Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Primăriile din Sibiu au semnat contracte de peste 3,6 miliarde de lei în cinci ani. Mai puțin de jumătate din bani au ajuns la firme cu sediul în județ – locul 21 în țară

Ion Surdu
0
primaria-veche-moup

Din fiecare zece lei pe care primăriile și Consiliul Județean Sibiu i-au dat pe contracte în ultimii cinci ani, mai puțin de patru au ajuns la firme cu sediul în județ. În total, cele 64 de primării sibiene împreună cu CJ au atribuit 825 de contracte în urma procedurilor de achiziții, în valoare de 3,66 miliarde de lei, între octombrie 2021 și septembrie 2026.

Publicitate
Publicitate

Datele au fost publicate de platforma de date publice Bani Curați, care a analizat achizițiile tuturor primăriilor din țară. Sibiul se situează pe locul 21 din 41 de județe după criteriul privind partea de bani rămasă la firmele locale.

Potrivit analizei, 39% din valoarea contractelor a mers către firme cu sediul în județul Sibiu, 13% către firme din București și 45% către firme din alte județe.

Cele mai mari sume au fost atribuite de municipiul Sibiu, cu 204 proceduri și contracte de peste 1,2 miliarde de lei. Aproape jumătate din acești bani, 48%, au ajuns la firme cu sediul în județ, 10% la firme din București și 35% la firme din alte județe.

Consiliul Județean Sibiu a atribuit în perioada analizată 107 contracte în valoare de 912,1 milioane de lei, dar proporția banilor rămași în județ este mult mai mică: 22%. Aproape două treimi din sume, 64%, au mers la firme din alte județe, iar 14% la firme bucureștene.

Municipiul Mediaș a atribuit contracte de 379 de milioane de lei în cadrul a 51 de proceduri, din care doar 17% către firme sibiene. Aproape o treime, 29%, a ajuns la firme din Capitală.

Publicitate

Dintre comune, Șelimbărul are cel mai mare volum de contracte, 40 de proceduri în valoare de 68 de milioane de lei, din care 68% au rămas la firme din județ. Urmează orașul Avrig, cu 38 de proceduri și 67,2 milioane de lei, dar cu doar 22% către firme locale.

AutoritateaProceduriValoare (mil. lei)La firme din județDin BucureștiDin alte județe
Municipiul Sibiu2041.218,848%10%35%
Consiliul Județean Sibiu107912,122%14%64%
Municipiul Mediaș51379,017%29%50%
Comuna Șelimbăr4068,068%20%10%
Orașul Avrig3867,222%2%75%
Comuna Biertan1556,515%3%83%
Comuna Sadu748,783%0%17%
Comuna Vurpăr548,681%14%5%
Comuna Cristian1648,174%0%26%
Orașul Agnita2445,427%13%60%
Comuna Șeica Mare1034,213%5%82%
Comuna Șura Mare1333,132%48%20%
Comuna Bârghiș630,490%0%10%
Comuna Poiana Sibiului629,548%8%44%
Comuna Rășinari529,19%44%47%
Comuna Șura Mică1227,989%0%11%
Orașul Copșa Mică1827,671%2%27%
Comuna Bazna1125,930%0%70%
Orașul Tălmaciu925,679%0%21%
Comuna Roșia825,373%9%18%
Orașul Săliște2323,860%12%27%
Orașul Dumbrăveni1223,415%8%77%
Comuna Porumbacu de Jos1123,157%1%42%
Comuna Moșna621,934%0%66%
Comuna Hoghilag720,76%0%94%
Comuna Iacobeni819,818%75%8%
Orașul Cisnădie919,030%34%36%
Comuna Merghindeal318,079%0%21%
Comuna Arpașu de Jos316,889%11%0%
Orașul Miercurea Sibiului616,229%0%71%
Orașul Ocna Sibiului1315,387%2%12%
Comuna Poplaca215,279%0%21%
Comuna Laslea813,90%1%99%
Comuna Dârlos413,961%0%39%
Comuna Orlat513,784%0%16%
Comuna Boița813,531%0%69%
Comuna Racovița513,413%21%65%
Comuna Loamneș213,3100%0%0%
Comuna Brateiu512,643%0%57%
Comuna Slimnic512,085%0%15%
Comuna Alma211,60%0%100%
Comuna Blăjel210,565%0%35%
Comuna Păuca39,836%0%64%
Comuna Alțina59,735%0%65%
Comuna Marpod78,960%3%37%
Comuna Râu Sadului28,6100%0%0%
Comuna Șeica Mică38,4100%0%0%
Comuna Chirpăr27,776%24%0%
Comuna Turnu Roșu17,7100%0%0%
Comuna Brădeni37,611%89%0%
Comuna Gura Râului27,360%0%40%
Comuna Micăsasa37,1100%0%0%
Comuna Cârțișoara46,60%17%83%
Comuna Axente Sever16,4100%0%0%
Comuna Ațel65,814%0%86%
Comuna Apoldu de Jos24,481%0%19%
Comuna Tilișca24,1100%0%0%
Comuna Târnava73,962%19%19%
Comuna Valea Viilor73,177%17%5%
Comuna Nocrich41,736%0%64%
Comuna Ludoș21,187%13%0%
Comuna Cârța20,654%0%46%
Comuna Mihăileni10,50%0%100%
Comuna Jina20,542%58%0%

Firma cu 53 de contracte și cel mai mare contract din județ

Datele analizate de Bani Curați arată că cei mai mulți bani au mers către Total NSA AG Construct, firmă cu sediul în județul Sibiu, care a luat contracte de 198,8 milioane de lei din 53 de proceduri, de la 22 de autorități publice.

Pe locul doi se află Drumserv, companie din județul Mureș, cu 194,7 milioane de lei obținuți din doar opt proceduri. Tot Drumserv a câștigat și cel mai mare contract din întreaga perioadă analizată, cel pentru modernizarea drumului județean DJ 106B A1-Ocna Sibiului-Loamneș-Șoroștin-Țapu, în valoare de 118,1 milioane de lei, atribuit de Consiliul Județean Sibiu în octombrie 2021. De fapt, valoarea acestui proiect a fost în final mult mai mare. Drumul are drept punct de pornire zona bretelelor de acces pe autostrada A1 continuă de-a lungul comunei Șura Mică, prin Ocna Sibiului, Mândra, Loamneș, Hașag, Șoroștin și se încheie la Țapu (comuna Micăsasa). Modernizarea drumului era cel mai vechi proiect de infrastructură din portofoliul administrației județene: proiectul a primit finanțare nerambursabilă europeană încă din 2018, valoarea totală urcând de atunci și până în 2024, când a fost inaugurat, de la 121 la 150 de milioane de lei. Întârzierile au fost generate de proceduri repetate de licitație pentru proiectare și execuție, dar și de alunecări de teren care au presupus monitorizări îndelungate pentru identificarea soluțiilor optime în vederea consolidării.

Urmează Geiger Transilvania, tot din Mureș, cu 132,1 milioane de lei, și firmele sibiene Terra Building, cu 129,2 milioane de lei, și Soma, cu 120,9 milioane de lei din doar două contracte, ambele de la Primăria Sibiu.

În primele zece se află și producătorul turc de autobuze Karsan, cu un singur contract de 81 de milioane de lei pentru achiziția de autobuze electrice de către Primăria Sibiu, semnat în decembrie 2024.

În șapte comune banii au rămas acasă

Șapte localități din județ au dat toate contractele către firme cu sediul în Sibiu. Este vorba despre Loamneș, Râu Sadului, Șeica Mică, Turnu Roșu, Micăsasa, Axente Sever și Tilișca. Cea mai mare sumă dintre acestea a fost atribuită de comuna Loamneș, 13,3 milioane de lei din două proceduri.

La polul opus, patru autorități nu au atribuit niciun leu către firme din județ: Laslea (13,9 milioane de lei din opt proceduri), Alma (11,6 milioane de lei), Cârțișoara (6,6 milioane de lei) și Mihăileni (0,5 milioane de lei).

Autorii platformei precizează că „județul firmei este cel al sediului social”, adică o companie înregistrată în altă parte poate lucra în județ cu angajați și subcontractori locali. Datele analizate provin din raportările publice ale instituțiilor statului.

Publicitate
Publicitate

Ion Surdu
Ion Surdu

Redactor

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate