Muzeul Național Brukenthal a primit de la Ministerul Culturii o clădire cu teren în zona centrală a municipiului Sebeș. Este vorba despre un teren de peste 520 metri pătrați și o clădire cu suprafață desfășurată de 460 metri pătrați. Demersul, început în urmă cu aproape doi ani, a fost recent oficializat prin publicarea în Monitorul Oficial. Motivul ține de solicitarea Transilvana Societate Cooperativă Mesteșugărească de stingere a unor creanțe fiscale prin trecerea în proprietatea publică a statului a unui bun imobil.
Contactată de reporterul Turnul Sfatului, Raluca Teodorescu, managerul Muzeului Național Brukenthal, care a subliniat că această mutare reprezintă un avantaj major pentru instituție.
Potrivit managerului, inițiativa a aparținut ANAF, care a dorit să cedeze imobilul unei alte instituții de stat. „Muzeul a fost întrebat dacă și-l dorește. Evident, noi avem nevoie de spațiu cât mai mult, mai ales că și clădirea cu terenul sunt în stare bună de conservare, sunt la stradă și ne ajută foarte mult în organizarea diferitelor proiecte”, a declarat Raluca Teodorescu.
Alegerea Muzeului Brukenthal a fost una logică din punct de vedere administrativ, ambele entități fiind subordonate Guvernului României. „Era cea mai ușoară modalitate de a se transfera clădirea unei entități care ține tot de Guvernul României”, a explicat managerul, menționând că în Sebeș nu există alte muzee naționale subordonate Ministerului Culturii, cele existente fiind sub autoritatea Consiliului Județean.
Planuri de utilizare: Depozitare și evenimente culturale
Noul spațiu de la Sebeș, situat la aproximativ 50 de minute de Sibiu, va avea o destinație mixtă. Raluca Teodorescu a precizat că, după evaluarea finală a microclimatului și a condițiilor de pază, clădirea „va fi folosită inclusiv pentru organizarea de evenimente pentru public și pentru depozitare de patrimoniu”.
Managerul a clarificat faptul că nu vor fi mutate acolo piese de tezaur, ci obiecte care permit depozitarea în condiții mai puțin restrictive: „Ne referim la depozite de piese care sunt pe un suport care permite depozitarea și în alte spații fără să pună în pericol, cum ar fi fragmente ceramice arheologice, care ocupă foarte mult din depozitele de tranzit ale muzeului”.
Beneficii majore pentru sediul din Sibiu
Cea mai importantă consecință a acestei extinderi va fi resimțită direct la Sibiu, în special la Muzeul de Istorie. Raluca Teodorescu a subliniat că, în prezent, depozitele de arheologie sunt supraaglomerate, ceea ce afectează activitatea de marketing și expozițională.
„Practic, prin eliberarea unora dintre depozite se pot organiza expoziții mai mari, inclusiv o sală de expoziții temporare la Istorie, care acum nu există”, a afirmat managerul. Aceasta a explicat că actuala practică de a organiza expoziții în zonele de trecere spre birouri nu este una propice pentru imaginea muzeului, iar noul spațiu din Sebeș va rezolva această problemă.
Etapele următoare și provocările bugetare
Deși clădirea se află într-o stare generală bună, o comisie extinsă se va deplasa la fața locului la sfârșitul acestei săptămâni pentru a întocmi primul proces-verbal de verificare a tuturor spațiilor și pentru a evalua dacă furtunile recente au produs daune.
În ceea ce privește costurile, Raluca Teodorescu a recunoscut că pentru anul în curs nu există un buget specific pentru întreținerea clădirii, deoarece procedura de transfer nu a fost garantată până la publicarea în Monitorul Oficial. Totuși, managerul consideră că „oportunitatea, suprafața și starea de conservare bună a clădirii merită”, aceasta reprezentând o investiție esențială în viitorul Muzeului Național Brukenthal.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Administrație
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Perfect AI
Mulțumim TS pentru că ați lăsat deschis la comentarii. Poate așa va realiza grupul infracțional organizat PSD și vor vedea…
Tov. ministru cand veniti sa inaugurati si ceva SCOLI NOI ca flotor nici nu „inaugureaza ” si nici nu se…
să oprească și pescuitul cu sonare și sonde și atunci putem spune că sunt echidistanți.Dar atâta timp cât limitezi accesul…
Pai asta era intelegerea vadita. In Liga1, un club nu poate fi ținut 100% din fonduri publice, ci maxim 49%.…













Lasă un răspuns