Sâmbătă,
20.04.2024
Innorat
Acum
5°C

29 de copaci tăiați la intrare în Sibiu pentru a face loc unul supermarket

29 de copaci tăiați la intrare în Sibiu pentru a face loc unul supermarket

O firmă specializată a tăiat astăzi 29 de copaci, la intrarea în Sibiu dinspre Mediaș. În locul lor urmează să fie construită intrarea în primul supermarket Selgros din Sibiu.

De tăiere s-a ocupat o firmă specializată din Brașov. Reporterul Turnul Sfatului a stat de vorbă cu unul dintre angajați care a precizat că acțiunea s-a făcut cu respectarea legislației în domeniu, firma având toate avizele și autorizațiile necesare.

De altfel, pe parcursul zilei numeroși trecători i-au abordat pe muncitori întrebându-i de ce taie copacii.

”Trebuie să fii nebun să tai copaci ilegal ziua în amiaza mare, în oraș, lângă un drum atât de circulat”, a concluzionat angajatul firmei respective.

Cât privește zona în care a avut loc tăierea, aceasta se află pe marginea Căii Șurii Mari, scopul fiind de a crea un nou acces pe terenul din spatele Direcției Sanitar Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Sibiu.

Aici urmează să fie construit un nou supermarket, sub brandul Selgros, pe un teren de aproape 38.000 de metri pătrați.

În cadrul procedurilor legale de consultare publică, oficialii companiei au anunțat că sunt dispuși să cedeze aproape 700 metri pătrați de teren, pe care apoi să finanțeze construirea unui sens giratoriu cu patru benzi, astfel încât circulația să fie cât mai fluidă. Sensul giratoriu ar urma construit în zona unde s-au tăiat astăzi copacii.

Citește și:

Șeful Selgros, despre deschiderea unui magazin în Sibiu: „Ar fi o variantă pentru 2020”

Selgros solicită aviz de gospodărire a apelor pentru noul centru comercial de pe Calea Șurii Mari

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Stefan Dobre

de Stefan Dobre

Administrație
Telefon:
0724 605 815

Comentarii

34 comentarii

D.M.

Acum 1 lună

frumos inceput are magazinul: 29 de copaci maturi eliminati. Ar trebui puse placi la intrarile in oras: Bine ati venit in Sibiu - orasul betoanelor si al prafului. Pentru aer curat, parasiti orasul!

Raspunde

Matei

Acum 1 lună

bai Selgros ai inceput cu stangul! daca ai fi plantat 290 de copaci fix tot in SIBIU in locul celor 29 taiati DIN arealul SIBIU poate ai fi fost privit cu ceva simpatie, cu toate autorizatiile cu care te acoperi. asa, noi sibienii (care oricum respiram un aer infect si poluat in urbe) iti dorim ca sa intr-o zi sa simti si tu ce simte lemnul in semineu cand arde, bine? asta ca sa nu zici ca nu te-a blestemat nimeni si sa te miri! ia pune mana si planteaza aia 290 de arbori in Sibiu si redevenim prieteni!

Raspunde

Nickname

Acum 1 lună

Acești ticăloși nemernici care vor să facă o altă mizerie de supermarket nu făceau această ticăloșie să taie copacii inclusiv oxigenul care venea în oraș dacă nu aveau concurența Primăriei ,a Consiliului Județean și a tuturor nemernicilor care ne conduc.Să- i fie rușine lui Fodorița și a acolițiilor ei ,Țurcana și toți nemernicii din Primărie și Consiliul Județean. Cum poți să numești o națiune sau o nație care a devenit Populație Gheboasă și Planeta Maimuțelor care acceptă aceste ticăloșii printre care tăierea copacilor și a Pădurilor.Aceste mizerii s-au întâmplat și se întâmplă și în întreg orașul și prin toate cartierele..

Raspunde

Nicolae

Acum 1 lună

Unde vor merge acele lemne și a cui sunt copacii? Dacă nu deranjează pe nimeni acele cioturi rămase pe acel loc nu văd nici un motiv de îngrijorare.Firma care a tăiat copacii să fie obligată să planteze copaci tineri în apropierea aceluiași loc , dacă nu amendă pentru cei responsabili de 100.000 Ron.Alta variantă nu există!

Raspunde

@Nicolae

Acum 1 lună

probabil ca lemnul ajunge (ca de obicei) la pilosii din primarie - ca ei administreaza spatiile verzi. O data NU am vazut ca primaria sa doneze copacii taiati unor familii defavorizate.
Raspunde

Emila

Acum 1 lună

Lemnul e al proprietarului terenului, care face cuel numa ce vrea el. Așa de simplu e.
Raspunde

Pastor marginas

Acum 1 lună

Sa mori de ras nu alta, normal ca la sibiu orice fel de constructie presupune taierea copacilor, reducerea spatiilor verzi, betonarea parcurilor, s.a.m.d. Vor planta cei de la selgros alti arbori de inlocuire? Parca legea spune ca trebuie plantati minim 2 per arbore taiat. Si inca o intrebare / curiozitate: chiar trebuiau taiati toti copacii pentru o "INTRARE" in supermarket / parcare? ma gandeam ca intrarea spre o parcare de supermarket presupune un drum de aces (2 benzi per sens) peste acea mica vale / parau: asta ar fi insemnat maxim 6-8 arbori taiati. Dar la cum i-au ras pe toti, probabil ca se pregatesc sa traga beton langa beton. Marfa proiectul!

Raspunde

Nicolae M

Acum 1 lună

Mai exact inlocuirea unui copac matur se face prin plantarea a minim 3 copaci din aceasi specie . Trebuiau taiati ca nu se vede sigla magazinului, erau prea inalti, iar de toaletat nu au auzit Oricum, de plantat nu o sa planteze nimica si daca vor planta, va dura o vesnicie sa inlocuiasca copaii ce au fost taiati
Raspunde

Pastor marginas

Acum 1 lună

Multumesc pentru completare! @Redactia: va rugam obtineti o declaratie oficiala de la primarie si de la selgros in ceea ce priveste replantarea copacilor!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Daniel

Acum 1 lună

Ce ura si rautate!!! Fratilor, nu va obliga nimeni sa vizitati sau sa cumparati! Lasati pe seama celor care au bani!!! Nu va apartine nimic din zona, este domeniu public, care e de fapt problema?

Raspunde

Gheorghe Ion

Acum 1 lună

CiobEne, domeniul public e al TUTUROR. Cat despre avutul de bani, nu era vorba de bani, cibde copaci, dar tu ce sa intelegi. De aia arata jina si poiana cum arata, fara pic de verdeata, desi cica sunt sate "de la munte", ca aveti mentalitatea asta
Raspunde

Nickname

Acum 1 lună

Acest mesaj a fost șters deoarece, în opinia noastră, incită la ură pe criterii geografice

Raspunde

Nickname

Acum 1 lună

Nu vedeți că sunteți penibili!!! Cum adică a fost șters că incită pe criterii geografice??? Păi dacă eram într-o țară civilizată, mai normală... Acest mesaj a fost moderat deoarece, în opinia noastră, incită la ură pe criterii geografice

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Lexus

Acum 1 lună

Nu fiți rai. În comparație cu prietenul lu' Hontz (Schweighofer), ăștia-s copii mici. Încă mai este ceva de furat....vorba unui politician "celebru".
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Cel mai mare dușman al copacilor e primăria. Orice proiect nou, se incepe cu tăierea tuturor copacilor din acea zona. Cum se spunea mai sus, chiar așa de lata e intrarea? Nu se putea reamenaja nimic lăsând și pomii in picioare? Va fi interesant cand vor reamenaja parcul Sub Arini... Rușine.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Săndel

Acum 1 lună

Ștefănel, dragă... totuși, nu citim și noi ce scriem înainte să publicăm?
Raspunde

Un cetatean

Acum 1 lună

Oare cati din indignatii din comentarii vor da buluc la deschidere :)))
Raspunde

AndreiM

Acum 1 lună

Ce ma distreaza este lipsa totala de logica a trotinetistilor. Pai nu voi urlati sa infometam lumea ca sa scada CO2-ul? Sa moara vacile si fermierii? Sa distrugem toata industria si evolutia umana si sa mergem inapoi in epoca bicicletei si a trotinetei de frica CO2-ului? No, acum ca scade CO2-ul voi vreti copaci? Cu ce sa creasca copacii aia, care au nevoie de CO2? Vreti sa chinuiti copacii, sa ii axfisiati? Sa creasca anemici si bolnavi fara CO2? Ar trebui sa fiti acuzati de rele tratamente acordate copacilor. Sa vi se confiste orice plantuta aveti prin apartament pentru privare de CO2 si sa fiti dati in judecata de Politia Plantelor pentru rele tratamente aplicate copacilor.
Raspunde

Unu'

Acum 1 lună

Pai cum nu , asta mai lipsea Selgros(supermarket) ,sunt putine in Sibiu,chiar era nevoie...
Raspunde

Aquaman

Acum 1 lună

Algele se pare că sunt mult mai eficiente în a genera O2 și absorbi carbon decât copacii. O idee ar fi popularea apelor din jurul orașului și județului cu aceste organisme. Trebuie compensat cumva, nu-i așa?
Raspunde

Ei

Acum 1 lună

Ce faceți atâta tam tam pentru 29 de copaci????? Ptr miile de hectare defrișate ilegal ce faceți???? Ptr lemnul României trimis ilegal în alte țări de ce nu faceți ditamai reportajul???? De ce nu faceți cate un reportaj ptr fiecare hectar defrișat ilegal????? Taman ptr 29 copaci tăiați legali va răsculați!!!!
Raspunde

