Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Turnul Pielarilor, în vizor public doar în urma sesizărilor. Consilier local: „Este nevoie de o restaurare completă”. Direcția de Cultură: Proprietarul să intervină în regim de urgență. Îi voi contacta pe cei de la patrimoniu

Ion Surdu
5
turnul-pielarilor-1-whey

Turnul Pielarilor se degradează pe zi ce trece chiar în fața sibienilor. Imaginile făcute de cei interesați de patrimoniu arată cum „ultimele urme ale fortificației Orașului de Jos” sunt lăsate să se șteargă în lipsa unor intervenții de urgență. Contactat de Turnul Sfatului, directorul Direcției Județene pentru Cultură Sibiu ne-a spus că îi va contacta chiar azi pe responsabilii de acest domeniu din cadrul Primăriei.

Publicitate
Publicitate

Consilierul local Diana Mureșan a atras atenția recent într-un mesaj video asupra situației Turnului Pielarilor de pe strada Pulberăriei. Aceasta descrie obiectivul ca fiind „un simbol istoric al Sibiului în stare îngrijorătoare”. O îngrijorare care apare însă după sesizarea unui locuitor.

„Turnul Pielarilor de pe strada Pulberăriei, monument de importanță istorică pentru oraș, se află într-o stare avansată de degradare.
Un cetățean mi-a semnalat problema, iar la fața locului se vede clar: acoperișul este deteriorat, cu o gaură vizibilă spre Cibin și mai multe țigle lipsă sau deplasate”, a transmis Mureșan.

Turnul Pielarilor, în vizor public doar în urma sesizărilor. Consilier local: „Este nevoie de o restaurare completă”. Direcția de Cultură: Proprietarul să intervină în regim de urgență. Îi voi contacta pe cei de la patrimoniu

Fotografia primită de Diana Mureșan

Consilierul local a precizat că a trimis și o sesizare către Primărie, solicitând o intervenție urgentă „mai ales în contextul apropierii sezonului rece, cu ploi și ninsori care pot agrava situația”. Diana Mureșan mai crede că, pe termen lung, este nevoie de un proiect cu o finalitate clară: „este nevoie de un proiect de restaurare completă și de o funcționalitate clară pentru turn – fie culturală, turistică sau educațională”.

Publicitate

Despre Turnul Pielarilor am scris cu aproape un an în urmă, în care arătam că, împreună cu Turnul de pulbere, reprezintă „ultimele urme ale fortificației Orașului de Jos”, citându-l pe istoricul Răzvan Pop.

Turnul Pielarilor se află la intersecția dintre străzile Pulberăriei, Rimski-Korsakov și Zidului. Acesta este „păzit” de un gard metalic, este înconjurat de vegetație care crește haotic, iar singurul semn că e vorba de o construcție istorică este plăcuța care indică faptul că e vorba de un „monument istoric”, având datat anii 1357-1366.

Turnul Sfatului a transmis o solicitare Primăriei Sibiu, întrebând dacă acest obiectiv se află în planurile administrației locale și dacă intenționează să intervină asupra lui.

În paralel, l-am întrebat pe directorul Direcției Județene pentru Cultură Sibiu, Dan Nanu, ce se poate face în acest sens. „În primul rând, proprietarul trebuie să aloce fonduri, să solicite o intervenție în regim de urgență, dacă plouă înăutru. Se meargă în paralel – și cu documentația, și cu intervenția. Până atunci trebuie să asigure zona”, ne-a spus Dan Nanu.

Întrebat dacă DJC Sibiu a primit vreo informare din partea Primăriei în acest sens sau dacă, în lipsa acesteia, direcția poate face ceva, directorul instituției ne-a spus că o să-i sune chiar azi pe specialiștii de la patrimoniu.

Publicitate
Publicitate

Ion Surdu
Ion Surdu

Redactor

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

5 răspunsuri

  1. Avatar Der Konig
    Der Konig

    Doamna Cora, probabil din cauza varstei sau a ignorantei, nu cred ca are habar de aceste 2 turnuri ramase din ultima centura de fortificatie care ajungea in apropierea Cibinului. Restul din primarie, veniti pe Olt in amonte sau localnici habarnisti si manelari, sunt convins ca sunt interesati exclusiv de saormeriile din oras, ca atractii culturale.

    3
    0
  2. Avatar Newman
    Newman

    Dar ce credeti, ca acest copil de nomenclaturist, de meserie copist la examene a fost pus de partid sa se ocupe de patrimoniul cultural al Sibiului? Este doar un sinecurist de partid care sa sifoneze fonduri.

    2
    0
  3. Avatar Jhon
    Jhon

    Primaria si directia de cultura trebuie „atentionate” ,ei NU locuiesc in sibiu daca-si iau banii pot dormi linistiti in „containere” moderne !
    Gresit sa crezi ca performezi la …”tinerete ” ! …

    32
    0
  4. Avatar Rrrrrrrrr
    Rrrrrrrrr

    Cica „ultimele urme ale fortificației Orașului de Jos”!! De turnul de la Cazarma Kempel o fi auzit oare?

    23
    1
  5. Avatar Pastor Marginas
    Pastor Marginas

    Mda…exact cum spune Jhon mai sus…trebuie ca cetatenii sa le faca (sau sa le inceapa) treaba, ca doar ei nu si-ar pune la munca fundurile alea infecte, doar de aia sunt platiti 🙂

    23
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate