Duminică,
02.10.2022
Cer Senin
Acum
14°C

FOTO Cum arată prima arteră smart a Sibiului: A durat mult, dar rezultatele se văd

FOTO Cum arată prima arteră smart a Sibiului: A durat mult, dar rezultatele se văd

Lucrările de reabilitare a Căii Dumbrăvii se apropie de final. Săptămâna trecută, strada a fost asfaltată de la sensul giratoriu de la Cimitirul Municipal și până la intersecția cu Bulevardul Mihai Viteazu.  

Una dintre cele mai mari lucrări de infrastructură ale Sibiului se apropie de final. Valoarea contractului de reabilitare semnat de primăria Sibiu în decembrie 2020 cu SC Terra Building SRL este de 18,7 milioane de lei, finanțarea fiind asigurată din fonduri europene nerambursabile obținute de Primăria Sibiu.

Ce spun sibienii despre felul în care arată acum Calea Dumbrăvii

În această dimineață am mers pe Calea Dumbrăvii și am întrebat sibienii dacă sunt mulțumiți despre modul în care au decurs lucrările și despre cum arată acum strada. „Eu nu stau prin zonă, dar este pentru prima dată când trec de când au început lucrările. Este într-adevăr o zonă destul de aglomerată, îmi place cum arată totul, este frumos, dar așteptăm să vină și iarna ca să vedem acum cât ține asfaltul”, a spus o sibiancă pentru Turnul Sfatului.

O altă locuitoare de pe Calea Dumbrăvii ne-a spus că aștepta de mult să se încheie lucrările și că restricțiile de circulație au fost cele care au deranjat-o în această perioadă. „Da, suntem mulțumiți de cum arată totul, a durat destul de mult, dar rezultatele se văd. Ne-a fost un pic dificil cu restricțiile de circulație”, a spus aceasta.

Ce lucrări s-au făcut

Calea Dumbrăvii a intrat în lucrări pe un tronson cu o lungime de aproximativ 2,4 km, cel cuprins între intersecția cu bulevardul Mihai Viteazul și strada Ludoș, din Valea Aurie.

Pe acest tronson sunt în curs de amenajare piste de biciclete separate de carosabil și trotuar, trotuare accesibilizate pentru cei cu dizabilități, precum și o bandă rezervată exclusiv autobuzelor Tursib, pe tronsonul cuprins între strada Siretului și Mihai Viteazul.

Acolo unde spațiul permite vor fi amenajate și locuri de parcare pe aliniamentul străzii. În subteran au fost reabilitate rețelele de apă și canalizare, precum și canalizația metropolitană acolo unde aceasta lipsea, urmând ca toate rețelele aeriene să fie desființate. Strada va fi iluminată cu un sistem cu LED, va avea și rastele pentru biciclete, dar și bănci de odihnă, dintre care câteva vor fi smart, cu panouri solare, prize USB și hotspot WiFi.

Citește și:

VIDEO Cum au ajuns zeci de copaci de pe Dumbrăvii în cimitir și pe strada Maramureșului. ”Din păcate, nu avem cultura transplantării”

Primăria Sibiu: Calea Dumbrăvii, prima arteră smart a Sibiului

Schimbarea la față a Sibiului. Coridoarele de mobilitate elimină sute de parcări: de pe Cisnădiei ori Dumbrăvii, până pe Lungă ori Unirii

VIDEO Cazul copacilor tăiați de pe Anton Pann. Primăria: Constructorul urmează să fie amendat. Constructorul: Erau înclinați, riscau să cadă

Ai fost martorul unui eveniment care crezi că ar merita să fie prezentat în ziar?
Folosește modulul de sesizări din TS App, aplicația de mobil Turnul Sfatului, iar noi vom prelua și aprofunda subiectul.
Descarcă aplicația de aici: https://tsfatului.app.link/download

Urmăriți-ne pe Instagram / Facebook / YouTube

Adina Torop

de Adina Torop

Reporter Speciale

adina@turnulsfatului.ro

Comentarii

25 comentarii

Jiji Berbecali

Acum 1 lună

Nu stiu ce vad altii, dar eu vad doar niste bani , foarte multi cheltuiti aiurea cu legat de cuvintul Smart si are legatura cu el dar in alt sens! Adica sint niste baieti si fete smart care golesc banii orasului cum cred ei de cuvinta incredintind lucrarile altor baieti dăstepti care fac lucrari foarte proaste la preturi de Elvetia. Cam asta vad eu si mai ales ca se defriseaza mai ceva ca in padure !
Raspunde

Marius

Acum 1 lună

Zona de la cimitirul eroilor pana la giratoriu intrare cimitirul public este valurita, daca mergi un pic peste 40 km/h sau mai trebuie turnat un strat? In rest este un asfalt bun lipsit de gropi sau santuri sapate,dar vor aparea intro saptamana doua. Poate zona de langa padure de la giratoriu cimitirul public pana la zoo era bine transformata in parcare si plantati cativa copacii.
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Unde Este marcajul pentru BUS ?
Raspunde

Cornel

Acum 1 lună

Niciun sacrificiu nu e prea mare, niciun termen prea lung atât timp cât Terra Building își ia banii. Și ce dacă o lucrare de 7 luni durează doi ani jumate???? Doamna Fodor e interesată exclusiv de Piața Mare, restul e pentru sărăkiile plătitoare de taxe
Raspunde

Un sibian

Acum 1 lună

mai precis ce-i "smart" la strada asta?
Raspunde

Kukuruku

Acum 1 lună

Noua limba de lemn
Raspunde

Xxx

Acum 1 lună

Încă nu am circulat dar de un singur lucru sunt curios: sunt capacele de canal exact la nivelul asfaltului???? Ca dacă măcar una nu e au dreptate...e la fel de...smart ca restul orașului!!! Și o nelămurire: dacă una macara nu e...cine a semnat recepția și plata din partea primăriei? Pe ca ar fi clar ca e un fals!!!
Raspunde

Xxx

Acum 1 lună

Ma bucur ca primesc și voturi negative la observația mea cu gurile de canal. Măcar știu ca mi citesc mesajul și cei de la primărie și firma constructoare! Cum știu??? Doar ei pot da voturi negative cuiva care critica faptul ca nici o gura de canal nu e la nivelul asfaltului în oras. Pe ei e ceva normal! Asa ca abia aștept sa vad lucrarea gata apoi sa vedem cine a făcut fals în acte semnând recepția și plata lucrării din partea primăriei! Sau chiar crede cineva ca nu o sa fie cazul măcar a unei guri de canal care sa nu fie aliniata la asfalt???
Raspunde

Gertrude von Ciresica

Acum 1 lună

Am fost in multe tari occidentale dar o asemenea realizare nu am mai vazut! Inca o dovada ca orasul arata frumos si modern si fara spatii verzi sau copaci care doar fac mizerie si sunt focare de infectii. Acestea sunt de domeniul nostalgicilor trecutului si multumim doamnei Fodor si echipei sale pentru ca aduc Sibiul in secolul 21! Ar trebui defrisat toti copacii din cartiere si turnat beton smart! La Sibiu se tace si se face! FDGR pe viata!
Raspunde

Gheorghe ion

Acum 1 lună

Eu nu vad pista de biciclete "separata" de trotuar
Raspunde

2cents

Acum 1 lună

"Smart" au fost aceia care au construit acolo blocuri fara parcari si care acum paraziteaza strada cu masini parcate. Nu trebuia sa fie niciun loc de parcare pe toata lungimea strazii, doar trotuare late, vegetatie si cale de rulare
Raspunde

Miki maus

Acum 1 lună

foarte frumos arata, pamant pus peste bolovani
Raspunde

Carcotel

Acum 1 lună

Sa ne explice si noi tanti Cora ce e asa "smart" la artera asta. Eu nu vad nimic diferit in afara de un strat de asfalt proaspat, un trotuat facut 50:50 cu o viitoare pista de biciclete si lipsa abudenta a copacilor si a spatiilor verzi :) E smart ca e asfaltata? E smart ca are semiconductori in asfalt (ha-ha!)? Sau? Bani publici aruncati aproape degeaba si stres inutil asupra locuitorilor (locatari sau soferi care tranzitau zona).
Raspunde

Dragos

Acum 1 lună

Intre cimitir si bld M.Viteazu, pe trotuarele proaspat asfaltate (cele pe care, teoretic, ar trebui sa circule pietonii si biciclistii) am numarat azi dimineata16 masini parcate - unele proprietatea celor care locuiesc pe Calea Dumbravii si considera ca este sub demnitatea lor sa si le bage in curte si altele ale bizonilor obisnuiti sa parcheze oriunde si oricum. Mi-as dori ca pe aceasta strada, care este platita din banii contribuabililor (mai precis: banii celor care-si platesc impozitele catre Sibiu, nu catre Cisnadie sau Valcea, Olt, Dolj, samd...) sa nu fie permisa nici cea mai mica abatere de la normele legale si ale bunului-simt.
Raspunde

Gigi

Acum 1 lună

Smart e mai ales asfaltul negru de pe trotuare, care se încinge deja la sute de grade. O piatră naturală n-ar fi fost așa smart, strica un proiect măreț.
Raspunde

Muuschetarul român

Acum 1 lună

Am trecut ieri pe Calea Dumbravii...s-a asfaltat strada până la Cumitirul eroilor, înainte de sensul giratoriu, dar nu s-a asfaltat din margine in margine ( a soselei). Trotuarul de pe partea cu Cimitirul eroilor arata ca dupa uragan. Vis a vis de Cimitirul municipal, toata portiunea de trotuar catre cartier Valea Aurie nu e smart deloc...niste ciment pus in loc de asfal, in bataie de joc. Fara nici un pic de zona verde.Doar liziera pădurii. ...dar până. ...acolo stai in soare si te prăjești. Cam asa arata deocamdată. Finalul ...străzii cam pe cand se preconizeaza a fi gata? Dintr-un capat in celălalt?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Vivi Dragan

Acum 1 lună

O gramada de comentarii in afara subiectului. In primul rand lucrarea mu e finalizata marcajele sunt abia incepute vor urma trecerile de pietoni, sagetile, banda de autobuz marcajele pe strazile adiacente, marcajele pe pista de biciclete si alte marcaje diverse. Putina rabdare si o sa vedeti cum arata la finalizare.
Raspunde

Un sibian

Acum 1 lună

Din păcate pistele de biciclete sunt amplasate FOARTE PROST, adică ambele sensuri pe aceiași parte a străzii. NORMAL și PRACTIC ar fi trebuit amplasate de o parte și de cealaltă a străzii. De exemplu, cum procedezi venind dinspre cimitir (Rășinari) cu intenția de a face dreapta pe Vlahuță? Mai grav este dacă pe o asmenea stradă este trasată o linie continuă (vezi Cartierul Arhitecților, unde dacă destinația ta e pe partea cu cimitirul i nu se afă în apropiere o trecere de pietoni e JALE). Deja se pune problema caracterului ILEGAL al unuei asemenea amplasări. E evident, pentru cine e de bună credință, că în interiorul localităților, mai ales, o asemenea amplasare e în detrimentul cicliștilor nu în sprijinul lor. NU EXISTĂ NICIUN MOTIV, legal sau normativ, pentru care pistele să nu fie amplase pe fiecar parte a străzilor. E o BĂTAIE DE JOC. ȘI nu sunt singurele minusuri ...
Raspunde

Mihai

Acum 1 lună

Mult spor la plantat floricele si plivit buruieni in alveolele din trotuare
Raspunde

Nonick

Acum 1 lună

Ce pistă de biciclete smart e aia unde la colț de stradă e bordură de 15 cm, fără rampă/pantă de urcare și coborâre? Vedeți la intersecția cu Ioan Slavici de exemplu,ar trebui adus la nivel sau făcută mai lină.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bambolero

Acum 1 lună

arată excelent, felicitări primăriei. dar și mai bine va arăta după reconfigurarea M. Viteazu și Rahovei
Raspunde

Clau

Acum 1 lună

Chiar trebuia ingropata bordura aia in asfalt? Daca se vopsea o linie de delimitare ce era. Era mai ieftin? Cum naiba ati aprobat asa o solutie tehnica. Si asfaltarea era mai usoara daca nu era bordura aia in mijloc.
Raspunde

John doe

Acum 1 lună

Din tot proiectul "smart", ma bucur ca au creat locuri de parcare la marginea blocului construit de keul, prietenul lui iohanita. Care bloc? Ala care ar fi trebui sa aibe parcare subterana dar pe parcursul santierului l-a lasat memoria pe keul si a "uitat" sa o construiasca. Doar nu il deranjeaza nimeni din primarie pe keul, ca odata suna stapanu iohanita si ii cearta!
Raspunde

X

Acum 1 lună

Eu sunt curios cum vor traversa pistele de biciclete cele 2 giratorii(cimitir si siretului) cand pe coborâre poti sa te iei la trântă cu un autobuz care vireaza in giratie! Nu mai zic de faptul ca statiile de autobuz pe coborâre sunt impracticabile de acele cioturi care delimitează banda de parcare! Pe urcare inca nu s au asfaltat zonele de statii decat la facultatea de drept si la fostul Roger! Mai sus, vedem! Daca e sa pastram logica vechiilor statii ar mai veni doua la ITS! Vedem! Aaaa si sa speram ca n o vopsesc toată banda de BUS in culoare roșie ca pe Cisnădiei
Raspunde

Silviu

Acum 1 lună

Si o sa scrie ca pe Cisnadiei ONLY BUS ?!? Ce intelege bunicul meu din asta???
Raspunde