Sâmbătă,
13.04.2024
Cer Senin
Acum
15°C

Refugiații ucrainieni din Sibiu nu și-au mai primit ajutoarele financiare de trei luni, iar unii s-au întors în țara lor. Anya: „Cu un singur salariu nu te descurci”

Refugiații ucrainieni din Sibiu nu și-au mai primit ajutoarele financiare de trei luni, iar unii s-au întors în țara lor. Anya: „Cu un singur salariu nu te descurci”

După ce în anul 2023 autoritățile din România au plătit târziu și cu greutate ajutoarele financiare pentru persoanele din Ucraina refugiate în țara noastră în urma războiului, anul acesta situația se repetă. Anya este în Sibiu din luna august a anului 2022. Lucrează și are copilul înscris în sistemul de învățământ. Spune că i-au fost virați în luna februarie banii pe care trebuia să-i primească anul trecut, iar anul acesta nu a mai primit nimic.

Reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU) au confirmat situația întârzierii acestor bani la nivel național într-un răspuns dat jurnaliștilor de la Libertatea și spun că au făcut demersuri pentru deblocarea lor.   

„În ceea ce privește cheltuielile aferente lunilor ianuarie și februarie 2024, instituția noastră a întreprins demersuri către structura ierarhic superioară, în vederea alocării fondurilor necesare, încă din momentul primirii solicitărilor din partea autorităților administrației publice locale, în prezent neexistând posibilitatea obiectivă de estimare a unei date la care vom primi sumele solicitate”, au arătat cei IGSU în răspunsul dat jurnaliștilor de la București.

În Sibiu, potrivit organizațiilor care au ținut evidența acestor refugiați, la finalul anului trecut mai erau între la 3.500 - 4.000 de ucrainieni. 

Anya se numără printre ei. S-a stabilit în Sibiu în urmă cu mai bine de un an jumătate și spune că s-a confruntat cu această situație și anul trecut. 

„În iulie anul trecut am depus actele necesare pentru a obține acest sprijin. Eu lucrez în Sibiu. M-am angajat la câteva luni după ce am ajuns, iar copilul meu a fost integrat în sistemul de învățământ de aici. În luna februarie a acestui an am primit acel sprijin financiar pentru cinci luni. Din iulie și până în decembrie”, spune Anya.

Tânăra povestește că mulți dintre ucrainenii veniți în Sibiu nu s-au descurcat și s-au întors înapoi.

„Am rămas doar noi, cei care muncim. Eu am avut noroc că și soțul meu lucrează, acolo în Ucraina și cu două salarii ne-am descurcat. Dar dacă era doar salariul meu nu ne-am fi descurcat”, spune ea.

Povestea se repetă și anul acesta, pentru că, pe lunile ianuarie, februarie și martie, ucrainenii care sunt refugiați în țara noastră nu au primit încă ajutorul de la statul român.

„Cu un singur salariu nu te descurci. Eu am  ales să rămân pentru liniștea și siguranța mea și a copilului meu. El este înscris aici, în învățământul sibian și îmi doresc să-și continue studiile”, mai spune Anya.

Guvernul român a modificat, începând cu aprilie 2023, condițiile și mecanismul acordării acestui ajutor.

După modificările Ordonanței prin care se acordă acest ajutor, în acest moment, ar trebui să primească ajutor financiar din partea statului român doar refugiații care pot demonstra că sunt angajați în România și au copiii înscriși în sistemul de învățământ românesc.

Astfel, o familie de refugiați ucraineni formată din trei persoane ar trebui să primească de la statul român 3.800 de lei lunar pentru cazare și hrană, iar o persoană singură poate încasa o sumă de 1.350 de lei pe lună (600 de lei pentru mâncare și 750 pentru cazare).

În cazul Anyei, familia ei a primit anul trecut 2.000 de lei pe lună, fiind vorba de mamă și copilul ei. 

Foto principală ilustrativă: Arhiva TS

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Raluca Budușan

de Raluca Budușan

Sănătate, Educație
Telefon:
0766 905 671

Comentarii

17 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Norm

Acum 1 săptămână

Ucrainienii nu au ajutat niciodată românii din fostele teritorii ale României, mai degrabă i-au persecutat. Nu avem nici o datorie să le plătim NIMIC!

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Radu

Acum 1 săptămână

Să se intoarcă la ei, nu-i obligă nimeni să stea.

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 săptămână

Dracul i-a impins in cartelul mafiei si terorismului din Romania.

Raspunde

Andra

Acum 1 săptămână

Statul nu face nimic daca nu esti special indiferent de nationalitate! Romanii sunt un popor iubitor de oameni care uraste razboiul, asta pentru hate-rii care “stiu” istorie de pe tik-tok!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 săptămână

Majoritatea ucrainienilor au ales state de drept, civilizate si oneste, n-au venit in mafia, talharia si coruptia din Romania unde se fura, jefuieste si distruge ropan pe roman cu o cruzime de nedescris.
Raspunde

Didulescu

Acum 1 săptămână

vatnicii frustrati isi varsa ura si prostia in comentarii. Din 4 commenturi 3 sunt anti Ucraina, asta arata nivelu de influenta a propagandei ruse in Romania, si dupa aia ne miram ca "partide" ca aur si sos apar din neant si primesc voturi....
Raspunde

Razvan Ovidiu

Acum 1 săptămână

Nu cred ca e vorba de niveluri și propaganda rusă.... Dar eu cum ma șimt având un salariu și 2 copii și o soție? Dar ei nu se descurca cu salariul și primesc și ajutor! Ți se pare corect la mine în tara?
Raspunde

Didulescu

Acum 1 săptămână

avand in vedere ca majoritatea refugiatilor din Ucarina sunt femei cu copii, care nu au cum sa munceasca cu norma intreaga si primesc doar jumate de salar, da, mi se pare normal sa i ajute statu'
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@didulescu

Acum 1 săptămână

Și cum rămâne cu romanii care au nevoie de ajutor , nea Didulescu? Stii câți copii se culca flamanzi in România? Pana la urma romanii nu au nicio datorie fata de ucrainieni, lasă vrăjeala cu propaganda rusa, atâta timp cât noi o ducem prost, nu ne permitem sa-i ajutam pe alții !!! Vrei sa vorbim pe concret ? Cauta și vezi câte miliarde s-au deturnat de către ucrainieni in acest război.
Raspunde

Didulescu

Acum 1 săptămână

dai fuguta la TV ca incepe jurnaul pe Romania TV sau russia today, pe urma ne poti zice cum ii treaba cu miliardele... hai sictir vatnicule
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Denisa yoga chakra vibes

Acum 1 săptămână

Ucraina va umili Rusia si pe criminalul de Putin! Rusia este in pragul colapsului, iar Romania este principala tara a NATO si, alaturi de SUA, vom instaura democratia si valorile lumii libere in tot universul!
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Varul din Jina

Acum 1 săptămână

Am doi veri 'de departe',nici macar rude nu is, care se smardoiesc,se trosnesc, se bubuie pentru o bucata de teren. E drept ca o bucatica e a mea dar nu pot sa zic nimic ca se supara lighioanele alea batause si vin si peste mine.Mai nou,m-am propsit cu nevasta lu'unul dintre ei cu tarla de copii care nu mai puteau sta ca le-o dat foc la sura.Ce ziceti,tre'sa tai eu vitelul cel gras pt femeie s-o ajut? Am si eu un drept acolo daca o fost si terenul meu??Sa intervin eu avand in vedere ca nu mi-s rude?
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

AndreM

Acum 1 săptămână

Fanaticii cu Slava Ucraina ar da toata Romania gratis, doar sa fie si ei considerati slugute supuse ale Ucrainei. Propaganda progresistilor de la Davos le-a fost implementata atat de adanc in creierase, incat orice argument ar fi zadarnic. Ei nu mai raspund de mult nici la argumente logice, nici la argumente sufletesti. Degeaba le spui ca prima datorie este sa iti ajuti aproapele tau, frate, mama, sora, apoi pe vecin sau pe prieten, abia apoi pe strain. Au trimis oare tefelistii bani pentru a ajuta ROMANII persecutati din Ucraina? Au trimis ajutoare pentru familiile de romani care au murit pe front? Sa ai inima milostiva pentru a ajuta strainii dar sa iti urasti familia si neamul este o anormalitate. Doar cei schimonositi sufleteste ar face astfel de lucruri. Teroristul Zelenski, la fel ca teroristul Putin, umilesc zi de zi Romania si etnicii romani care traiesc acolo sunt persecutati. Li se interzice dreptul de a isi pastra credinta ortodoxa, li se interzice sa vorbeasca in limba romana, sunt vanati de securitatea Ucrainei si trimisi cu forta, carne de tun, pe front. Adevarat ca ar trebui sa avem mila de femeile cu copii care s-au refugia in Romania, insa asta nu este treaba statului. Sunt organizatii caritabile, sunt biserici, sunt oameni care VOLUNTAR vor sa se implice si sa ajute. Asa ar fi normal, cine vrea sa ajute, nu sa ii oblige statul esuat pe toti romanii, sa ajute de la buget, din banii tuturor. Asta este doar una dintre aberatiile staului anti-romanesc. Sunt alte porcarii mai mari pe care le face acest stat esuat si care ne afecteaza mult mai mult. Statul se imprumuta de miliarde de euro pentru a cumpara armament si a-l trimite in Ucraina. Statul se straduieste sa ne bage in razboi, carne de tun. Statul plateste si sponsorizeaza angajatorii sa aduca musulmani si negrii de prin Sri Lanka, Siria si Afganistan ca forta de munca. Tot ce face statul esuat este impotriva Romaniei. Deci ajutorul refugiatilor este doar o mica problema.
Raspunde

Mai taie din ele andrei andreevici

Acum 1 săptămână

Romanii sunt persecutati in Ucraina de rusi si sunt omorati pe front tot de rusi. Pentru ca isi apara casa si familia! Restul sunt numai minciuni: populatia Ucrainei e majoritar ortodoxa si e plin de biserici mai ceva ca la noi. Ca ucrainienii au arestat unii preoti care faceau spionaj si propaganda pt rusi nu are nici o legatura cu credinta ortodoxa ci cu tradarea tarii al carei cetatean esti ! Pe front sunt trimisi cetatenii ucrainieni incorporabili, conform legii. Iar prin furnizarea de ajutoare (militare sau nu) Ucrainei si ucrainienilor tocmai pe noi ne ajutam, pentru a nu deveni urmatoarea victima a rusilor care stiu sa traiasca doar din jafuri si omoruri la nivel de popor. Am vorbit si se vorbeste romaneste in Ucraina fara nici o problema. Ca esti prost demonstreaza si faptul ca pui in aceeasi oala Sri Lanka cu Siria si Afghanistan. In primul rand in Romania imigrantii musulmani sunt sub 5% din cele cateva mii de imigranti. Apoi in Sri Lanka aprox 85% din populatie e de religie budhista sau hindusa ! Si nu sunt nici negri ! Dar na, la un analfabet rasist ca tine e tot una budhist cu musulman si african cu srilankez. Imigrantii care vin in Romania vin sa castige un ban, la fel cum - inainte sa fim membrii NATO si UE - romanii mergeau in tarile din vest pe joburi de duzina sa castige mai bine ca acasa. Si aia care vin, lucreaza in Romania pentru ca unii ca tine stau pe ajutor social platit de noi restul si le e lene sa se angajeze cand pot sta sa comenteze tampenii !!! Daca esti satul de Romania unde poti spune ce vrei si arde gazul degeaba, mergi in ruSSia sau Corea de N ca acolo umbla cainii cu covrigi in coada.
Raspunde

Pt ivan din jina

Acum 1 săptămână

mojicule minti si rastalmacesti, doar doar prostesti pe cineva. Povestea ta de fapt e cam asa: acum cateva generatii primarul smardoi si hot v-a luat tie, vecinului tau si altor oameni din sat, unele terenuri si v-a dat altele in schimb. Ideea a fost sa va certati unii cu altii iar el sa ramana sef sa isi bata joc de voi. Dupa aproape 100 de ani voi ati cazut la pace si v-ati inteles intre voi si traiti ca buni vecini. Acum a venit fostul primar cu neamurile si il bate pe vecin, ii omoara copiii si ii ia pamantul. Nevasta si un copil care a supravietuit au venit la noi dupa ce le-a ars casa si le-a furat terenul si nu mai au ce manca. Acelasi primar a spus ca o sa ne omoare si o sa ne ia pamantul la toti pentru ca asa are el chef pentru ca acum 5000 de ani stramosii lui s-au uitat de pe cal la tot pamantul de pe planeta asta asa ca el are drept de proprietate asupra lui. Ba chiar a specificat ca noi suntem urmatorii ! Nevasta si copii vecinului mor de foame si frig la poarta ta. Daca nu din mila si spirit de crestin, atunci macar din interes ar trebui sa iti ajuti vecinul si familia lui pentru ca urmezi tu si atunci o sa crezi ca toti ti-s datori. Ca oricum nu mori de foame la noi in tara chiar daca esti asistat social si nu faci nimic toata ziua. Numai ca unii sunt mai prosti si se gandesc doar cum sa moara capra vecinului cand ea e strans legata de a lui!
Raspunde

Cernauteanul

Acum 1 săptămână

Iti zice ceva interventia ucrainienilor in Marea Unire a Romanilor?Nordul Bucovinei?Gurile Dunarii? Lvov?Cetatile lui Stefan cel Mare???
Raspunde