Cartierele Turnișor, Gușterița, Gara Mică, Hipodrom și Vasile Aaron vor fi afectate de inundații în scenariul în care barajul de la Gura Râului se va sparge sau dacă apa va trece de coronamentul barajului. Aproximativ o treime din oraș.
Există însă un scenariu pentru o astfel de situație, iar o parte din aceste date apar în Planul de analiză și acoperire a riscurilor din municipiul Sibiu, care se adoptă anual într-o ședință de consiliu local.
La nivelul orașului riscurile inundațiilor sunt de intensitate relativ redusă, însă dacă fundația barajului ar ceda, am avea o undă de viitură de 28.650 de metri cubi pe secundă, potrivit documentului.
Râul Cibin, dar și râul Rusciori și pârâurile Valea Mare, Trinkbach și Valea Rece vor ieși din albie, provocând inundații.
Citește și:
Planul studiat de multă vreme în cazul barajului de la Gura Râului două scenarii.
Primul este cel al trecerii apei peste coronamentul barajului.
”Timpul de formare al breșei s-a considerat a fi de 30 minute, considerându-se cedarea în succesiune a ploturilor, la cca. 5-6 minute unul după altul. Valoarea maximă a debitului obținut în ipoteza ruperii barajului acumulării Gura Râului, prin deversarea coronamentului barajului în cazul formării breșei în 30 minute este de cca. 20.803,6 mc/s, volumul undei de viitură create fiind de cca. 78,8 mil. mc”, se precizează în document.
Cel de-al doilea scenariu pornește de la ipoteza în care barajul de la Gura Râului cedează prin cedarea fundației.
"Timpul de formare al breșei adoptat este de zece minute. Valoarea maximă a debitului obținut în ipoteza ruperii barajului Gura Râului prin cedarea fundației este de 28.650 mc/s, volumul undei de viitură create fiind de circa 14,19 milioane de metri cubi", se arată în Planul adoptat de consilierii locali ai Sibiului.
Conform hărților care însoțesc proiectul de hotărâre de consiliu local, cele mai afectate cartiere ar fi Turnișor, Gușterița, Hipodrom, Terezian, Lazaret, Vasile Aaron, parcul Sub Arini și zona Gării Mici.
Citește și:
În 2024 a fost a treia cea mai ploioasă zi din istoria recentă a orașului
Potrivit documentului, anul 2024 a adus cantități însemnate de precipitații. În acest an a fost a treia cea mai ploioasă zi din anul 1954, de când se fac astfel de măsurători. Au fost 60,6 litri pe metru pătrat în 24 de ore, aproape de recordul local de 69,9 litri pe metru, în anul 1973 și de 65,8 litri pe metru pătrat înregistrat în 1977.
În 2024, cantitatea anuală de precipitații a fost în Sibiu de 624,2 litri pe metru pătrat. În 2023 a fost 633 de litri / metru pătrat, iar în 2022 – 524 de litri pe metru pătrat.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 1019


Ultimele comentarii
Acum 30 minute
Alzara 1918
Acum 48 minute
5
Acum 1 oră
Prâslea-cel-Voinic
Acum 1 oră
Radu
Acum 2 ore
Frectie la picior de lemn