Pastor marginas

Acum 1 lună

Chiar daca la un anumit nivel comparatia ta are sens, nu poti sa pui egal intre importanta unui copac intr-un oras megapoluat si prafuit si importanta unui copac intr-o padure. La cat de arid este sibiul am ajuns sa ma bucur de fiecare tufa (boschete) care ramane in picioare sau supravietuieste. Intai ma preocupa spatiul verde si mediul inconjurator de unde locuiesc si dupa aia ma agit pentru "zecile de mii" de copaci taiati ilegal din munti (de care ar trebui sa se ocupe statul, apropo). Daca tot faci comparatii dinastea aproape fara sens, ia spune, tu ai facut lobby si proteste pentru defrisarea padurii amazoniene? Ca doar na, daca de la noi se taie mii de hectare de padure, de la ei se taie zeci de mii de hectare de padure...vezi? Comparatie fara sens, la fel ca a ta.
Raspunde

@pastor de partid

Acum 1 lună

Meri mă cu teoria ta de unde-ai vint. Tocmai că pădurile contează. Dar cu alea face partidul la care slujești afaceri
Raspunde

Pastor marginas

Acum 1 lună

Te-ai atacat rau, asa-i? Ti-am dat marti tehnic si ai inceput cu atacurile la persoana de parca ai avea tu habar de unde vin :))))))))) pastor de partid auzi :))))))) Du-te tu frate si pazeste padurile in timp ce orasul se desertifica, spor sa ai! Pa!
Raspunde

Iulian

Acum 1 lună

Trebuia să-l vândă cu condiția sa nu se taie copaci.Tot asa vinde primaria terenuri și ne trezim într-o zona fără capaci și plina de poluare,ca plantează ei până se prind copaci lor ,dacă se va mai prinde, poți muri liniștit o invit pe doamna Primărita să meargă pe jos dacă nu se îneacă si tușește toată de la atâtea mașini și poluare să vadă ce înseamnă un oraș fără copaci și șpați verzi .Nu era destul câmp gol să fi făcut acolo ca loc avea se face la supermarketuri lângă supermarketuri de nu mai ai loc de ele și așa la scumpirile care se fac lumea merge la ele ca la muzeu și stau goale și umplu raioanele de produse expirate ca se țin la preț,cred ca ar trebui sa se investească în clădirile deja existente și părăsite aflate in stagiu de degradare cum sunt în jurul gări judecătorii din terezian să se mai schimbe imaginea zona fabrici libertatea abatorului ca zici ca noi sunt în război nu Ucraina
Raspunde

O țară de contabili și ingineri

Acum 1 lună

Pentru toți comentatorii de aici sunt curios, oare au plantat vreodată un copac? Niciunul nu a zis că tăierea lor este pentru construirea unui sens giratoriu, care va face parte dintr-un proiecta mai mare de modernizare a căii surii mari la 4 benzi. Probabil că va place situația de acum cu 2 benzi, trafic blocat , sau îngreunat ore întregi. Cei 26 de pomi nu pot reface aerul, la toate mașinile care stau și poluează acolo. Dacă ați merge cu bicicleta sau autobuzul la Hornbach și Kaufland v-as înțelege. Dar fiecare își etalează autoturismul în coloana. Așa doar comentați aiurea.
Raspunde

Pastor marginas

Acum 1 lună

Si crezi ca daca fac 2 benzi pe sens nu va mai fi aglomeratie? Hai ca vedem in vreo 4--5 ani cand e gata proiectul de "modernizare". Ok? Si asteptam si copacii sa fie replantati in zona, dupa ce termina modernizarea
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Victor

Acum 1 lună

Sper sa nu fie singurul! Sa mai deschida inca unul sau doua ca au chestii super faine!!! Si as mai vrea inca un mall, tot in zona! Bani sa fie!!!
Raspunde

Vlad

Acum 1 lună

Primăria din nou a gafat, ca de obicei. Nu cred că avea nevoie Sibiul de un alt supermarket. Primăria de fapt a distrus o fabrica acum câțiva ani și o tipografie în oraș, cu tot cu librăria de la parter, pentru a ridica două supermarketuri. Doar românii nu au nevoie de cultura ci numai de hrană. Pâine și circ avem, ca plebea din Roma antică . Nu știu dacă noi românii ne vom revenii vreodată din amorțeală și lipsa de reacție față de abuzurile la administrației publice.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Bambolero

Acum 1 lună

Da se ambalează unii, de zici că voiau să se agațe în copacii ăia :)
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emila Elzoroaba

Acum 1 lună

Atâta tevatură de partid pentru niște copaci într-o zonă industrială. La ce vă foloseau copacii ăia? Câți dintre postaci i-ați văzut vreodată? Mergeți la țară, dacă vreți copaci, în oraș vrem market.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Mihai

Acum 1 lună

Toti cei lipsiti de posibilitati financiare s au gasit sa comenteze! Nu au decat sa se rezume la magazinele de cartier, daca mai mult nu le permite bugetul!!! Nu inseamna ca trebuie sa se opreasca evolutia unui oras din cauza unora care nu au bani!
Raspunde

Badea Bălan

Acum 1 lună

Aveți ceea ce ați votat...Bravos plebe!
Raspunde