Vineri,
12.09.2025
Innorat
Acum
21°C

Ganț: Autostrada Sibiu – Brașov se va face mai repede decât Sibiu - Pitești

Ganț: Autostrada Sibiu – Brașov se va face mai repede decât Sibiu - Pitești

Deputatul FDGR, Ovidiu Ganț, susține că deși nu s-a stabilit încă nici traseul pentru autostrada Sibiu – Brașov, totuși aceasta se va construi mai repede decât Sibiu – Pitești. ”Autostrada Sibiu - Brașov mi se pare un proiect economic fundamental, pentru că pe de-o parte leagă Brașovul de occident, Brașovul fiind un important centru comercial al României și pe de altă parte, invers, scurtează drumul de la Sibiu la București pentru că eu cred că mult mai repede se va construi Sibiu – Brașov decât Sibiu Pitești. Aceasta este impresia mea, la modul cum se desfășoară lucrurile. Mi-aș dori să se facă amândouă și să se facă repede, dar nu depinde de noi asta”, a spus Ganț în cadrul unei conferințe de presă.

Deputatul a transmis mai multe întrebări miniștrilor care au ajuns la Ministerul Transporturilor în ultima perioadă cu privire la autostrada Sibiu – Brașov, însă ultimul răspuns nu a lămurit nici măcar când se va știi pe unde va trece. ”Eu  când am făcut prima dată interpelarea, în primăvară, ministrul a răspuns că în luna august urmează să se stabilească traseul definitiv. În plus, am fost sesizat de o asociație neguvernamentală care se ocupă de ornitologie, că sunt discuții despre un sit natural care ar putea fi vizat de traseul autostrăzii și i-am scris ministrului că dacă se are în vedere ca traseul să treacă pe acolo, să discute cu oamenii aceștia să nu ne trezim ca în situația de la Lugoj-Deva unde lilieci, urși și alte animale sunt periclitate și lungești cu doi ani toată activitatea. Și mi-a răspuns că în august se va stabili traseul. Am mai întrebat o dată de atunci și mi-a spus că încă nu s-a stabilit traseul definitiv”, a mai spus Ganț.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

12 comentarii

Anonymus

Acum 7 ani

mai bine s-ar ocupa stimabilul sa sustina autostrada Sibiu-Pitesti ca aia este importanta cu adevarat nu cea spre Brasov (dar poate domnia sa vrea sa faca o noua Vale a Prahovei dinspre ardeal spre Poiana Brasov si alte partii de schii de acolo ca la noi degeba este aici in apropiere oportunitate de dezvoltare ca mai bine sa mergem in alte zone montane... Vai si amar de el politician
Raspunde

raspandache

Acum 7 ani

Clar ca se face Sibiu-Brasov, bucata aia de autostrada nu pune in pericol planurile straine de dezintegrare treptata a Romaniei, fiindca nu leaga Transilvania de nimic. Moldova si Tara Romaneasca sunt ignorate cu buna stiinta, lasate in saracie si nedezvoltare ca sa le poata inocula dobitocilor tefelisti impresia ca ei, ca ardeleni sunt superiori restului romanilor. Urmatorul pas este secesiunea, la care pune osul din greu jivina de Rares Bogdan. Secesiunea e deja pe trei sferturi realizata. Nu avem drumuri care sa uneasca Ardealul de restul tarii, calea ferata spre Valcea e in paragina si mai trebuie doar demontata, daca deschizi televizorul ]n Ardeal jumatate din posturi sunt maghiare, la telefon vorbim folosind serviciile ungurilor de la Digi, zburam cu ungurii de la Wizz Air, latraii sunt toata ziua cu secesiunea-n gura pe la televizor, politicienii fac totul impotriva Romaniei, ca altfel ii leaga Statul Paralel, de Avram Iancu si toate personalitatile care au contribuit la Marea Unire ne batem joc, istoricii nostril sunt cu studii si finantari la Budapesta, ce dracu' mai vreti ca sa pricepeti? BPL-n toti tradatorii de neam. si-n toti antiromanii.
Raspunde

celalalt

Acum 7 ani

Sibiu brasov nu aduce nimic, dar nimic dpdv economic! Plus ca avem proiect de magistrala feroviara europeana pe sb -bv ! Lasati sa avem feroviar b-sb-extern de calitate, si macar sa-i ajutam pe dacia, ford etc sa scoata masinile din tara mai repede! Sunteti politician, dar nu aveti pregatire ec, nu cunoasteti contextul, vorbiti vorbe, atat!
Raspunde

wal

Acum 7 ani

pacat ca nu avem un guvern FDGR!
Raspunde

Zexe

Acum 7 ani

Faci și tu parte din cercul lor select de pârțari?
Raspunde

(-)

Acum 7 ani

Neața buna, Ovidiule!
Raspunde

dancp2

Acum 7 ani

nu mai povestiti si telenoveliti atita donmilor/doamnelor politicieni autostrada TREBUIA de acum 25 de ani,cel putin prin brasov,prin pitesti,pe unde vreti daca e mai ieftin faceti una pe crestele carpatilor DA FACETI O DATA NU MAI POVESTITI CA VOM FACE<VOM DREGE<VOM......
Raspunde

McD

Acum 7 ani

...desigur prin 2025 prima si 2030 a doua...speram...sau disperam
Raspunde

...

Acum 7 ani

autostrada sb bv se face mai repede pentru ca se face si b-bv si miticii nu incap toti in poiana si multi vor veni repede in marginimea sibiului si in al doilea rand autostrada sb-bv se face pe bani europeni sau pe bani care se pot fura?
Raspunde

Doljul liber

Acum 7 ani

Se impune sa ne luam Ardealul nostru romanesc din ghearele multinationalelor, sasilor si ungurilor! Ardealul pamant romanesc din strabuni!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus