Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

După zilele fierbinți, urmează o răcire în Sibiu: ploi abundente, descărcări electrice și vânt. Prognoza pentru miercuri, 22 iulie

T.S.
0
ploi-vreme-sibiu-ploaie-furtuna-meteo-2-oiv2

Temperatura scade în următoarele zile, meteorologii anunțând vreme instabilă pentru miercuri, 22 iulie, în județul Sibiu.

Publicitate
Publicitate

Potrivit reprezentanților Serviciului Regional de Prognoză a Vremii Sibiu, mâine cerul va fi variabil, cu înnorări temporar accentuate. Pe arii relativ extinse se vor semnala averse de ploaie, însoțite de descărcări electrice, iar izolat sunt așteptate și condiții de grindină. Cantitățile de apă vor depăși local 15-20 de litri pe metru pătrat, iar pe alocuri, în zona montană și submontană, chiar 30-35 de litri pe metru pătrat.

Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări temporare asociate averselor, viteza acestuia putând ajunge, în general, la 40-60 km/h. Izolat sunt posibile și condiții de ceață.

Publicitate

Temperaturile maxime se vor încadra între 22 și 25 de grade, iar cele minime între 11 și 13 grade.

Potrivit datelor transmise de meteorologul Florin-Gheorghe Bugner, la stația meteo din Sibiu se așteaptă o maximă de 24 de grade și o minimă de 12 grade. La Dumbrăveni este anunțată cea mai ridicată temperatură maximă din județ, de 25 de grade, în timp ce la Boița minima va fi cea mai ridicată, de 13 grade. În zona montană, la Păltiniș, temperaturile se vor situa între 8 și 15 grade, iar la Bâlea Lac, cea mai răcoroasă zonă, între 4 și 9 grade.

Publicitate
Publicitate

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate