Marţi,
21.09.2021
Parțial Noros
Acum
14°C

Sibian amenințat cu pistolul în trafic, după ce a claxonat un șofer care nu și-a păstrat banda de mers

Sibian amenințat cu pistolul în trafic, după ce a claxonat un șofer care nu și-a păstrat banda de mers

Un sibian a fost amenințat cu un pistol în trafic, după ce a claxonat un șofer care nu și-a păstrat banda de mers. Întâmplarea a avut loc în această după amiază, după cum povestește șoferul agresat.

„Urcam pe strada Alba Iulia. Un conducător auto nu și- a păstrat banda de mers, l-am claxonat, a venit după mine în trombă, a pus frână, a blocat strada și a scos pistolul  la mine. Am sunat la poliție, poliția a spus că nu are ce să îi facă pentru că trebuie să merg să depun plângere în scris. M-am dus după el, le-am spus să  trimită un echipaj și mi-au zis că nu se poate. Le-am spus că este imposibil așa ceva, că sunt în centrul Sibiului, bărbatul a oprit pe  Strada Faurului, la numărul 1”.

Reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Sibiu confirmă apelul bărbatului la 112 și refuzul acestuia de a se prezenta la sediu pentru a depune plângere.

„În cursul acestei zile, în jurul orei 14,30, prin apel 112, un conducător auto a sesizat faptul că, pe fondul unui conflict în trafic, în timp ce se afla pe strada Morilor din municipiul Sibiu, ar fi fost amenințat de un alt șofer cu un obiect ce părea a fi un pistol.

Apelantul a fost îndrumat de polițiști să nu răspundă provocărilor celuilalt conducător auto, să nu se angajeze în urmărirea acestuia și să evite orice contact cu persoana în cauză în vederea evitării escaladării conflictului care ar fi putut degenera astfel în acte de violență cu risc asupra vieții și bunurilor, atât ale celor doi șoferi implicați direct în conflict, cât și ale celorlalți participanți la trafic.

De asemenea, apelantul a fost îndrumat să se prezinte la sediul Poliției Municipiului Sibiu pentru a depune o plângere prin care să ofere toate detaliile referitoare la cele sesizate și să pună la dispoziția polițiștilor materialele probatorii pe care a afirmat că le deține”, transmite Elena Welter, purtător de cuvânt al Inspectoratului de Poliție al Județului Sibiu.

Polițiștii sibieni au declanșat verificări în vederea identificării persoanelor implicate, stabilirii situației de fapt și aplicării măsurilor legale în consecință.

„În ciuda refuzului exprimat de apelant vizavi de recomandarea de a se prezenta la sediul subunității, polițiștii sibieni au declanșat verificări în vederea identificării persoanelor implicate, stabilirii situației de fapt și aplicării măsurilor legale în consecință”.

Vizualizari: 20209

Adina Torop

de Adina Torop

Reporter Speciale

adina@turnulsfatului.ro

Comentarii

21 comentarii

Costel Radu

Acum 1 lună

Stati asa ca sa inteleg. Daca vine unu cu pistolul dupa mine politia romana nu face nimic? Care mai e scopul politiei? Sa vina dupa ce mor sa constate decesul?
Raspunde

Andrei

Acum 1 lună

Ce sa intelegi, frate? Militia este ocupata sa dea amenzi pentru nepurtarea mastii. Trebuie sa mearga sa intre in casele oamenilor care fac chef si sa le dea amenda. Asta este ocupatia militiei. Vine Garcea, scrie amenda si gata, isi ia sporul pentru salvarea omenirii de la pandemie. Greseala este a celui care a sunat. Nu trebuia sa spuna ca este amenintat cu pistolul. Trebuia sa spuna ca l-a vazut pe unul fara masca. Imediat veneau sa il amendeze pe vinovat. Oamenii astia, ar trebui sa invete tactica de comunicare cu organele...
Raspunde

Mihaly

Acum 1 lună

te umfla rasul cand auzi cat de ingramaditi la minte sunt tablagii aia ...ba netotilor ...voi nu ati inteles ca e unul care se plimba cu pistolul la el prin oras !? ca nu se stie daca e tot la cap , daca arma e de jucarie , daca are de gand sa intre intr-un magazin si sa traga la intamplare !? ei vor ...plangere scrisa...ce sa si faci ? doar la traficantii de patrunjel se intervine...
Raspunde

Kokos

Acum 1 lună

Numai cocalari si golani in trafic care mai nou au si pistoale in masina. Nu mai dureaza mult si o sa avem oameni impuscati pe strada pentru ca au indraznit sa claxoneze. Politia doarme in papuci in frunte cu bode care doarme pe bancheta din spate!
Raspunde

Xyz

Acum 1 lună

"Daca va impusca, veniti si depuneti reclamatie." :)))
Raspunde

Elzorab

Acum 1 lună

Adica te ameninta cu pistolul si ei zic sa mergi sa faci plingere in scris....ce nebunie. Daca supravietuiesti. Nu înțeleg de ce mai exista politie? Daca vezi un jaf si suni ce o sa zica? Ca cel jefuit sa mearga dupa eveniment sa faca plangere? Pai ce pana mea, avem politisti sau detectivi?
Raspunde

Ina

Acum 1 lună

Nici daca esti martor la un jaf nu-i intereseaza. Am sunat eu imediat dupa ce a fost jefuita o batranica in lift, in ideea ca hotul abia iesise din bloc si poate il prinde o patrula fugind. Aiurea, nu-i interesa decat cine sunt eu, ce caut in blocul ala, etc....
Raspunde

Gigi

Acum 1 lună

O fi si pistolarul un politist fotbalist si s-a razgandit soferul sa mai depuna plangere sau nu i se pare un lucru chiar atat de grav ce i s-a intamplat in trafic?
Raspunde

Rolf fledmann

Acum 1 lună

Gigi - da, e politist fotbalist pistolarul sub o forma sau alta. tipul merge des la sura mica de joaca fotbal cu cei de la rutiera!!!! - acolo le da informatiile-e sifon la politie si protejat al lor.
Raspunde

Ion

Acum 1 lună

Eu ma dadeam jos si il intindeam pe asfalt. Mare smecher, probabil e un kkt de pistol de airsoft pe care oricum l-a lasat in masina. Ce idiot.
Raspunde

Petru

Acum 1 lună

Iauzi, care esti ma cu airsoft-ul dupa tine, pana mea
Raspunde

Gigi Kent

Acum 1 lună

Poi normal ca l-au chemat la sediu pe reclamant. Asa scapa smecherul si politia o sa faca efortul minim posibil. Dupa inregistrarea plangerii o sa o solutioneze rapid prin neidentificarea autorului. Mai conta ca avea un postol, era de jucarie domne… ce, doar nu suntem in America sa avem pistoale si bombe adevarate
Raspunde

Eu

Acum 1 lună

Daca a scos pistolul și i-a tăiat calea blocând deplasarea celuilalt participant la trafic, ptr un simplu claxon, respectivul nu e ok "la mansarda". Și deținerea permisului de conducere de către persoana in cauza, e o amenințare serioasă pentru participanții la a trafic . Va scoate pistolul și la alt claxon.... acum a prins curaj când vede că autoritățile nu îi fac nimic..... Individul ar trebui identificat și trimis la un test psihologic.
Raspunde

Edei

Acum 1 lună

SA NE FERIM TOTI ACUM IN TRAFIC DE SB02RCD, DOAMNE FERESTE CE SE POATE INTAMPLA
Raspunde

Rolf Feldmann

Acum 1 lună

politia Sibiu e un organism corupt care este mana in mana cu acesti traficant de pufuleti care ameninta cu pistolul in trafic. Cum sa trimita un echipaj cand personajul in cauza este cunoscut ca informator al lor adica il stie toata zona 9 mai si Lazaretul. E mana dreapta a celor de la rutiera si samsar de masini. Omul in cauza sterge serii la masini si se vand in targ la Obor! si rectifica telefoane furate de la turisti din Piata Mare
Raspunde

Rold Feldmann

Acum 1 lună

cel impuscat trebuie sa depuna reclamatie-doar apoi isi misca IPJ Sibiu *** si se face ca rumega o declaratie de presa. sunteti penibili

Raspunde

Victor Enescu

Acum 1 lună

Da, pistolarul este omul lor. are si fete la produs pe 9 Mai! Politia e mana in mana.
Raspunde

Mihaly

Acum 1 lună

observ ca fiecare coment negativ la adresa militienilo a primit un vot negativ
Raspunde

X va

Acum 1 lună

Ca cetatean ce platesc taxe in acest oras si in aceasta tara am si eu dreptul sa fiu protejat si in siguranta nu numai interlopi si escroci .Trebuia sa se panicheze soferul si sa il calce cu masina pe pistolar si venea poate de la aerul conditionat platit de cetateni sa constate accidentul .Trezitiva din somn si in alte zile nu numai in ziua de salariu cind luati din bani contribuabilui.
Raspunde

Marius

Acum 1 lună

Nu se stie numele agentului care a raspuns la telefon ? Cum e posibil sa aiba o asemenea atitudine iar plangerea da ar trebui facuta insa la fata locului nu la biroul politiei rutiere unde printre altele nu prea ai unde parca sau poate fi inchis, personalul fiind plecat pe teren.
Raspunde

Ion

Acum 1 lună

Numele politistului se poate afla foarte usor , ca si eu am avut un accident triplu si am patit exact la fel . Haideti las politie!-mi-au zis fara sa vina sa cerceteze accidentul la locul faptei. Mi-am pierdut acolo mai bine de o ora , sa-i astept, cand putorile care au raspuns la telefon erau in sediu si tineau usa inchisa.. Niste nesimtiti platiti din bani publici.
Raspunde