Marți,
30.12.2025
Cer Senin
Acum
-8°C

Cele mai frumoase decorațiuni de Crăciun din Sibiu vor fi premiate de Primărie. În concursul „Sibiu, Oraș de Poveste” pot fi înscrise clădiri rezidențiale, dar și de patrimoniu

Cele mai frumoase decorațiuni de Crăciun din Sibiu vor fi premiate de Primărie. În concursul „Sibiu, Oraș de Poveste” pot fi înscrise clădiri rezidențiale, dar și de patrimoniu
Decorațiunea de pe Art Hotel, de pe strada Centumvirilor, anul trecut. Foto: Turnul Sfatului

Primăria Sibiu anunță lansarea unui concurs pentru cele mai frumoase decorațiuni din oraș. Despre intenția organizării acestuia Astrid Fodor a vorbit la sfârșitul anului trecut, după ce mai mulți comercianți și sibieni și-au înfrumusețat clădirile.

Concursul se numește „Sibiu, Oraș de Poveste - Cele mai frumoase decorațiuni de Crăciun 2025”, anunțat cu două zile înaintea deschiderii Târgului de Crăciun.

Conform programului făcut public, înscrierile se vor desfășura în perioada 15 - 30 noiembrie 2025, iar competiția se adresează atât persoanelor fizice, cât și operatorilor economici, instituțiilor publice și organizațiilor care doresc să contribuie la atmosfera din oraș.

Înscrierea se realizează exclusiv online, prin completarea unui formular pe site-ul primăriei. Formularul trebuie să includă detalii despre denumirea locației / instituției / persoanei participante; adresa completă; categoria la care se înscrie; date de contact (telefon și e-mail) și trei fotografii.

În concurs pot fi înscrise atât clăridi particulare, cele din domeniul turismului, cât și imobilele de patrimoniu, iar participanții se pot înscrie în una dintre cele cinci categorii propuse:

1. Magia Ospitalității – structuri de cazare
2. Local de Poveste – unități alimentație publică
3. Vitrina de Crăciun – retail
4. Farmecul Patrimoniului – clădiri de patrimoniu
5. Lumină în Cartier – clădiri rezidențiale/nerezidențiale

Este prevăzut și un premiu special - „Spiritul Sibiului” - acordat de juriu pentru cea mai autentică și inspirată decorare.

„Scopul proiectului este de a promova spiritul festiv, implicarea comunității locale și imaginea turistică a orașului Sibiu în perioada sărbătorilor de iarnă, prin evidențierea celor mai frumoase și inspirate decorațiuni de Crăciun”, precizează autoritățile locale.

Votul și jurizarea va avea loc în perioada 1 - 15 decembrie 2025, iar anunțarea și premierea câștigătorilor va avea loc pe 19 decembrie 2025.

Conform procedurii de participare la concurs, în juriu vor fi persoane invitate de către organizatori - specialiști, manageri, arhitecți, selectați până la data de 1 decembrie 2025.

Câștigătorii fiecărei categorii vor primi câte o plachetă simbolică de onoare și promovare online pe canalele oficiale ale Primăriei municipiului Sibiu.

Amintim că în ajunul Crăciunului de anul trecut, primarul Sibiului, Astrid Fodor, a cerut sibienilor recomandări în ceea ce privește modul în care ar trebui să fie pregătit orașul în perioada sărbătorilor de iarnă din 2026, pentru a deveni „un nou pol de referință al perioadei de Crăciun”.

Citește și: Primarul Astrid Fodor propune premierea celor mai frumoase decorațiuni de Crăciun și cere sfaturi și idei referitoare la Târgul de Crăciun „sau orice altă tematică”

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

7 comentarii

5

Acum 1 lună

Concurs de kitsch! La primăria FDGR istă kitschul devine cutumă, la fel cum e tot centrul vechi un bazar mizerabil, fără cap și coadă.
Raspunde

Gheo Poplaceanul

Acum 1 lună

Sigur la tine printre coviltire e mai mișto. Ai poze?
Raspunde

5

Acum 1 lună

Nuuu, bă, Gheo! Tu spui că-i bine kitsch, că acum cu coviltirele îi mai urât? Vezi că nu ai citit atent ce am scris...sau ai citit, dar nu ai înțeles. :-)
Raspunde

:))))

Acum 1 lună

Îmi place de aia cu decorațiuni la fațada dar totul mascat de corturile alea hidoase lipite cu scotch, la propriu reparate prelatele cu scotch :))) Baroc e cel mai bun exemplu și cel mai scump bineînțeles
Raspunde

:))

Acum 1 lună

parcă vezi coviltirile din copilărie :))
Raspunde

Sibian

Acum 1 lună

Magia sarbatorilor cu preturi astronomice! Cui ii mai arde de prostii?!
Raspunde

Sibiu.Adrian

Acum 1 lună

Iarasi ataca olteni in comentari si isi dau cu parera despre Sibiu, nu ne intereseaza ma parerea voastra.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus