Cristiana Sofia Damian, interpreta piesei câștigătoare a Trofeului Mamaia 2025, „Prima iubire ești tu” (compozitor Adrian Daminescu), va susține un recital în cadrul Festivalului Național de Muzică Ușoară Mamaia 2026.
Evenimentul are loc sâmbătă, 22 august 2026, de la ora 20:00, în Piațeta Perla din Mamaia, Constanța. Recitalul va fi transmis în direct pe TVR1 și TVR2, precum și online, pe tvr.ro.
Cristiana Sofia Damian este sibiancă și a câștigat trofeul ediției de anul trecut a Festivalului Național de Muzică Ușoară Mamaia cu piesa „Prima iubire ești tu”, compusă special pentru ea de Adrian Daminescu.
A început să cânte la vârsta de cinci ani, într-un cor de copii al Filarmonicii de Stat Sibiu, și a studiat ulterior canto și pian cu mai mulți profesori, printre care Claudiu Botoroagă, Olivia Scrobote și Ozana Barabancea.
După câștigarea trofeului, artista a declarat că a fost „cea mai frumoasă experiență” din viața ei și că își dorește să urce pe scene internaționale importante și să studieze muzica în străinătate.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Administrație
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Eu propun sa ii schimbam numele in „Marmota Aurora”. E dragut si se vor bucura si copiii cand vor vedea.…
de ce, Danut? te-au batut patriotii cand erai mic pentru ca vorbeai rusa pe strada, sau cum? Patriotilor este un…
Am înțeles pentru terase, dar pentru halele acelea inchise cat este?
Dupa cum arata triciclistul, va plati imediat amenda
‘Manevra’ si nu stim,normal.Vezi cazul ‘Castelul Bran’ care a ajuns de la prusacii hohentz… ( care nu aveau nici un…













Lasă un răspuns