Doi tineri au rămas înzăpeziți în zona montană, în seara zilei de joi, anunță reprezentanții Jandarmeriei Sibiu.
„Aseară, doi sibieni au fost ajutați de jandarmii din cadrul Postului Montan Păltiniș să ajungă în siguranță în Sibiu, după ce au rămas înzăpeziți cu mașina pe drumul înspre Râu Sadului,” transmite sursa citată.
Cei doi tineri au ieșit la o plimbare în stațiunea Păltiniș cu intenția de a ajunge la Cantonul silvic Muncel. Fiind „atrași de peisajul de iarnă” au continuat drumul înspre Râu Sadului, unde au rămas înzăpeziți cu mașina.
În cele din urmă, pentru că nu aveau semnal la telefon au cerut ajutorul jandarmilor montani prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112, în jurul orei 21.00.
Echipajul ajuns la fața locului a încercat să scoată mașina din zăpadă, însă stratul acesteia nu le-a permis. Așadar jandarmii s-au asigurat că mașina nu blochează drumul de acces, iar pentru siguranța persoanelor implicate, le-au însoțit până în municipiul Sibiu, urmând ca acestea să își recupereze autoturismul.
„Dacă v-aţi hotărât să veniţi la munte, pentru o drumeţie reuşită vă recomandăm să vă informați cu privire prognoza meteo și starea drumurilor, să vă echipaţi corespunzător zonei montane, să folosiţi doar traseele marcate, să urmăriţi marcajele de pe traseu, să plecaţi pe munte doar cu echipament adecvat, lanternă, rucsac, trusă de prim-ajutor şi nu vă aventuraţi singuri la drum. În caz de nevoie solicitați ajutorul jandarmilor montani prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112,” transmit vineri autoritățile.
foto Jandarmeria Sibiu
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Alătură-te comunității
6 răspunsuri
-
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
-
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Nu vreau sa tin partea conducerii actuale dar d-nului sava fostul director aeroport actual consilier aur i-as spune sa cante…
Deci Tomac latra si Vestea musca!?…. Din prostie
Mie nu-mi este clar ce înseamnă „revoluționar ” și de ce ar trebui acesti revolutionari să aibă privilegii.
Ceea ce nu știu ignoranții progresiști este ca wifi constituie un factor de poluare electromagnetică. Nu are ce căuta într-un…
Pasajul acela mult promis cam pe cand ? Poate cand v-a veni urmatorul primar pentru ca Fodor nu vrea ca…













Lasă un răspuns