Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Doi tineri ieșiți cu mașina la plimbare au rămas înzăpeziți între Păltiniș și Râu Sadului. Jandarmi: „au fost atrași de peisajul de iarnă”

T.S.
6
masina-inzepezita-paltinis-k2mx

Doi tineri au rămas înzăpeziți în zona montană, în seara zilei de joi, anunță reprezentanții Jandarmeriei Sibiu.

Publicitate
Publicitate

„Aseară, doi sibieni au fost ajutați de jandarmii din cadrul Postului Montan Păltiniș să ajungă în siguranță în Sibiu, după ce au rămas înzăpeziți cu mașina pe drumul înspre Râu Sadului,” transmite sursa citată.

Cei doi tineri au ieșit la o plimbare în stațiunea Păltiniș cu intenția de a ajunge la Cantonul silvic Muncel. Fiind „atrași de peisajul de iarnă” au continuat drumul înspre Râu Sadului, unde au rămas înzăpeziți cu mașina. 

Publicitate

În cele din urmă, pentru că nu aveau semnal la telefon au cerut ajutorul jandarmilor montani prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112, în jurul orei 21.00. 
Echipajul ajuns la fața locului a încercat să scoată mașina din zăpadă, însă stratul acesteia nu le-a permis. Așadar jandarmii s-au asigurat că mașina nu blochează drumul de acces, iar pentru siguranța persoanelor implicate, le-au însoțit până în municipiul Sibiu, urmând ca acestea să își recupereze autoturismul. 

„Dacă v-aţi hotărât să veniţi la munte, pentru o drumeţie reuşită vă recomandăm să vă informați cu privire prognoza meteo și starea drumurilor, să vă echipaţi corespunzător zonei montane, să folosiţi doar traseele marcate, să urmăriţi marcajele de pe traseu, să plecaţi pe munte doar cu echipament adecvat, lanternă, rucsac, trusă de prim-ajutor şi nu vă aventuraţi singuri la drum. În caz de nevoie solicitați ajutorul jandarmilor montani prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112,” transmit vineri autoritățile.

foto Jandarmeria Sibiu

Publicitate
Publicitate

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

6 răspunsuri

  1. Avatar Dgfh
    Dgfh

    si cine plateste acum pentru aventura celor 2? tot noi cei care platim taxe si impozite? ar trebui pusi sa plateasca toate cheltuielile facute sa ii aduca pana acasa si data viitoare sigur nu vor mai face asemenea prostii

    13
    13
    1. Avatar Cristina
      Cristina
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      4
      10
    2. Avatar Nu baga toti prosti in seama!
      Nu baga toti prosti in seama!
      Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
      1
      7
    3. Avatar Emil
      Emil

      Problema este cine plateste reclama.

      0
      0
  2. Avatar Un sibian
    Un sibian

    doi FRAIERI!!!

    8
    2
  3. Avatar @Dgfh - 10PLM
    @Dgfh – 10PLM

    Kind reminder!!!!!!

    6
    0

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate