Duminică,
17.08.2025
Cer Senin
Acum
21°C

Au fost sfințite lucrările la Lotul 5 al Autostrăzii Sibiu-Pitești. ”Lucrăm la înălţime, sunt lucrări delicate în timpul cărora pot avea loc accidente tragice”

Au fost sfințite lucrările la Lotul 5 al Autostrăzii Sibiu-Pitești. ”Lucrăm la înălţime, sunt lucrări delicate în timpul cărora pot avea loc accidente tragice”

Un subcontractant al constructorului italian WeBuild a cerut unui preot să sfințească lucrările de pe Lotul 5 al Autostrăzii Sibiu – Pitești, în speranța că nu vor avea loc accidente de muncă, relatează Jurnalul.ro.

Sfințirea s-a desfășurat de sărbătoarea Izvorul Tămăduirii și a fost făcută în trei puncte de lucru, considerate mai dificile.

Citește și: 

Tronsonul 5 de pe Sibiu – Pitești a ajuns la aproape 25%. Constructorul încearcă recuperarea întârzierilor față de programul de execuție aprobat

„Suntem foarte expuşi pericolelor. Lucrăm la înălţime, sunt lucrări delicate în timpul cărora pot avea loc accidente tragice. Ani de zile, Dumnezeu şi Maica Domnului ne-au ferit pe mine şi pe băieţii mei. De 17 ani, de când am înfiinţat societatea, niciodată nu am avut vreun accident de muncă la firmă”, a declarat antreprenorul Marian Ştefănescu.

Preotul chemat să sfințească lucrările spune că există o serie de rugăciuni care pot ajuta la bunul mers al lucrărilor.

„Am stropit cu apă sfințită lucrările ce se săvârșesc la construcția autostrăzii neamului românesc rugându-L pe Dumnezeu și Maica Sa Preacurată să îi lumineze și să le dăruiască putere tuturor celor implicați. Orice lucru pe care îl începem, fie că este vorba de o casă, o troiţă, o lucrare a pământului chiar şi începerea unei autostrăzi, totul începe cu binecuvântarea lui Dumnezeu. Noi avem o ectenie (n.r. serie scurtă de rugăciuni) la orice Sfântă Liturghie în care spunem «Binecuvântează, Doamne, lucrarea acesta...>, iar în cazul acesta am cerut binecuvântarea lucrărilor ce se săvârșesc la autostradă”, a declarat pentru Jurnalul preotul Leonard Dănciulescu, parohul Parohiei Merișani din județul Argeș. 

Citește și: 

Se lucrează intens pe Autostrada Sibiu – Pitești. 800 de muncitori mobilizați pe secțiunea 5. Porr a început lucrările pe lotul 4

Tronsonul ar urma să fie finalizat în octombrie 2025

Lotul 5 al autostrăzii Sibiu-Pitești începe la Bascov şi se termină la Curtea de Argeş. Are aproximativ 30 de kilometri și cuprinde 13 poduri, 3 pasaje și un viaduct.

În proiect mai sunt prevăzute 3 noduri rutiere, la Curtea de Argeș, Băiculești și Bascov, două spații de servicii, câte unul pe fiecare sens și două parcări de scurtă durată, de-o parte și de alta a drumului.

De asemenea, vor fi două centre de coordonare și întreținere, la Bascov și la Curtea de Argeș. Potrivit contractului, execuţia ar trebui să dureze 48 de luni. Lucrările au început la 1 septembrie 2021.

Contractul pentru tronsonul cinci (Curtea de Argeș-Pitești) al autostrăzii Sibiu-Pitești, cu o lungime de 30,35 kilometri, a fost semnat în mai 2020 la Pitești. Ordinul de începere a lucrărilor la tronsonul cinci a fost dat încă din 17 iunie 2021, dar mai multe proceduri birocratice au amânat cu două luni şi jumătate începerea lucrărilor, până pe 1 septembrie 2021.

Valoarea contractului se ridică la suma de 1,7 miliarde de lei fără TVA, din fonduri europene nerambursabile. În cazul în care nu apar probleme, tronsonul ar trebui terminat până la finalul lunii septembrie 2025, urmând ca din octombrie 2025 să fie redat circulației.

Sursa foto: Jurnalul.ro

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Alin Bratu

de Alin Bratu

Politic
Telefon:
0745 590 991

alin[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

5 comentarii

Gigi

Acum 2 ani

Podul este lucrare inginerească, nu lucrare de mântuială. Un constructor care aduce popa la astfel de lucrari imi ridica semne mari de întrebare!
Raspunde

Dan

Acum 2 ani

Folosirea corecta a echipamentului de protectie si respectarea orelor de lucru sa nu suprasolicitati oamenii ar ajuta mai mult la evitarea accidentelor.
Raspunde

Alex

Acum 2 ani

Eh, dacă a sfințit elementele de siguranță, atunci e bine.
Raspunde

Un sibian

Acum 2 ani

multi prosti pe lumea asta!!!
Raspunde

Bujie

Acum 2 ani

Bă, voi v-ați imbecilizat complet! Am ajuns o țară de lingăi de icoane, timp în care furăm și mințim de rupem... Apoi chemăm pe "ninja", îi dăm șpagă și-o luăm de la capăt! Ignoranți dar ipocriți! Angajați, mafioților, ingineri și muncitori calificați, plătiți-i corect și nu mai umblați cu căcaturi de Evul Mediu!
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus