Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Ciucă, al treilea premier al României care promite banii pentru noul spital: coaliția de guvernare a decis să-l finanțeze prin Programul Sănătate

Traian Deleanu
12
ciuca-cimpean-turcan-2-uvkz

În prima vizită oficială la Sibiu în calitate de premier, Nicolae Ciucă a răspuns că decizia de a aloca fondurile necesare noului Spital județean Sibiu prin Programul Sănătate și printr-un împrumut de la Banca Europeană de Investiții a fost luată la nivelul coaliției de guvernare.

Publicitate
Publicitate

Premierul Nicolae Ciucă a explicat, joi dimineața, la Sibiu, că noul spital nu a mai fost finanțat prin Programul Național de Redresare și Reziliență deoarece costurile erau prea mari. Și că prin PNRR s-a decis finanțarea a trei spitale mari cu 1,1 miliarde de euro, sumă din care proiectul Spitalului de la Sibiu (estimat la 528 de milioane de euro, cu tot cu TVA) ar fi luat o parte prea mare.

”Sibienii merită să ştie care este viitorul acestui proiect. În PNRR nu a putut fi inclus niciun astfel de spital care a depăşit suma de 250 de milioane de euro, pentru că am avut o condiţie de la Comisia Europeană, ca din cele minimum 25 de proiecte de spitale care vor fi construite prin finanţare din PNRR, cel puţin trei să fie mari şi celelalte să fie de dimensiuni mai mici. Referitor la cele mari, discutând de o sumă de aproximativ 1,1 miliarde euro, vă daţi seama că un singur spital de 500 de milioane de euro nu putea să se încadreze şi să lase spaţiu financiar şi pentru încă două spitale mari şi 22 mai mici”, a răspuns Nicolae Ciucă.

Întrebat de Turnul Sfatului cum poate asigura sibienii că proiectul de la Sibiu nu va mai fi eliminat din competiția pentru fondurile alocate prin Programul Sănătate (2,88 miliarde de euro, în total), Ciucă a arătat că s-au purtat în acest sens discuții la nivelul coaliție de guvernare. ”Am stabilit ca prin Programul Sănătate să asigure fondurile necesare, inclusiv prin împrumut de la BEI, astfel încât spitalele care au rămas în afara listei aprobate prin PNRR să poată să fie finanţate. Ca atare, va fi finanţat prin Programul Operaţional Sănătate”, a continuat Ciucă.

Ciucă, al treilea premier al României care promite banii pentru noul spital: coaliția de guvernare a decis să-l finanțeze prin Programul Sănătate

Cum s-au înțeles?

Ludovic Orban a fost cel care, în vara lui 2020, a fost primul premier al României care a promis finanțare pentru noul spital. În acest sens a și semnat și un acord cu Consiliul Județean Sibiu, Ministerul Sănătății și Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, prin care entitățile semnatare asigurau întregul sprijin pentru construirea și dotarea unui nou spital județean la Sibiu.

Publicitate

Un an mai târziu, Florin Câțu – premier la acea dată – reitera promisiunea că vor veni banii necesari.

În acest context l-am întrebat pe premier dacă, la nivelul coaliției de guvernare, există o decizie scrisă referitor la finanțarea noului spital ori este vorba de un ”gentlemen`s agreement”. 

”Sunt decizii pe care le-au luat la nivelul coaliţiei şi există proiectele asumate în bugetarea programului operaţional de sănătate, care urmează să fie aprobate prin decizii la nivelul Ministerului Sănătăţii”, a fost răspunsul premierului, dat în timp ce alături de el era președinta CJ Sibiu, Daniela Cîmpean, și președinta PNL Sibiu, Raluca Turcan.

Ciucă, al treilea premier al României care promite banii pentru noul spital: coaliția de guvernare a decis să-l finanțeze prin Programul Sănătate

Garanțiile guvernamentale asumate nu au funcționat și în cazul PNRR deoarece nu se știa, la acel moment, de restricțiile din PNRR. Restricții pe care președinta CJ Sibiu, Daniela Cîmpean, le-a declarat ulterior abuzive și împotriva cărora a anunțat că va deschide o acțiune în instanță.

”Probabil că la momentul la care s-au făcut acele garanţii nu aveau cunoştinţă de limitările care erau în finanţarea din PNRR. Era absolut incorect dacă ne duceam cu un singur spital şi le vitregeam pe celelalte judeţe care la rândul lor au nevoie de construcţii similare şi atunci decizia pe care noi am luat-o şi ne-am asumat-o şi cred că suntem oameni responsabili atunci când venim în faţa oamenilor şi spunem asta este soluţia pe care am găsit-o, nu avem alta în momentul de faţă”, a explica Ciucă.

Premierul a fost la Sibiu, joi dimineața, cu ocazia unei reuniuni a președinților de consilii județene din toată țara. A vizitat și șantierul de la Aeroport și compania Scandia. 

Citește și Ultima șansă: cele patru ”dacă-uri” în funcție de care Sibiul poate primi banii pentru noul spital județean

Ciucă, al treilea premier al României care promite banii pentru noul spital: coaliția de guvernare a decis să-l finanțeze prin Programul Sănătate

Ciucă, al treilea premier al României care promite banii pentru noul spital: coaliția de guvernare a decis să-l finanțeze prin Programul Sănătate

Ciucă, al treilea premier al României care promite banii pentru noul spital: coaliția de guvernare a decis să-l finanțeze prin Programul Sănătate

Publicitate
Publicitate

Traian Deleanu
Traian Deleanu

Investigații, Administrație

0740 039 148

traian[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

12 răspunsuri

  1. Avatar Kokos
    Kokos

    Ne-am saturat de minciuni si de praf in ochi! Ceva concret , un angajament scris de finantare exista? Ma indoiesc!

    36
    0
  2. Avatar Jiji Berbecali
    Jiji Berbecali

    Nu- i doare gura sa promita ,mai ales ca va fi schimbatla pauza de ciolac. Si uite asa mai trece vremea si noo tot in offside o sa fim. Nu mai plecam pe denta de data asta !!

    23
    1
  3. Avatar Serafim Scorobete
    Serafim Scorobete
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    4
    22
  4. Avatar Xxx
    Xxx

    Da nu le mai faceti reclama nulitatilor astea!!! Acest spital nu o sa se faca in urm 100 ani! Asa ca nu mai scrieti despre acest subiect! Sau scrieti daca sinteti platilti de nulitatile din poza pt a le face reclama! Macar stim motivatia si motivul

    25
    4
  5. Avatar Emil
    Emil

    Bin Laden a fost pui mic pe langa acesti teroristi.

    24
    1
  6. Avatar Anisoara Vestemean
    Anisoara Vestemean
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    4
    14
  7. Avatar Claus
    Claus

    Cum?Nici o poza cu sepci si cravate rosii la camasa albă croita cu burtă,in care isi tin mainile impreunate deasupra capului răgând ceva gen „ămpreona pt sib-iu!” ?

    9
    2
  8. Avatar Baciu
    Baciu
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    2
    17
  9. Avatar Sibian
    Sibian

    Nu vreau sa critic pe nimeni dar parca se simte nevoia in politica romaneasca , in general , si in cea sibiana cu precadere, de mai mult pragmatism. Toate promisiunile astea sunt doar vorbe in vant . In primul rand domnul Ciuca nu va mai fi premier peste cateva luni. In al doilea rand pana la Dumnezeu te mananca sfintii . Chiar daca domnul Ciuca este un om de buna credinta si isi onoreaza promisunile el trebuie sa convinga birocratia din Guvernul ROmaniei pentru a obtine finantarea necesara. Ceea ce nu-i usor deloc. In al treilea rand desi noi ne tinem mandri nevoie mare, Sibiul nu are o importanta electorala foarte mare incat atraga sprijin puternic din partea partidelor pentru un astfel de proiect. Ce vreu sa spun e ca poate era mai util un proiect mai mic dar care ar fi avut sanse mai mari de finantare .

    5
    4
  10. Avatar Newman
    Newman

    Ciuca poate promite orice pentru ca nu o sa mai fie premier peste 2 luni.A avut la dispozitie 2 ani sa faca.Dar toti politicienii vorbesc la timpul viitor.As prefera ca sa vorbeasca la trecu si prezent,Adica am facut!!!…acum facem!!!

    9
    0
  11. Avatar Bubi Seven
    Bubi Seven

    Cind va lua salariul o parte i doneaza pentru spital si apoi se apuca de lucru.

    6
    0
  12. Avatar Coco chanell
    Coco chanell

    Ce nasol s-au imbracat distinsele doamne politiciene, mai ales dna Turcan. Dansele n-au auzit de dresscode?!

    5
    1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate