Primarul Sibiului, Astrid Fodor, a anunțat joi, în cadrul unei conferințe de presă, că pentru anul în curs municipalitatea are în plan demararea procedurilor pentru construcția a doua parcări subterane în Sibiu.
Cele două parcări urmează a fi construite în Piața Gării și la Piața Cibin, ele urmând a deservi sibienii și turiștii care vin în zona centrală a orașului și vor să lase mașina în parcare.
În paralel, o a treia parcare nouă, urmează a fi construită în cartierul Hipodrom. Aceasta va fi una de tip supraterană.
Pentru anul în curs municipalitatea a alocat banii necesari realizării studiilor de fezabilitate. Parcările urmează a fi realizate din fondurile proprii ale municipiului Sibiu, iar numărul locurilor de parcare estimat pentru fiecare este de aproximativ 200. “Deocamdată să vedem ce vor spune studiile de fezabilitate. Pentru parcarea de sub piața Gării nu ar trebui să fie nicio problemă, la fel cred că nu vor fi nici pentru cea de sub piața Cibin, care va fi amenajată chiar sub actuala piață agroalimentară“, a declarat primarul Astrid Fodor.
Nu în ultimul rând, o parcare nouă ar urma să fie creată anul acesta în cartierul Valea Aurie, în fața școlii de pe strada Sibiel. Aceasta a acoperi o suprafață de peste 1400 metri pătrați.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Administrație
Alătură-te comunității
9 răspunsuri
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Cu 2-300 locuri de parcare in plus si costuri pe masura nu se va rezolva problema parcarilor din zona centrala. Mai bine primaria Sibiu sa achizitioneze un teren in Selimbar cu acces din DN (zona Mall) si sa construiasca o parcare cu plata modica pentru 1500-2000 de masini. Apoi o linie de autobuz din 15 in 15 minute care sa faca legatura pana in centrul Sibiului.
-
(mai sus) Comentarii de C@C@T, ingaduite si incurajate cu buna stiinta de redactia TS, intru’ „libertatea de expresie” (chipurile) care de fapt se traduce prin foamea de vizualizari intru’ clickul de scandal, procedee demne de marile tabloide. Felicitari ca reusiti sa tineti deoparte orice urma de sibian cu spirit civic, dornic sa-si expuna civilizat ideile si opiniile.
-
Poate anunța si descoperirea unei noi planete pe care sibenii vor putea parca gratuit, ca nici ea si nici fdgr nu mai prind ceva la urmatoarele alegeri. Pana acum n-a făcut nimic, a tras si partidul dupa ea, in jos si acum când nici familiile lor nu i-ar mai vota, au planuri. Astea-s faze de malul Dâmboviței.
-
Doamna Primar FODOR nu sunteți în stare să faceți prea multe.Ieri s a dovedit pentru a doua oară ce echipă incompetenta e la Primăria Sibiu.Prima data a fost anul trecut când ați pus un oraș întreg pe drumuri degeaba cu plata taxei de salubritate iar ieri am văzut un oraș întreg de ce sunteți în stare.Mai bine tăceți,vorba noastră românească zice Tăcerea e că mierea,copiați l pe Iohannis care face bine când tace!
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Am avut parte de aceeași atitudine arogantă și plictisită a unei doamne atunci când am înmatriculat un autoturism, caută prin…
Uhahahahahahaaaa Pai din cauza ta vorbesc functionarii asa… Scrie clar ca trebuie sa prezinti buletin in original? de unde sa…
Când citești in stele,cazi in gropi.Asa este sant oameni cu experiență de viață,dar viața are cursul ei.Mare păcat.
Vorbești fara să cunoști adevărul.Sant oameni de valoare cu mulți ani în spate de muncă.Dumnezeu să o ierte pe doamna…
Normal in medelinul românesc se trăgea la greu cu fumurile…













Lasă un răspuns