Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Nicușor Dan publică dovezile în cazul dronei prǎbușite la Galați. „Este Geran-2, de proveniențǎ ruseascǎ”

Silvana Armat
7
Foto Nicușor Dan / Facebook
Foto Nicușor Dan / Facebook

Nicușor Dan publică dovezile care arată că drona prǎbușită joi noapte la Galați este Geran-2, de proveniențǎ ruseascǎ. ”Aceasta este concluzia fǎrǎ dubiu a raportului tehnic finalizat de specialiștii statului român”, spune președintele.

Publicitate
Publicitate

Potrivit sursei citate, ancheta a stabilit acest lucru pe baza unui ansamblu consistent de probe tehnice.

„Pe fragmentele recuperate a fost identificată inscripția în caractere chirilice „ГЕРАН-2”, iar componentele electronice, sistemele de navigație, modulele de comandă, motorul și elementele constructive analizate prezintă similitudini până la identitate cu cele ale altor drone Geran-2 recuperate anterior pe teritoriul României și identificate cu certitudine ca fiind fabricate în Federația Rusă”, scrie Dan, pe pagina de Facebook.

Screenshot

Raportul arată, de asemenea, că marcajele de fabricație, inscripțiile tehnice, caracteristicile constructive și materialele utilizate urmează același proces tehnologic întâlnit la dronele Geran-2 analizate în ultimii ani.

Foto Nicușor Dan / Facebook
Foto Nicușor Dan / Facebook

Analizele fizico-chimice au confirmat prezența acelorași tipuri de materiale și combustibili identificați în mod repetat la aparate din această serie.

Publicitate

Pe baza tuturor acestor elemente, ancheta concluzionează fără echivoc că fragmentele recuperate la Galați provin de la o dronă Geran-2 de proveniență rusească.

Foto Nicușor Dan / Facebook
Foto Nicușor Dan / Facebook

„Faptul că un astfel de aparat a lovit un bloc de locuințe din România, provocând răniți și pagube materiale, este de o gravitate deosebită, iar singurul responsabil este Rusia.

Siguranța cetățenilor români și integritatea teritoriului național sunt obligații fundamentale ale statului român și vor fi apărate cu toată fermitatea”, precizează președintele statului.

Rezultatele acestei anchete vor fi comunicate aliaților și structurilor competente din cadrul NATO și al Uniunii Europene, iar România va continua să acționeze împreună cu partenerii săi pentru consolidarea securității la frontiera estică a Alianței și pentru protejarea cetățenilor săi, se mai arată în postarea amintită.

Foto Nicușor Dan / Facebook
Foto Nicușor Dan / Facebook

„România nu va ignora și nu va minimaliza niciun incident care pune în pericol viața cetățenilor săi, securitatea națională sau suveranitatea statului român”, încheie președintele.

Publicitate
Publicitate

Silvana Armat
Silvana Armat

Redactor

silvana[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

7 răspunsuri

  1. Avatar Linderman
    Linderman
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    10
    16
    1. Avatar @Linderman
      @Linderman

      Băi Lindermane, ești tare nesimțit să ști. Mai ești și troll suveranisto-haurit pe deasupra. Voi ăștia care vreți să îndreptați ura asupra victimei și să îl preaslăviți pe agresorul suprem, otrăviți pământul și când faceți umbră. Marși mă la Moscova îmreună cu Simeonul tău și cu Șoșoacă – altă trădătoare de neam și țară și mare fană a lui Putin.

      9
      8
    2. Avatar Cenzura userista
      Cenzura userista

      Cenzura USR-istilor este extrem de ticaloasa, cam ca a tovarasilor lor de ideal: tov. Lenin si tov. Stalin. Nu permit alte opinii decat cele progresiste ale trolilor lor.

      8
      7
    3. Avatar bulibasha
      bulibasha

      Pashol na turbinka Ciorti

      4
      4
    4. Avatar John Doe
      John Doe

      tovarasul „suvernanist” vezi ca tocmai Medvedev – ala la care te inchini tu – a spus ca drona asta e doar prima si mai urmeaza si altele trimise INTENTIONAT de ruSSia, sa ne invete minte sa nu comentam cand ei vor sa jefuiasca si sa omoare alte popoare.
      Asa ca mai incet cu pianul pe scari si cu suvernanismul de kko al celor carora le put cele peste 80 MILIARDE DE EURO primite gratis de la UE insa traiesc bine mersi din banii rusilor tradand poporul roman!
      Va deranjeaza banii primiti de agricultorii romani, drumurile facute cu fonduri nerambursabile, scolile, gradinitele si spitalele renovate si dotate din banii UE si cei stransi de ONG-uri dar nu va deranjeaza ca cg13 nu are venituri de cativa ani dar cheltuie 20.000 EURO lunar si si-a cumparat din cei 60.000RON pe an ca profesor timp de doar 2 ani terenuri si vile de cateva milioane de euro, BANI pe care nu ii poate justifica nicicum.

      7
      5
  2. Avatar econimie la vopsea?
    econimie la vopsea?

    „Dl presedinte Nicusor Dan ne-a spus ca drona de la Galati e ruseasca si ca scrie pe ea Geran 2.

    De ce-or face rusii atata risipa de vopsea sa scrie numele pe aripile unei drone-kamikaze, conceputa tocmai sa se distruga? A cui o fi afacerea cu vopsea pentru drone, l-o fi informat FSB-ul pe dl Putin?!

    Puteti vedea in fotografiile de la comentarii ca la ucraineni Geran 2 se scrie cu semnul moale la sfarsit: Герань-2. La noi, la romani, merge fara semnul moale: Геран-2. Se vede ca au facut economie la vopsea!

    4
    5
  3. Avatar Romania profunda
    Romania profunda

    Artistul Nicolae Voiculeț explică și de ce nu mai cred românii autoritățile – aflate într-o adevărată criză după Afacerea Covid, urmată de Ucraina și Anularea Alegerilor, toate asezonate cu o CENZURĂ OBSCENĂ perpetuată la nesfârșit, sub „înaltul patronaj” de la Cotroceni, prin consiliera auto-declarată comunistă (responsabilă de „securitatea națională” a României!) Marilena Orlea din Brăila și concubina prim-consilierului, Elena Calistru din Focșani:

    Nu mai cred în „versiunea oficială”

    „Nu mai cred în „versiunea oficială”. Am pierdut încrederea pe care un om o acordă statului său. V-ați pierdut orice legitimitate morală și istorică în fața mea.

    Nu mai reprezentați Statul Român în care am crezut și pe care l-am respectat. Ați devenit o castă separată, o clasă politică desprinsă de neamul pe care pretindeți că îl slujiți. Ani la rând ați jurat și ați promis un viitor pe care nu l-ați construit niciodată.

    Ați mințit sistematic, ați ascuns adevărul, ați manipulat faptele și ați disprețuit poporul cu o aroganță care va rămâne înscrisă în paginile istoriei. Ați împărțit românii în „buni” și „răi”, în loiali și indezirabili, doar pentru a vă ascunde propria trădare.

    În loc să vindecați rănile țării, ați semănat discordie. În loc să reclădiți încrederea prin adevăr și transparență, ați fabricat dușmani: dezinformarea”, „populismul”, vocile incomode. Ați întocmit liste, ați etichetat, ați încercat să convingeți națiunea că problema este chiar poporul care v-a dat puterea.

    NU. PROBLEMA SUNTEȚI VOI.

    Voi, toți care ați transformat România într-o pradă. Voi, care v-ați păstrat toate privilegiile, pensiile speciale, bunurile și influența, în timp ce ați încărcat generații întregi cu datoriile, sărăcia și umilința pe care le-ați creat.

    Ați furat resursele țării, ați vândut viitorul copiilor și ați cerut sacrificii nesfârșite de la un popor pe care l-ați tratat ca pe o masă de manevră. Fiecare discurs al vostru a devenit o insultă la adresa inteligenței mele.

    Fiecare promisiune neonorată este o rană deschisă în sufletul meu și a milioane de români.

    Ați confundat puterea cu dreptul divin de a ne înșela și de a ne stăpâni.

    Astăzi vă spun cu solemnitate și cu durerea unui artist care luptă pentru propria respirație și întoarcere la sunet: M-am săturat de voi. Nu vă mai recunosc ca reprezentanți ai mei și ai poporului meu.

    Nu mai vreau să văd chipurile voastre arogante, discursurile goale și deciziile care au adus Țara în genunchi.

    Ați trădat încrederea.

    Ați trădat speranța.

    Ați trădat România însăși.

    Vremea voastră s-a încheiat. Istoria judecă fără milă, iar acest popor care pe zi ce trece devine tot mai conștient de demnitatea sa, își va dobândi, mai devreme sau mai târziu, dreptul la adevăr, ladreptate și libertate.

    Respir. Lupt. Cred.

    Ajunge.”

    Nicolae Voiculeț

    4
    4

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate