Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Știre falsă, pe rețelele de socializare. Guvern: are intenția de a genera emoții negative în spațiul public

Turnul Sfatului
2
big-whatsapp-image-2025-03-13-at-17-25-41-pizj

Biroul de presă al Guvernului atrage atenția asupra unei știri false care circulă în mediul on-line, „cu intenția de a genera emoții negative în spațiul public”.

Publicitate
Publicitate

Autoritățile precizeză că solicitarea la care face referire postarea care se răspândește în mediul on-line nu înseamnă în niciun fel intrarea țării în vreun conflict, ci este doar o procedură periodică inițiată de Administrația Națională a Rezervelor de Stat și Probleme Speciale (ANRPS) și autoritățile locale competente.

Publicitate

„De 22 de ani România are o lege, nr. 477/2003, care prevede ca odată la patru ani  țara noastră să își contureze măsurile de pregătire a economiei și a teritoriului pentru apărare. Demersuri și proceduri similare s-au mai desfășurat în anii 2021, 2017, 2013, 2009, 2005. Ultimul ciclu de pregătire s-a încheiat la finalul anului trecut, ceea ce declanșează proceduri firești pentru realizarea unui nou buget privind pregătirea economiei naționale și a teritoriului pentru apărare. Prin urmare, procedurile începute fac parte dintr-un calendar repetitiv și firesc în baza legislației menționate. Atragem atenția celor care văd aceste postări în on-line că extragerea de concluzii manipulatoare în baza unor informații reale reprezintă un instrument de dezinformare folosit cu rea-credință.”

foto gov.ro

Știre falsă, pe rețelele de socializare. Guvern: are intenția de a genera emoții negative în spațiul public

Publicitate
Publicitate

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

2 răspunsuri

  1. Avatar Mno
    Mno

    adică odată la patru ani se dă câte un FAKE? …deci cum e..FAKE sau normal odată la 4 ani

    4
    6
  2. Avatar Adina
    Adina

    Ramane de vazut daca e asa sau nu. Vom vedea in saptamanile care vin. Pana una alta imi aduc aminte ca la inceputul pandemiei Iohannis ne explica oficial cum Covidul este „o simpla raceala” si ca „nu avem de ce sa ne ingrijoram”.

    4
    4

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate