Sâmbătă,
04.10.2025
Innorat
Acum
6°C

Manichiuristele din Sibiu, afectate de interzicerea cosmeticelor care conțin TPO: „Trebuie să arunc 90% din produsele pe care le am și să o iau de la zero”

Manichiuristele din Sibiu, afectate de interzicerea cosmeticelor care conțin TPO: „Trebuie să arunc 90% din produsele pe care le am și să o iau de la zero”
Foto: depositphotos.com

De la 1 septembrie, lacurile și gelurile UV pentru manichiură nu vor mai putea conține TPO (Trimethylbenzoyl Diphenylphosphine Oxide), substanța care asigura duritatea și strălucirea manichiurii. Manichiuristele din Sibiu cu care am vorbit despre acest subiect spun că măsura le afectează pentru că trebuie să arunce produsele pe care le au în stoc și să reinvestească bani în altele care nu conțin această substanță.

Considerat toxic pentru reproducere și suspectat de efecte cancerigene, TPO a fost interzis printr-un regulament european, fără perioadă de tranziție. Această substanță se găsește atât în culorile ojei semipermanente, dar și în geluri și baze. O manichiuristă din Sibiu spune că măsura afectează mai ales saloanele care au deja un stoc de produse.

„Potrivit legii se interzice atât comercializarea, cât si folosirea lor. TPO este aparent o substanță chimică care poate produce cancer sau alte reacții. Practic ea ajută la polimerizare, este dificil pentru toate saloanele pentru că trebuie să-și cumpere din nou produse TPO free, care existau dinainte pe piață. Deci e o pierdere destul de mare mai ales pentru cine avea stocuri de produse”, a spus aceasta.

„Ar trebui să aruncăm ce avem momentan în sertar. Investiția este mare”

Reprezentanta unui alt salon de manichiură din Sibiu spune că pierderea este mare deoarece ar trebui să arunce produsele pe care le folosește pentru manichiura clientelor.

„Ar trebui să aruncăm ce avem momentan în sertar. Investiția este mare. Noi speram să le putem folosi până la expirarea lor. Substanța respectivă este și în oja semipermanentă, dar și în unele geluri. Paguba pentru noi este să aruncăm toate culorile. Trebuie aruncate și reinvestit. Eu chiar zilele trecute am comandat mai multe culori de la un brand pe care îl admir, dar am de gând să refuz coletul care vine pentru că se pare că nu mai am ce face cu ele”, a declarat aceasta.   

„Trebuie să arunc 90% din produsele pe care le am și să o iau de la 0”

Aceeași pierdere o remarcă și o altă manichiuristă din Sibiu care spune că, potrivit noii reglementări, ar trebui să arunce 90% din produsele pe care le are.

„Este un fotoinițiator care se găsește și în gel și în oja semipermanentă. Și se poate găsi chiar și în unele lipiciuri de gene. De la 1 septembrie se interzice comercializarea, dar noi speram să le putem folosi până la expirare pentru că altfel trebuie să arunc 90% din produsele pe care le am și să o iau de la zero. Toate brandurile lucrează de ceva vreme la formule noi fără TPO, aceste TPO ajută la uscarea produsului în lampa UV. Până în 1 septembrie încearcă toți să își lichideze stocurile. Se semnează și o petiție pe TPO-EU.com pentru a ne lăsa să le folosim până expiră”, a concluzionat o manichiuristă din Sibiu.

Sfaturi de la Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului:

TPO a fost inclus în Anexa II a Regulamentului (CE) 1223/2009 prin Regulamentul Omnibus VII.

ANPC este autoritatea competentă pentru supravegherea pieței produselor cosmetice, inclusiv în ceea ce privește etichetarea, compoziția și informarea consumatorilor.

„Recomandări pentru consumatori:

Atunci când achiziționați produse cosmetice (în special pentru unghii – ojă semipermanentă, geluri UV etc.), vă sfătuim:

- Verificați eticheta produsului;

-  Căutați în lista de ingrediente:

 Trimethylbenzoyl Diphenylphosphine Oxide sau prescurtarea TPO

- Evitați produsele care conțin acest ingredient;

- Dacă identificați un produs care conține TPO:

- Vă recomandăm să NU îl folosiți

- Informați comerciantul/operatorul economic

- Păstrați bonul fiscal și depuneți o reclamație la ANPC accesând  www.anpc.ro  – secțiunea „Formular reclamație”, transmite ANPC pe pagina de facebook.

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Comentarii

4 comentarii

Sibianul vesel

Acum 1 lună

Dramatic!
Raspunde

Florinela

Acum 1 lună

Wow! Asta e o problema ce tine de siguranta nationala! Sunt sigur ca vor arunca toate produsele
Raspunde

Carcotasul de serviciu

Acum 1 lună

Las' ca au castigat destui bani punand unghii cu gel la toate amaratele... Dupa ce ca erau amarate isi stricau si unghiile cu gelul lor cu TP... La munca!
Raspunde

M

Acum 1 lună

@ TS Chiar ati ramas fara subiecte de scris? O fi aparut peste noapte aceasta regula? Ce sa facem, ne plangem si noi, nu ca ar interesa pe cineva. Mai stiti ce e ala bon fiscal de cand nu ati mai dat? Voi si cei din horeca sunteti cei mai mari plangaciosi, niciodata nu aveti bani, dar palate aveti. Daca s-ar apuca anaf-ul de voi...
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus