Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Primăria și Independența se împacă în procesul pentru strada Ocnei. Directorul general: „Lucrurile trebuie rezolvate, nu pot rămâne așa”

Traian Deleanu
2
strada-ocnei-m5w4

Administrația Sibiului a cerut întreruperea procesului pe care l-a deschis împotriva proprietarilor fostei platforme industriale Independența pe subiectul retrocedării străzii Ocnei. Conducerea societății Casa Albă Independența SA a demarat procedurile de dezmembrare a terenurilor care să fie cedate, înapoi, Sibiului.

Publicitate
Publicitate

Primăria Sibiu a deschis procesul împotriva Casa Albă Independența SA încă din 2019, cerând societății să cedeze înapoi orașului o suprafață de aproximativ 3.900 de mp, aferentă unui tronson de 220 de metri din strada Ocnei. În vremea fostului regim comunist, acest tronson de stradă a fost încorporat în platforma industrială Independența, fiind închis circulației publice.

La termenul din 20 iunie 2024 al procesului care se află pe rolul Curții de Apel Alba Iulia, Primăria Sibiu a solicitat amânarea cauzei „în vederea împăcării părţilor şi finalizării documentaţiilor cadastrale”. Instanța a admis cererea și a fixat drept termen pentru încheierea socotelilor pe cale amiabilă mijlocul lunii noiembrie a acestui an.

Împăcarea vine după ce, inițial, administrația a încercat din 2017 rezolvarea chestiunii străzii Ocnei pe cale amiabilă. Negocierile au eșuat: reprezentanții companiei nu au fost de acord cu cedarea gratuită a terenului, ci doar cu vânzarea sau cedarea în schimbul unei redevențe anuale.

Între timp, societatea al cărui acționar principal rămâne Statul Român prin intermediul Transilvania Investments Alliance (fosta SIF Transilvania) și-a schimbat optica și a decis să dea curs solicitării administrației sibiene. 

Publicitate

„Deocamdată suntem în faza de dezmembrare a terenurilor. Este necesară și o hotărâre a Adunării generale a acționarilor. Dar lucrurile sunt clare. Redeschiderea acestei străzi pentru circulația publică a fost prevăzută și în planul urbanistic elaborat pentru zona aceasta. Lucrurile trebuie rezolvate, nu pot rămâne așa”, arată Ion Stăneci, directorul general al societății, pentru cititorii Turnul Sfatului.

Preoponderent pietonală

Împăcarea celor două părți vine după ce procesul deschis din 2019 a petrecut trei ani degeaba „între instanțe”: practic, magistrații nu se decideau care instanță are competența judecării unei astfel de spețe. Între timp, clădirile cunoscute generic sub numele „halele Rieger” din cadrul fostei platforme industriale Independența au devenit obiectul unui proces care s-a încheiat abia în decembrie 2023, pe fond. Instanța de la București a decis să dea, parțial, dreptate proprietarilor halelor și să declaseze 20 din cele 32 de clădiri declarate monument istoric.

Dincolo de aceste procese, însă, reprezentanții Casa Albă Independența SA au demarat un plan urbanistic pentru reconversia zonei. Iar în cadrul acestui plan este propusă redeschiderea circulației pe porțiunea închisă acum a străzii Ocnei: va avea rolul de „legătură predominant pietonală, cu acces carosabil rezervat exclusiv aprovizionării și intervențiilor”.

Primăria și Independența se împacă în procesul pentru strada Ocnei. Directorul general: „Lucrurile trebuie rezolvate, nu pot rămâne așa”

Tronsonul în discuție începe din dreptul Colegiului tehnic Independența și se termină la intersecția cu strada Cibinului, în dreptul Podului de piatră. Foto: Google Earth

Citește și „Centrul de lângă centru”: pe locul fabricii Independența sunt propuse blocuri și cu șapte etaje, interzis mașinilor, parc. „40% locuire ar fi suficient”

Publicitate
Publicitate

Traian Deleanu
Traian Deleanu

Investigații, Administrație

0740 039 148

traian[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

2 răspunsuri

  1. Avatar Unul
    Unul
    Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.
    16
    50
  2. Avatar Jean de Esseintes
    Jean de Esseintes

    Nu prea înțeleg. Atunci când e vorba de retrocedarea caselor vechi preluate abuziv de comuniști se poate retroceda chiar și cu evacuarea locatarilor, iar acum nu se poate că statul e proprietar. Dacă nici asta nu e dovada că tot comuniștii au pus labele pe averea țării nu știu ce mai e…

    77
    4

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate