Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

FOTO-VIDEO Mii de credincioși aproape au umplut Piața Mare ca să ia aghiasmă

Ștefan Dobre
10
boboteaza-4-3-rovs

Piața Mare a Sibiului aproape a fost plină luni, la prânz, cu ocazia slujbei de sfințire a Aghiasmei Mari de Bobotează.

Publicitate
Publicitate

Evenimentul a debutat în jurul orei 12:00, însă primii credincioși au sosit în piață cu aproape o oră înainte de eveniment.

Treptat, spațiul s-a umplut, la slujbă participând oameni de toate vârstele, de la pensionari veniți cu sticle din plastic în plase până la tineri, elevi și copii. Timp de o oră, cu toții au ascultat cu atenție slujba, transformând Piața Mare a Sibiului într-o biserică în aer liber, cu smerenie și liniște. Inclusiv turiștii s-au oprit pentru a asista la ceremonia sfințirii apei.

Publicitate

boboteaza 4 (11)

Slujba a fost susținută de Înalt Prea Sfințitul Laurențiu Streza, alături de un sobor de preoți. Pe scenă s-au mai aflat numeroși invitați din tot județul, precum și oficiali din instituțiile publice locale.

”Iubiți credincioși, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, iată-ne astăzi cuprinși de bucurie, o bucurie pe care nu o poate nimic înlătura din sufletele noastre pentru că este bucuria cerului. Suntem în perioada sărbătorilor de iarnă. Le numim sărbători de iarnă pentru că încheiem anul cu ele și începem anul cu ele, începem cu sărbătoarea Nașterii Domnului și încheiem cu Sărbătoarea Botezului Domnului. Am săvârșit aici o lucrare pe care Biserica o cinstește în mod deosebit, sfințirea apei celei mari”, a transmis ÎPS Laurențiu Streza, Mitropolitul Ardealului, miilor de credincioși strânși în fața lui.

În total, 17.000 de sticle cu apă au fost pregătite de Mitropolia Ardealului și oferite tuturor credincioșilor prezenți.

boboteaza 4 (2)

Cu toate acestea, o parte din credincioși s-au îmbulzit la final, dornici să ia apă cât mai repede, în ciuda asigurărilor venite de pe scenă: ”Stăm astăzi aici oricât e nevoie să primească toată lumea, nu trebuie să se înghesuie nimeni”. Unii dintre cei care s-au împins aproape au doborât gardurile de protecție.

boboteaza 4 (8) boboteaza 4 (6) boboteaza 4 (5) boboteaza (3) boboteaza (2) DSC_4369 boboteaza (1) DSC_4358 boboteaza 4 (11) boboteaza 4 (12)

Foto: Silvana Armat

Publicitate
Publicitate

Ștefan Dobre
Ștefan Dobre

Administrație

0724 605 815

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

10 răspunsuri

  1. Avatar Anonymus
    Anonymus

    votantii PSD inghesuiti ceva dat GRATIS. Doar apa de la robinet este scumpa asa ca e mai buna aia data de popi… O sa fie plin de pet-uri in curand prin toate zonele Sibiului. Multi prosti in lumea asta…

    26
    18
    1. Avatar 2cents
      2cents
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      7
      13
  2. Avatar busuiocu de plastic
    busuiocu de plastic

    Cui de acolo sa explici inutilitatea celor 17000 (!!!!) de sticle de plastic? Cati oare din cei ce le vor folosi se vor duce sa le arunce in cele din urma in pubela galbena?
    PET-urile trebuiesc supra taxate. Aici e dovada clara ca sunt mult prea ieftine si e ca din acest motiv facem exces de ele.
    Orice lucru in exces este impotriva naturii. Ar trebui ca si biserica sa ‘propovaduiasca’ lucrurile astea. de vreme ce sunt moderni si sfintesc apa prin PET.

    28
    14
    1. Avatar 2cents
      2cents
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      6
      10
  3. Avatar S
    S

    Ce tantalai 🙂 cum sa fii asa la vârsta aia?!

    8
    2
  4. Avatar Ion Ionescu
    Ion Ionescu

    Se comportă ca moldovenii la Sf Parascheva si fac de rusine Sibiul. In toata presa centrală a aparut stirea asta.

    11
    3
  5. Avatar Oko
    Oko

    Wow. Câți oameni trebuie să scot din lista de prieteni. Prostimea tot la scuipat de popă merge. Sigur vă va plăti dzeu toate creditele și vă vindecă de toate bubele

    6
    8
  6. Avatar Radu
    Radu

    ”Multi prosti in lumea asta…” Va stiti? Cam cati sunteti? Cine va spune voua ca un PET in care a fost Aghiazma Mare ajunge la tomberon? Daca ai fi fost acolo, poate ai fi auzit, de ex., ca se consuma 8 zile si ce ramane se pastreaza in casa pana la anul.

    1
    6
  7. Avatar Magna Horreum
    Magna Horreum

    Sunt crestin ortodox practicant. N-am crezut niciodata ca o sa ajung sa fiu revoltat atunci cand ma gandesc la Sfintirea Mare a apei. Este inadmisibil ce face acest ierarh vanitos: pentru propria lui placere, de a epata in piata publica, a scos din toate Bisericile din oras slujbele de Sfintire Mare a apei. Este profund gresita interpretarea mitropolitana a ideii de ” Biserica in viata cetatii”. Nu in acest mod trebuie sa fie prezenta Biserica in viata cetatii!! Suntem satui de circ, Biserica nu are nevoie de spectacol, Duhul Sfant nu este actor si nici animal dresat!!
    Ma uit la fetele oamenilor inghetati din piata si nu vad, pe nici una, acea mare fericire de care vorbeste Streza. Cati alti varstnici, oare, nu au putut ajunge in Piata sa se bucure de un strop de Aghiasma? Probabil foarte multi.
    Unde este castigul duhovnicesc al circului astuia?! Trist.

    23
    1
  8. Avatar Biblia Este Adevărul
    Biblia Este Adevărul

    „Sau oare nu ştiţi că cei nedrepţi nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă înşelaţi! Nici cei desfrânaţi, nici cei idolatri, nici cei adulteri, nici bărbaţii care practică prostituţia, nici homosexualii, nici hoţii, nici cei lacomi, nici beţivii, nici bârfitorii, nici tâlharii nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu.” 1 Corintieni 6:9-10 NTRL

    0
    1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate