibiu, regiunea centrul si sibiul vor saraci. Uite-te cum, deja for sa fure gazul si sa-l duca la Bucuresti. NU ACCEPTATI REGIONALIZARE LA SIBIU, FACUTA DE MOLDOVENI SAU OLTENI ! Sau neo comunisti PSD.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus