Primăria Copșa Mică anunță că interzice circulația pe drumurile publice a căruțelor care nu sunt echipate cu dispozitive pentru colectarea dejecțiilor provenite de la animale.
Potrivit instituției, decizia vine în contextul în care, începând cu data de 14 august, s-a modificat HCL nr.34/2009 referitor la regimul contravențiilor privind gospodărirea și păstrarea ordinii publice în orașul Copșa Mică.
„Am avut probleme legate de dejecțiile rezultate pe domeniul public, colegii de la poliție m-au sesizat. În primă fază, oamenii vor fi avertizați, apoi se vor da amenzi. Este o soluție practică și este foarte ușor de urmat. Decizia a fost luată pentru a scăpa de mirosul neplăcut pe care-l lasă și, bineînțeles, din motive de curățenie”, a spus primarul din Copșa Mică, Nicolae-Bogdan Tăpălagă.
Amenda pentru cei care vor fi depistați că nu respectă această hotărâre este cuprinsă între 500 - 1.000 lei.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 831
Ultimele comentarii
Acum 1 oră
Client
Acum 1 oră
Turism
Acum 1 oră
CX
Acum 1 oră
Sibienii gazati de noxe si praf, mai ales in lipsa spatiilor verzi din cartiere
Acum 1 oră
Popa Călin