Luni,
13.01.2025
Innorat
Acum
-6°C

Reacții la decizia CCR. Ruxandra-Cibu Deaconu, președinta USR Sibiu: „ Nu este în regulă să repetăm alegerile până când iese cine trebuie”

Reacții la decizia CCR. Ruxandra-Cibu Deaconu, președinta USR Sibiu: „ Nu este în regulă să repetăm alegerile până când iese cine trebuie”

Președinta organizației județene a USR Sibiu, Ruxandra Cibu Deaconu, apreciază că decizia Curții Constituționale a României de anulare a alegerilor „încalcă prevederile legale în materie de alegeri”.

„Poziția USR față de decizia CCR este una fermă: legal și moral, din orice perspectivă privim, intervenția CCR încalcă toate prevederile legale în materie de alegeri. Este o premieră nu doar pentru România, ci pentru întreaga lume, anularea unor alegeri în care cetățenii și-au exprimat intențiile de vot în mod corect, așa cum a constatat de altfel și Curtea Constituțională”, tranasmite Cibu-Deaconu, pentru cititorii Turnul Sfatului.

Discursul Ruxandrei Cibu-Deaconu îl continuă pe cel al președintei partidului la nivel național, Elena Lasconi, care a condamnat decizia de anulare, în ciuda discuțiilor despre implicarea unui stat străin în influențarea alegerilor prezidențiale. „Interferența Rusiei în campania electorală este un fapt grav, care, însă, putea fi cercetat și sancționat fără ca voturile românilor să fie aruncate la coșul de gunoi. Din acest motiv, putem să spunem că astăzi democrația din România a fost călcată în picioare printr-o decizie care nu este susținută de nicio lege sau de Constituție. Pe 8 decembrie, România putea să învingă extremismul prin vot, nu trebuia să ajungem să stabilim la masa verde candidații sau câștigătorul. Nu este în regulă să repetăm alegerile până când iese cine trebuie. Au fost mai mulți pași care au arătat avem de-a face cu o intervenție deasupra legii a CCR, prin respingerea dosarului unei candidate, apoi prin dispunerea nejustificată a renumărării voturilor, iar acum prin anularea alegerilor.

Dacă prin aceste decizii s-a urmărit scoaterea Elenei Lasconi din joc, calculul a fost greșit, pentru că acest lucru nu se va întâmpla. Elena Lasconi este decisă să nu abandoneze lupta și să reformeze statul român”, a mai transmis Ruxandra Cibu-Deaconu.

Curtea Constituțională a României a decis anularea primului tur al alegerilor prezidențiale și reluarea, în integralitatea lui, a procesului electoral, de la faza strângerii semnăturilor.

Citește și Alegerile prezidențiale au fost anulate. Procesul electoral se reia de la zero

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Traian Deleanu

de Traian Deleanu

Investigații, Administrație
Telefon:
0740 039 148
E-mail: traian[at]turnulsfatului.ro

Comentarii

17 comentarii

Emil

Acum 1 lună

Suparare mare, tocmai de sarbartori USR ramane fara portie la ciolan.
Raspunde

Alex

Acum 1 lună

Asta ai inteles tu din toata speta aceasta ?
Raspunde

Brasovean

Acum 1 lună

Usr = dezaxati
Raspunde

Bleahh

Acum 1 lună

Nu știu pe cine interesează părerea doamnei Cibu … o altă nulitate la fel ca și candidatul USR la prezidențiale !
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Kokos

Acum 1 lună

Nici părerea ta nu ne interesează.
Raspunde

Emil

Acum 1 lună

Doua visatoare.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

@kokos

Acum 1 lună

Care “noi” , domnule Kokos? Faci parte din anturajul neomarxistilor USR și ai tema sa ataci tot ? Ați luat 12 % mulțumită lui Georgescu ca a speriat lumea ca altfel nu intrați in parlament cu nulitățile voastre , partidul tutelor și al minorităților sexuale ..
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Nicolae Dobrin fara lentile de contact.

Acum 1 lună

Important este sa fim calmi , sa fie bine sa nu fie rau!
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

In exterior ca in bucataria interna a partidului se mai poate intampla:))
Raspunde

Darius88

Acum 1 lună

O ce veste minunata, Kamalasconi nu mai ajunge presedinte sa ne faca de rusine si sa ne trimita la razboi. Ati demonstrat inca o data ca sunteti niste bestii mincinoase la fel de mari ca cele din PSD si PNL, doar ca voi reprezentati electoratul corporatist care se crede cetatean superior si ale caror bucurii in viata se rezuma la niste excursii la ski in Austria si la vacante in Grecia.
Raspunde

De asta e platit CCR!

Acum 1 lună

Nu este in regula nici sa scoti la inaintare Lenutze! Daca partidele n-au facut o selectie acceptabila, ca perfectiune nu exista, face CCR. Actele Curții: Hotărârile au în vedere vegherea asupra procesului alegerii Președintelui României, a desfășurării referendumurilor (CCR este singura instituție care poate exercita control asupra referendumurilor)[2], a inițiativei legislative a populației, și constatarea factorilor ce ar necesita un interimat.
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Emil

Acum 1 lună

Turcan i-a cerut din timp doamnei Lasconi sa-si prezinte demisia ca n-are nicio sansa. Mafiotul cel mare e la comanda protipendadei infractionale statale din CSAT, CCR, Justitie, MAI, Guvern, etc. Spagarii CCR nu au crutat-o, i-au tras presul cat a clipi din ochi precum doamnei Kovesi. https://www.turnulsfatului.ro/2024/10/12/turcan-ii-cere-elenei-lasconi-sa-si-retraga-candidatura-la-alegerile-prezidentiale-rdquo-a-facut-o-serie-de-gafe-si-stangacii-de-proportii-rdquo-214744?comment
Raspunde

Democrația a fost asasinată

Acum 1 lună

"Nu este în regulă să repetăm alegerile până când iese cine trebuie” Asta e esența! Iar motivarea CCR : "Alegătorii au fost dezinformați” Adică câțiva omâni au stat prea mult pe tiktokul greșit și nu au ales ce trebuie. Pe logica asta toate alegerile viitoare pot fi anulate, până iese cine trebuie.
Raspunde

Max

Acum 1 lună

doamne ce urata e femeia asta ! Turcana mi se pare deja zana !

Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Xxx

Acum 1 lună

M ati luninat. Nu stiam ca e femeie daca nu citeam mesajul d voastra ca asa e....inlemnesti daca te uiti la poza
Raspunde

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Sibiu 2024

Acum 1 lună

USR-ului ii sta bine haina victimizarii. Asta fac din an 2016. În alta ordine de idei, USR-ul mai vrea sa fie la guvernare alături de PSD, PNL și UDMR? Un partid care trăiește din trecut (care se mai considera antisistem) poatee sa facă casa bună cu PNL și PSD. Discursul doamneI Lasconi și al acestei doamne de la Sibiu este trans la indigo cu ce a spus domnul Simion. USR=AUR=SOS=POT=Georgescu? Rămâne de văzut.
Raspunde

Alzara 1918

Acum 1 lună

În sfârșit “ ciudatii “ au ajuns la consens - vezi declarația dr Sebastian Suciu AUR
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus