Marţi,
04.10.2022
Parțial Noros
Acum
10°C

VIDEO. Cu 254 km/h pe A1. Cea mai mare viteză surprinsă de polițiștii rutieri, în acest an

VIDEO. Cu 254 km/h pe A1. Cea mai mare viteză surprinsă de polițiștii rutieri, în acest an

Polițiștii ruteri au depistat pe autostrada A1 Sibiu - Deva un șofer din București care conducea cu viteza de 254 km/h. Acesta a fost sancționat cu amendă în valoare de 2.900 de lei, iar ca măsură complementară polițiștii i-au suspendat exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru 90 de zile, se arată într-un comunicat al IGPR.

Poliţiştii Brigăzii Autostrăzi şi Misiuni Speciale au depistat, ieri, în 27 mai, în jurul orei 13.00, pe autostrada A1 Sibiu - Deva, un șofer care conducea cu viteză excesivă.

Cel în cauză, un bărbat de 37 de ani, din București, a fost depistat la kilometrul 305, sensul dinspre Deva spre Sibiu, în timp ce conducea cu viteza de 254 km/h.

Acesta a fost sancționat cu amendă în valoare de 2.900 de lei, iar ca măsură complementară polițiștii i-au suspendat exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice pentru 90 de zile.

"Aceasta este cea mai mare viteză cu care a fost înregistrat conducând un șofer, în acest an. Viteza excesivă și cea neadaptată condițiile meteo-rutiere reprezintă unele dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere în țara noastră. (...)  Economia de timp este nesemnificativă raportată la riscul pe care și-l asumă șoferul care circulă cu viteză excesivă și la riscul la care îi expune pe ceilalți participanți la trafic sau pe pagerii pe care îi transportă," avertizează polițiștii în comunicatul amintit.

video IGPR

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Comentarii

16 comentarii

ziarul local

Acum 5 ani

Oare ce masina avea?
Raspunde

(-)

Acum 5 ani

Te interesează sau decat vrei sa stii?
Raspunde

P

Acum 5 ani

Se vede clar in filmulet. Lambo Huracan...
Raspunde

un cititor

Acum 5 ani

Indiferent de masina, este un cretin care nu are ce cauta in societate ...
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

iulia

Acum 5 ani

Cititorule, esti ipocrit! Tu n-ai greșit niciodată? A greșit omul, plătește.Nu doresc sa cred ca radicalismul de care dai dovada este rodul frustrării tale
Raspunde

Invidie

Acum 5 ani

Omul nu a incurcat pe nimeni, nu vad de ce atata agitatie. Cu asemenea masina, e ca si cum ar fi avut 100 km/h cu un Logan.
Raspunde

un cititor

Acum 5 ani

Serios? Atunci ce rost au toate dotarile masilnilor de curse (rollcage, sisteme anti-incendiu, centuri de siguranta cu prinderi in puncte multiple, costume si casti speciale, etc, etc ...) si antrenamenrtele lungi si dure ale soferilor care participa la curse? Ca doar nu conduc Loganuri? Amintesc de curse intrucat viteza de 250 km/h este mai mare decat viteza pe care o au pilotii pe multe segmente de pista ... Daca citesti niste statistici referitoare la numarul de accidente si de morti de pe sosele, POATE o sa intelegi "agitatia"...
Raspunde

rosu

Acum 5 ani

As mere si io, da a mea nu prinde atata. Si io ma mir cum de in Jermania-i voie si in alte tari nu.
Raspunde

...

Acum 5 ani

oare din cauza ca in jermania au autostrazi? oare din cauza ca in ro autostrazile sunt niste glume proaste?
Raspunde

un sibian

Acum 5 ani

in jermania ai voie pentru ca aia fac scoala de soferi. la aia scoala de soferi e o treaba serioasa si te invata ca lumea. Daca vrei sa obtii permisiul trebuie sa dai examenu pe bune, nu 200-300 de euro ca la noi. La ei e asa de zeci de ani, au masini in general mult mai puternice, astfel incat si aia trecuti de 50 de ani pot sa conduca masinile alea. Ia tu boshorogu nostru invatat cu carutza de 20-30 cai singur pe coclaurile patriei, pune-l intr-o masina de vreo 150-200 de cai intr-un trafic mult mai aglomerat si vezi cat dureaza pana sa faca o gafa nasoala. De aia nu au aia limita de viteza pe anumite portiuni unde autostrada are 3 benzi. Si hai sa-ti mai zic ceva: portiunile alea incep sa devina tot mai putine si mai scurte intocmai din cauza soferilor de paie, insp ce cauta comparatiile cu situatiile din raliuri, unde toti participantii stiu ce fac si o fac pe propria raspundere in masini ceva mai sigure? Autostrada este un drum public, te poti astepta oricand ca un bou sa schimbe banda cu 130 km/h fara sa se asigure prea bine, si tu vii cu 250 km/h si nu ai unde sa franezi si te bagi direct in spatele lui??? Foarte bine ca l-au lasat pe ala fara permis. Daca vrea sa mearga tare cu masina aia, sa se duca pe circuit de raliu sa-i dea pana-i pusca pistoanele - dar nu pe autostrada cu viteza aia!!! 160-170 la ora este inca decent (chiar daca peste limita de viteza) si ai alta vizibilitate, manevrabilitate si distanta de franare.
Raspunde

politrucul

Acum 5 ani

Sibiene, tu esti șofer "pe bune" deoarece cred ca nu ai dat 2-300 de euro? Cretini ca cel ce face obiectul prezentului articol, întâlnești peste tot in Europa, poliția-i amendează, dar cetățenii nu se inflamează in halul asta. Dar na, pentru ca noi ne "pricepem" la mașini decat, ne place sa trăncănim pe marginea unui astfel de subiect.
Raspunde