Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”

Silvana Armat
21
parcari-masini-stefan-cel-mare-t5zv

500 de arbori vor fi plantați la începutul lunii noiembrie pe mai multe străzi principale din Sibiu, precum și în zona centrală, anunță miercuri reprezentanții administrației locale.

Publicitate
Publicitate

„Ca în fiecare an, pregătim zonele verzi pentru sezonul rece și plantăm flori și arbori care vor colora și vor da viață orașului primăvara viitoare. Dar nu ne gândim doar la aspect, ci și la faptul că prin toate aceste plante, inclusiv 500 de arbori, mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat,” transmite Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu, prin intermediul unui comunicat de presă.  

Plantarea de arbori este planificată la începutul lunii noiembrie în zonele verzi din cartiere, pe aliniamentul străzilor și în parcuri. Pentru aceasta urmează să ajungă în Sibiu 500 de arbori – arțari, tei, cireși ornamentali, frasini, salcie, păducel, arborele de mătase, pin, arborele de stafide, arborele iudei și chiparos. Un număr de 80 se vor planta pe str. Ștefan cel Mare, alți 40 pe str. E.A. Bielz și tot atâția pe str. Maramureșului. Vor mai fi sădiți arbori și în parcarea de la Parcul Belvedere, în zona parcării supraetajate din cartierul Hipodrom, pe malul Cibinului, pe str. Școala de Înot, în Parcul Cetății și în Piața Mică. 

Publicitate

Serviciul care se ocupă cu administrarea zonelor verzi din oraș are de acum în dotare și un buldoexcavator prevăzut printre altele cu un utilaj pentru transplantat arbori cu diametrul de până la 11 cm. „Această funcție va fi utilă în cazul proiectelor de dezvoltare, construcție, reparații și modernizare a străzilor, care nu pot fi executate fără ca arborii să fie mutați. Dar autoutilitara va fi de ajutor în mai multe activități ale serviciului amintit, cum ar fi manipularea de pământ și compost în pepinieră și în oraș, pentru săpături, nivelări sau descărcarea materialelor. Utilajul a sosit în Sibiu și, după recepționare, înmatriculare și instruirea personalului, va intra în activitatea curentă din teren,” mai spun reprezentanții primăriei.

Citește și Sibiul și-a cumpărat utilaj de transplantat arbori. „Vor fi transplantați și copaci crescuți în pepiniera orașului”

Plantările au început cu crizantemele

Peste 2.000 de crizanteme aduc culoare în mai multe zone din oraș și vor rămâne înflorite până în noiembrie târziu. Acestea au fost plantate în Piața Mare în jardinierele băncilor, în Piața Huet, pe insula mediană de pe str. A. Șaguna, dar și în sensuri giratorii, cum ar fi cel de lângă Hotelul Ramada, cel de pe str. C. Negruzzi, în intersecția străzilor Râului cu Rusciorului, în giratoriul de la intersecția străzilor Viitorului și Târgu Fânului sau cel de la intersecția străzilor Morilor și I. Neculce. 

Pe lângă aceste flori, în perioada următoare vor fi sădite 12.000 de panseluțe care vor rezista până la final de noiembrie, precum și bulbi de lalele, narcise și allium care vor înflori în primăvară. 

Foto: Primăria Sibiu

500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”500 de arbori vor fi plantați de primărie pe mai multe străzi principale și în centru. Fodor: „Mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat”

Publicitate
Publicitate

Silvana Armat
Silvana Armat

Redactor

silvana[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

21 de răspunsuri

  1. Avatar Boli pulmonare si cardiace scrie pe noi
    Boli pulmonare si cardiace scrie pe noi

    e bine, dar 500 de copacei platati e doar o picatura intr-o galeata, mai ales dupa ce primaria defrisat ani de zile fara a pune nimic in loc. Sibiul e o cocina (in care aerul e plin de noxe si praf insesizabil ochiului) cu doar un parc notabil, cu cartiere intregi fara urma de parcuri sau spatii verzi, in care ne perpelim toti incet fara sa ne dam seama. Cei de la mediu sunt complici, masurand calitatea aerului fix la periferie si langa gradina Romatsa unde aerul e in parametrii.

    82
    31
  2. Avatar Ion
    Ion

    Alooo gara, de parcul fara arbori Vasile Aaron ați uitat?

    73
    21
  3. Avatar Un sibian vero
    Un sibian vero

    faceti pasi cum face râma!!!cu 2 ghivece de flori si trei tufe nu se face Sibiul mai verde. atata timp cat zone intregi se rad din PUZ pt a se face parcari, betoane, asfalt, cladiri nu are cum sa devina mai verde. suprafata verde se micsoreaza la intreg municipiu Sibiu constant si mai cu seama in zona centrala si in cartierele clasice…..ca sa nu vb de cartierele dormitor(care in puz-ul lor lipsesc zonele verzi sau impadurite aprope cu desavarsire de la bun inceput ) Degeaba faceti un parc la cucuietii din dealu lui Binder ca noi in Sibiu tot noxe avem!!!

    94
    56
  4. Avatar Pintea
    Pintea

    „…prin toate aceste plante, inclusiv 500 de arbori, mai facem un pas mic, dar concret, spre un Sibiu mai verde, cu un aer mai curat, transmite Astrid Fodor, primarul municipiului Sibiu…”
    Ati facut un pas „MARE ” aprobând proiectele…p+8 ,parcari ,betoane …(de ce nu ne spuneti cati arbori ati taiat si câti mp de zona verde au devenit …betoane ?)
    desi sibieni isi doresc scoli, gradinite,bazine inot,cabinete medicale,parcuri in cartiere etc.
    Dar pentru asta e nevoie de specialisti tineri ,de viziune, gandire…si NU de pensionari interimari („influientabili..”.) !
    Mă mira faptul ca nu plantati in zona „marilor ” proiecte ale primariei, gusterland ,piateta și mai ales in fata containerelor primariei ?!(containere pt. elevi )…
    Utilajul de „transplantat ” poate fi folosit de interimari si pensionari !…

    116
    32
  5. Avatar Ok
    Ok

    dar grijă cu copacii la păstrarea vizibilității pentru condus auto. Treceri de pietoni, intersecții,…
    Ar fi bine de știut dacă la astfel de amenajări se cere aviz de la Poliția Rutieră.

    65
    5
  6. Avatar Dragoe Maniu
    Dragoe Maniu

    … si cu retele de enrgie electrica si comunicatii ce facem ? Care ar fi ordinea fireasca a lucrarilor ?

    59
    24
  7. Avatar Emil
    Emil

    Mai degraba peste 5000 de distrugeri de garduri vii si copaci pentru mormanele de betoane, boeduri si pavele.
    https://urbanizehub.ro/cum-devin-orasele-din-romania-tot-mai-verzi/

    59
    10
  8. Avatar Bolo
    Bolo

    Nu ne luati de prosti ,vedeti in imagini raportul intre zona verde / betoane…
    Va rugam prezentati o situatie, pe cartiere,
    cu raportul mp(spatiul verde)/ locuitor .( dar NU sunteti capabili ! )
    In viitor veti planta copacii si florile folosind …picamarul !
    „…Sibiu mai verde, cu un aer mai curat” (mai ales prin grija primariei…) se reflecta in „sanatatea ” sibienilor !?…

    110
    22
    1. Avatar Kng
      Kng

      Turnișor – zeroo parcuri sau spații verzi!

      60
      7
    2. Avatar Turnișorx2
      Turnișorx2

      Corect.. Turnisor e un cartier dormitor fără nici un spațiu verde adecvat, fără parc, bloculete înghesuite.
      Fara gradinita noua deși au apărut 14 scări de bloc pe campul din ogorului, pe Bieltz au apărut alte bloculete dar parcuri zero.

      51
      0
    3. Avatar Aci Duțu
      Aci Duțu
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      2
      34
  9. Avatar B
    B
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    3
    26
  10. Avatar Pastor Marginas
    Pastor Marginas

    Du-te Aurora „unde si-a dus mutu iapa” si lasa-ne in amarul nostru in pace o data! Cica „plantam 500 de arbori” si voi astia de la redactie puneti poze cu niste ghivece cu flori sezoniere. NOAPTEA MINTIII!! Dar in acelasi timp, sugestiv mesajul…”nu prea ai ce spatii verzi sa fotografiezi prin oras”. Revenind la bunica matusalemica, o invitam cu drag sa SE RETRAGA din functie: nu poti sa arunci praf in ochi (la figurat, ca la propriu oricum ne-a aruncat) si sa spui ca plantezi 500 de arbori cand tu ai defrisat arbori ADULTI cel putin la fel de multi daca nu cumva, de vreo 2 ori mai multi…daca imi plantezi niste betisoare dinalea care vor face umbra peste 30-40 de ani, iti doresc sa nu ai parte de odihna oriunde te vei afla, pana cand betele tale nu vor ajunge la dimensiunea arborilor pe care i-ai taiat, ca SLUGA a firmelor abonate la „modernizarile” tale…PTIU!!!

    152
    149
    1. Avatar Aci Duțu
      Aci Duțu
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      2
      55
  11. Avatar Costinel
    Costinel

    Un pas mic catre nimic !
    Un mare nimic, o distrugere sistematizata a orasului !

    Un trafic execrabil, neoptimizat, nesistematizat, un oras care arata ca dupa ce timpul s-a oprit 40 de ani !

    Fiecare a facut pentru el, iar orasul a ajuns o epava care urmeaza sa faca implozie !

    71
    12
    1. Avatar Gheo Poplaceanul
      Gheo Poplaceanul
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      0
      26
  12. Avatar Bambolero
    Bambolero
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    1
    49
  13. Avatar Pastor Marginas
    Pastor Marginas

    Acidutu zis bambolero si alte nickname-uri pe care ti le alegi…
    (Acest mesaj a fost moderat din cauză că nu are nicio legătură cu subiectul)

    43
    1
    1. Avatar Pastor Marginas
      Pastor Marginas

      ” (Acest mesaj a fost moderat din cauză că nu are nicio legătură cu subiectul) ” – pai atunci de ce l-ai mai publicat draga redactie? Da-i direct reject / delete ca doar nu ar fi prima data cand faci asta. PS: Ce reactie rapida, nici nu au trecut 10 minute de cand l-am trimsi si voi deja gata, sunteti la lucru la ora asta?

      34
      0
    2. Avatar Aci Duțu
      Aci Duțu
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      0
      31
  14. Avatar Aci Duțu
    Aci Duțu
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    0
    29

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate