Duminică,
25.09.2022
Cer Senin
Acum
5°C

Încercat-am Domino's Pizza. Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene

Încercat-am Domino's Pizza. Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene

Au tatonat, s-au învârtit, s-au răsucit, au căutat angajați, au zis că mai e puțin, s-au lungit din nou. Taman săptămâna trecută, după luni de așteptare, au deschis. Da! Doamnelor și domnilor, există în minunatul oraș Sibiu, Domino's Pizza. Voi cei care trăiți doar din ce vă oferă Facebook, lectura obligatorie din liceu și aspirați lectură doar ce găsiți pe google în materie de agățat fete, vă rugăm să nu citiți mai departe. V-ar putea da tot sistemul peste cap.

Acum că am rămas mult mai puțini, vă spun că am trăit una din cele mai crunte dezamăgiri pe care mi le-a oferit globalizarea în ultimii ani. După ce m-am lămurit cu tenișii Converse, bateriile Duracell și ceasurile Timex, a venit și rândul Domino's Pizza.

Locația: strada Samuel von Brukenthal, la numărul 1, vizavi de primărie, între o farmacie și un magazin de kitsch-uri. Magazin ce a asistat la moartea unui restaurant și a unui alt brand cunoscut în lume - Luca’s Super Sandwich.

restaurant pizza domino_s (1)

Interior: Domnilor, să vă rugați să nu vină oamenii cu brandul în control că ați sfeclit-o. Totul pare improvizat. Scaune și mese vechi, câteva sute de pliante aruncate ici-acolo, un loc înghesuit și total neprimitor. Mi-a adus aminte de un fast-food de comună ceva mai răsărită, maxim de-un cartier din periferia unui oraș industrial. În plus, lângă perete stătea rezemată sigla uriașă (nu știu dacă primiți aviz de la Cultură) care urma probabil să fie răstignită în exterior, deasupra ușii. Siglă mare, cu litere iluminate din interior, așa cum vedem prin filmele americane din anii 60. La intrare trona o ghirlandă de baloane albe, roșii și albastre, culorile brandului, ca la o nuntă de poienari cu pompă de benzină proprie.

restaurant pizza domino_s (3)

Am comandat ca la nuntă, să fiu în ton cu atmosfera. Trei pizza: ”American Hot” cu blat pufos, ”Quattro Formaggi” cu blat subțire, ”Pizza Mexicană” cu blat italian, două tipuri de sosuri, unul dulce și altul picant, aripioare Buffalo cu sos de usturoi, chicken strippers cu sos barbeque și un souffle de ciocolată. N-am luat doar pentru mine, stați liniștiți. Alături mi-au stat patru colegi cărora le-am și cerut părerea.

restaurant pizza domino_s (6)

Stați și ascultați.

  1. ”Bla, bla, bla, blatul e nașpa, conținutul e prea sărac, la Twenty e pizza mai bună”, a comentat primul coleg care decretase dinainte că la Twenty e cea mai bună pizza din oraș. Deci irelevant.
  2. (…) O colegă mai nouă, puțin timidă care a gustat puțin dintr-o pizza și n-a zis nimic. Irelevant din nou.
  3. ”Preparatele din pui sunt ca la KFC, dar mult mai proaste. Mult mai proaste. Bucățelele de pui n-au niciun gust, am încercat un sos de usturoi acru, iar aripioarele erau înecate în ulei. Un fast-food de slabă calitate. Nu-i văd rostul în zona centrală, aici poți găsi aripioare și pizza mult mai bune. Mai curând la Super-Mama, decât la ăștia”, a declarat o colegă ce nu a călcat de mai mult de trei-patru ori în viață pragul de la KFC. Super-Mama, nici atât.
  4. ”Concluzia mea e simplă: am mâncat pizza mai bună. Cele vreo trei feluri încercate acum mi-au ‘stâmpărat decent foamea, deși porțiile mi se par extrem de mici. Faptul că unul din feluri a fost extrem de uleios mi-a rămas lipit de limbă mai bine de o oră după, deci nu m-aș repezi să recomand noua pizzerie. Aș paria, totuși, pe felul cu brânză, unde blatul s-a făcut remarcat. În rest, Twenties rulles!”, este ultima declarație, în același ton ca și primele.
Părerea mea proprie și personală e că dacă cei de la Domino's Pizza vor păstra prețurile de acum, au o șansă. Sunt aproape vreo patru licee, brandul e cunoscut, deci ce mai contează alimentul? Dacă însă se vor alinia la prețurile practicate în celelalte orașe, aducă la peste 23 de lei o pizza, atunci s-ar putea să aibă probleme. Produsele nu sunt cine știe ce, așa că ciupeala poate ține din preț. Noi am plătit pentru toate cele enumerate 85 de lei, dar asta în condițiile în care oamenii vindeau o pizza, de orice tip, cu 16 lei!

restaurant pizza domino_s (2)

Dar avantajul lor este că au găsit o soluție economică pentru care ar merita un premiu din partea Camerei de Comerț. Afacerea din Sibiu e făcută cu ajutorul unui program POSDRU, iar asta înseamnă un ajutor consistent la plata angajaților și a echipamentelor. Ciudat dă doar mesajul ce apare pe toate pliantele pizzeriei, ”Conţinutul acestui material nu reprezintă în mod obligatoriu poziţia oficială a Uniunii Europene și a Guvernului României”. Obligatoriu într-un astfel de proiect, dar sună ca dracu atunci când vorbești de-o pizza. Totuși…

restaurant pizza domino_s (5)

Graba strică treaba

Franciza ”Domino's Pizza” a ajuns în 73 de țări din întreaga lume și apare în peste 5.700 de orașe. Din 1973, ”Domino's Pizza” asigură o livrare a produselor în 30 de minute. Dacă se trece de acest timp, produsul e oferit gratuit, se spunea în anii 70. Prin anii 80, gratuitatea a fost schimbată cu o reducere de 3 dolari. În 1992, compania a pierdut un proces și a plătit despăgubiri de 2,8 milioane de dolari, după ce o mașină de livrare a omorât o femeie într-un accident în statul american Indiana. Alte 15 milioane de dolari au fost plătiți în 1993, tot în urma unui accident cu o mașină de livrare, după ce a trecut pe roșu la un semafor. (sursa: wikipedia)

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

26 comentarii

Florin

Acum 6 ani

Sincer mi se pare ca e doar un articol rautacios.. daca ma uit la ce a comentat primul coleg mi se para ca suna a reclama pentru Twenty ...(nu vreau sa zic ca ati primit bani sa scrieti un articol rautacios, dar asa reiese din ce ati scris) Si daca pizza si mancarea din acest loc e asa de prosta oare de ce tot timpul e coada ??? Vreau sa vad daca o sa mai ziceti asta si peste ceva timp.
Raspunde

Vicent

Acum 6 ani

Daca erai atent la ce au anuntat brandul se bazeaza mai mult pe on-line. Colegii tai ar trebui sa mearga la un consult daca au facut asemenea comparatii.
Raspunde

anodynus

Acum 6 ani

"Aș paria, totuși, pe felul cu brânză, unde blatul s-a făcut remarcat. În rest, Twenties rulles!”, este ultima declarație, în același ton ca și primele. Hotarat lucru, nu prea a-ti fost la orele de engleza, precum se vede in citatul de mai sus! Nu ca va impacati mult mai bine cu limba romana!... In loc sa dati bani pe fast-food, ati putea investi cu mult mai folos sume modice in perfectionarea cunostintelor de limba romana si, eventual, engleza! Bine, totusi, ca nu ati ortografiat verbul englezesc din citat cu trei de "l", in loc de unul, cum este indeobste corect!...
Raspunde

dana

Acum 6 ani

Apropo ca vrei sa pari ca stii mai multa romana , corect este ati fost nu a-ti fost :)
Raspunde

ion

Acum 6 ani

Turnul Sfatului acest ziar plin de somitati care se pricep la toate mai putin la lucruri importante . Faptul suntem in 2016 si voi nu aveti o functie de search a articolelor pe online ma fac sa nu iau in serios absolut nimic ce scrieti voi pe aici. De ce autorul articolului nu isi scrie numele sa vedem si noi cine este acest tanar/tanara specializat in design , bun gust si gastronomie? Daca orasul asta e plin de ceva este de hateri , credem ca am pus coada la pruna dar cu durere in suflet , suntem mult sub alte orase mai mici in ceea ce priveste sustinerea afacerilor locale . P.S. am cumparat si eu pizza de la Domino's nu e geniala dar nici cum scrieti voi , sunt multe mai proaste in satucul nostru prafuit .
Raspunde

jonyjon

Acum 6 ani

"Acest site este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013" As fi curios sa ne uitam in caietul de sarcini al proiectului, sa vedem daca era prevazuta functia de cautare (care a existat pana acum vreo luna sau doua, dar a disparut). Si as mai fi curios cum au reusit sa faca o tema de Wordpress sa se vada asa nasol pe mobil.
Raspunde

ion

Acum 6 ani

Turnul Sfatului acest ziar plin de somitati care se pricep la toate mai putin la lucruri importante . Faptul suntem in 2016 si voi nu aveti o functie de search a articolelor pe online ma fac sa nu iau in serios absolut nimic ce scrieti voi pe aici. De ce autorul articolului nu isi scrie numele sa vedem si noi cine este acest tanar/tanara specializat in design , bun gust si gastronomie? Daca orasul asta e plin de ceva este de hateri , credem ca am pus coada la pruna dar cu durere in suflet , suntem mult sub alte orase mai mici in ceea ce priveste sustinerea afacerilor locale . P.S. am cumparat si eu pizza de la Domino's nu e geniala dar nici cum scrieti voi , sunt multe mai proaste in satucul nostru prafuit .
Raspunde

ion

Acum 6 ani

Turnul Sfatului acest ziar plin de somitati care se pricep la toate mai putin la lucruri importante . Faptul suntem in 2016 si voi nu aveti o functie de search a articolelor pe online ma fac sa nu iau in serios absolut nimic ce scrieti voi pe aici. De ce autorul articolului nu isi scrie numele sa vedem si noi cine este acest tanar/tanara specializat in design , bun gust si gastronomie? Daca orasul asta e plin de ceva este de hateri , credem ca am pus coada la pruna dar cu durere in suflet , suntem mult sub alte orase mai mici in ceea ce priveste sustinerea afacerilor locale . P.S. am cumparat si eu pizza de la Domino's nu e geniala dar nici cum scrieti voi , sunt multe mai proaste in satucul nostru prafuit .
Raspunde

@@@

Acum 6 ani

Eu tin minte ce au promis in Toamna: Va fi ceva nemaivazut in Sibiu... Well...am mai vazut, dar asa bataie de joc in centru-centru parca nu, ma refer strict la amenajari si inghesuiala. Pare o mica bodega de gara.
Raspunde

radu

Acum 6 ani

Da, puteau avea cautare pe site, dar te ajuta tătuca gugăl. Scrie ceea ce doresti sa cauti apoi adaugi site:turnulsfatului.ro, iar gugăl cauta doar pe site-ul respectiv ;)
Raspunde

Marcel

Acum 6 ani

Nu stiu cum iti permiti sa batjocoresti afacerea omului, nu are rost sa ne lungim, esti un nesimtit!!!
Raspunde

Andrei

Acum 6 ani

Pacat ca legile ziaristicii le da dreptul la cei ce scriu articole, de a-si ascunde identitatea. Acest cretin misterios care mananca "ironic" de ani de zile, si-si da cu parerea lui subiectiva despre ce e ieftin si ce e scump, trebe aflat. Cum sa platesti nene pe o masa 50 de RON, si sa zici ca pretul e decent, cand salarul minim pe zi, este tot atat? Iti bati joc de cei saraci? Pot ei manac in oras zilnic? Ar putea, si mai apoi sa traiesca cu aer. Nesimtitule! Vedea-te-as manacnd la cantina inchisorii din arestul IPJ, sa te vad acolo comentand despre manacrea gratuita. Am manact si eu o pizza mexicana acolo La Domino, si nu pot zice ceva de rau evident, sau lauda. Poate ca nu au adus la masa servetele, sau tacamuri implicit, fiindca probabil asa e sistemul, ceri sau te servesti. Poate de rau ar fi pretul practicat in general, de pizzerii, care mi se pare mare pentru cei cu venituri mici si medii. Si Domino a avut la 16 lei doar promotiile, acum pretul revenind la 20-26 lei / pizza.
Raspunde

olimpiu

Acum 6 ani

sibiu...n-ai ce-i face..orasul asta este plin de ,,distrusi,,...nu mai calc pe acolo de vreo 2 ani
Raspunde

George Predescu

Acum 6 ani

Să lămurim niste lucruri: 1Cei de la dominos ies în evidență cu serviciile de catering! 2.Am comandat si eu câteva produse de acolo și nu pot spune că sunt cele mai proaste în comparație cu celelalte brand-uri! 3.Respect opinia fiecaruia de a comenta acest articol! 4.Criticile aduse la adresa acestei pizzer-ii sunt total nejustificate!(probabil acel sau acea persoană care au scris acest articol sunt lipsiți de orice surse de informații;propria opinie rămâne "întotdeauna" cea mai importantă)! 5.Lucrez în marketing de 20 de ani și știu cât de greu e să aduci pe piața de consum ceva nou și totodată care să fie cât de cât avantajos fiecărui consumator! Mă bucur în sfârșit ca cei de la dominos pizza au inițiativă și trec peste orice fel de probleme,calitatea produselor fiind punctul lor forte! Nu neg acest articol dar am impresia ca lucrurile nu stau chiar așa de prost cum sunt expuse mai sus...
Raspunde

avram iancu

Acum 6 ani

RECLAMA MASCATA LA TWENTY. Daca voi considerati pizza de la Twenty cea mai buna din oras ar trebui sa scrieti despre alte subiecte si sa evitati gastronomia. Stiati ca Twenty face pizza la tava? Aveti habar despre gustul unui sos de rosii? Aveti habar despre gustul unei mozzarella ? Ingredientele lor vi se par gustoase? Articolul trebuia sa se reflecte strict la Domino's!!!
Raspunde

bobby

Acum 6 ani

In primul rand Lucas nu este un brand cunoscut in lume, apartine unei firme din Timisoara cu cateva restaurante in tara...sunt toate pe duca. Despre Domino's ce sa va spun ? O mare pacaleala, nici macar nu au pizza cu ton, o pizza care este ceruta de catre client in general, prostii, la chiriile din centru vor capota curand la fel ca si celelate incercari in acest spatiu. Sibiul nu este un oras de consumatori, chirii mai scumpe decat in Cluj, prostii sunt cei care tot incearca.
Raspunde

Adrian Niculae

Acum 6 ani

În București, pizza lor este la fel de "gustoasă". O dată am mâncat de la ei și a fost suficient.
Raspunde

Mihai Corbu

Acum 6 ani

Salut, Am lucrat in state intr-un Dominos in cadrul unui intership, timp de doua luni, pot sa va spun un singur lucru, foarte important, calitatea produselor Dominos este 100% peste calitatea celorlalte pizzerii din Sibiu, asta garantez 100%. Puteti sa le dati si copiilor, pizza lor e chiar ,,healty'', mozzarela era 100% naturala si cu 30% mai putina grasime. Anul trecut m-am intors in Sibiu si lucrez in domeniul IT si ma bucur sa vad ca branduri internationale intra pe piata noastra. Le urez succes, poate o sa ii am ca clienti.
Raspunde

Sergiu

Acum 6 ani

Salut! Sunt Sergiu, de la Dodo Pizza Brasov, chiar acum citesc cartea lui Tom Monaghan despre povestea Domino's. Cum au deschis la Brasov, am fost sa ma uit cum arata o multinationala :) Si imi dau seama ca, cu oamenii potriviti poti bate orice multinationala. Spor tuturor! Daca vreti sa vedeti cum pregatim pizza live, poftiti aici: https://dodopizza.ro/Brasov/Webcam Aveti drum prin Brasov si vreti sa vedeti cum functioneaza cea mai IT pizzerie? Oricand va facem o excursie prin bucatarie!
Raspunde

Yummi

Acum 6 ani

In Bucuresti, pizza Dominos face senzatii. De fiecare data cand am comandat mi-am lins degetele. Probabil ca fiind la inceput mai dureaza pana isi intra in mana. Va recomand cu drag pizza Mexicana, Vegetariana (cu ton) si Extravaganzza. Am facut 10 comenzi pana in prezent si nu am fost dezamagit. Mai ai si promotii duap fiecare comanda (fie o pizza gratis, fie un pepsi la 1l gratis fie reduceri la viitaorele comnezi) In orice caz, este o pizzerie faimoasa in multe tari deci nu cred ca doar cei din Sibiu ar avea aceste neplaceri.
Raspunde

Ciprian

Acum 5 ani

Acum 2 zile as fi avut doar cuvinte de lauda la adresa lor. Mici exceptii se legau de lipsa de respect a curierilor care vorbesc la per-tu si sunt niste copii... Ieri am comandat cu ridicare de la ei de la sediu si ma gandeam daca nu o sa vomit dupa. Probleme enumerate rapid ca n-am timp sa scriu: pizza se face cu mainile direct de catre curierul care imi livrare pana atunci, racit, cu mucii curgandu-i. Cei care le coc se sterg pe pantaloni (pe fund mai exact) de faina si lucreaza tot fara manusi. Coca e lasata neacoperita in navete pe jos, are muste pe ea. Cutiile sunt pe jos. Telefonul suna intr-una, il mai injura cate un angajat. In detaliu am poze si o sa fac reclamatie la OPC cu dovezile. Mi-e greata de ce-am vazut - nu o spun unde, vreau sa-i ia ca din oala OPC-ul. GREATA dupa ce de un an comand intr-una de la ei. Sa manance ei coca pe care s-u asezat mustele si pusa in cutii luate de pe jos.... Auziti voi: coca si ingrediente puse direct cu manutele. Sanatate
Raspunde

Evelina Strugaru

Acum 5 ani

Sunt profund dezamagita de localul Domino's pizza din Militari . Am comandat o pizza si un sos picant , le-am achitat si m-am întors in 15 minute sa le iau la pachet . Atat Bucătarul cat si barmanul au făcut mișto , glumite de prost gust asupra mâncării si nu numai . Am ieșit cu sosul pe care mi l-au dat care era amestecat cu tot felul de alte sosuri , cu 5 lingurițe de chilli . Astfel de Glume nu se fac in condițiile in care am achitat un sos normal picant . Nu am putut mânca pizza întrucât m-am tot gândit daca saliva lor e cu adevărat sau nu între ingrediente . Asa au sugerat . Glumița sau adevăr nu se stie . Mi-e scârbă de astfel de oameni si de localuri . Nu știm ce mâncam din păcate .
Raspunde

Evelina Strugaru

Acum 5 ani

Este vorba de Dominium . Scuzele de rigoare . Am confundat localurile .
Raspunde