Miercuri,
14.05.2025
Partial Noros
Acum
8°C

Agenda Sportivă a Sibiului 2025. Primăria va aloca cei mai mulți bani pentru fotbal și baschet: 10,5 milioane de lei din 14 milioane, la FC Hermannstadt și CSU

Agenda Sportivă a Sibiului 2025. Primăria va aloca cei mai mulți bani pentru fotbal și baschet: 10,5 milioane de lei din 14 milioane, la FC Hermannstadt și CSU

Fotbalul și baschetul sunt principalele jocuri sportive pe care Primăria Sibiu le va finanța în acest an în cadrul Agendei Sportive 2025. Bani vor primi organizațiile de drept public, dar și cele private de interes general.

Primăria Sibiu urmează să propună la următoarea ședință a Consiliului local lista proiectelor sportive care vor beneficia de finanțare nerambursabilă în anul 2025. Agenda Sportivă a orașului a fost împărțită în proiecte ale structurilor de drept public și proiecte ale organizațiilor nonprofit, de interes general.

În total, 58 de proiecte sportive vor primi finanțare din bugetul local, din care 45 de inițiative sunt ale organizațiilor non-profit de interes general.

Cele două comisii de evaluare a proiectelor au analizat 13 propuneri pentru proiectele depuse de structurile sportive de drept public, aferente anului 2025, toate fiind declarate eligibile pentru sprijin financiar. Totodată, alte 59 de propuneri au fost depuse în cadrul sesiunii de finanțare pentru activități sportive de interes general. Dintre acestea, 56 de proiecte au fost declarate eligibile, iar trei proiecte au fost respinse. Conform proiectului, în raportul final al comisiei de evaluare din cele 56 de proiecte eligibile doar 45 au fost incluse pentru a primi finanțare.

FC Hermannstadt și CSU Sibiu iau cei mai mulți bani

Fotbalul și baschetul rămân sporturile spre care administrația locală își îndreaptă cea mai mare parte din bugetul alocat Agendei Sportive. Asociația care administrează clubul de fotbal FC Hermannstadt va primi 7,8 milioane de lei pentru pregătirea și participarea echipelor de seniori și juniori în competițiile organizate de Federația Română de Fotbal și Liga Profesionistă de Fotbal, respectiv Asociația Județeană de Fotbal. Suma este mai mică decât cea solicitată – 8,3 milioane de lei. Din suma propusă spre alocare, cei mai mulți bani atrași de echipa care tocmai s-a calificat în finala Cupei României se duc la seniori, 7,3 milioane de lei.

Pentru Asociația Club Sportiv Andu Sibiu, care pregătește baschetbaliștii de la CSU, se propune alocarea sumei de 2,7 milioane de lei (2,4 milioane pentru seniori), față de 3,6 milioane cât a solicitat.

Pentru Turul Ciclist al Sibiului se propune alocarea sumei de 480.000 lei, față de 856.000 lei solicitați, iar pentru organizarea etapei a IV-a a Raliului Sibiului 2025 – 330.000 lei, față de 771.000 lei solicitați.

Asociația Sportivă Fotbal Club Interstar Sibiu va primi suma totală de 440.000 lei pentru trei proiecte, 240.000 lei fiind promiși Clubului Sportiv Fantasy Dance, iar 273.000 lei - Asociației Club Sportiv Alma.

În total, din 24,6 de milioane de lei câți au fost solicitați, Primăria propune alocarea a 14 milioane de lei.

Lista tuturor proiectelor poate fi consultată aici.

În ceea ce privește structurile sportive de drept public, se propune o finanțare totală de 483.150 lei. Din cele 13 proiecte, doar pentru trei a fost acceptată suma solicitată. Este vorba despre două dosare ale Clubului Sportiv Școlar Sibiu în valoare de 90.000 lei și un dosar al CSU Sibiu pentru participarea echipei de baschet U20 la competiții europene – 60.000 lei.

În cadrul acestui apel, aproape jumătate dintre proiectele acceptate pentru finanțare sunt ale Clubului Sportiv Municipal Sibiu: Marele premiu al municipiului Sibiu – Sărituri peste obstacole (30.000 lei), Pregătirea și participarea la competiții sportive organizate de Federația Ecvestră Română (43.650 lei), Sambo 2025 (21.000 lei), Judo CSM Sibiu 2025 (25.000 lei), Pregătire și participare la competiții culturism și fitness 2025 (20.000 lei) și Centura Păltiniș ediția XXXVI-a Box (27.000 lei).

Alte patru proiecte au fost depuse de Clubul Sportiv Școlar Șoimii, valoarea totală fiind de 166.500 lei.

Lista tuturor proiectelor depuse de organizațiile de drept public poate fi consultată aici.

Foto: FC Hermannstadt

Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi

Ion Surdu

de Ion Surdu

Redactor

Comentarii

5 comentarii

Comentariu ascuns din cauza ratingului negativ. Dacă totuși doriți să citiți comentariul, click aici.

Corupție

Acum 2 săptămâni

Să fiu primăria, aș da zero la sport, nu mai e sport de decenii, e o afacere! În schimb aș pompa bani în amenajarea orașului și centrului istoric să arate ca Viena, in tehnologie, știință, educatie. Aia se va reflecta in buzunarul multora și calitatea vieții, nu doar pt. antrenori, jucători și suporteri inculți!
Raspunde

Vivi Dragan

Acum 2 săptămâni

Dupa ce anul trecut au reusit prin consilierul local de la PNL sa primeasca pe agenda sportiva peste 80000 de euro acesti tupeisti de la Vointa Sibiu au cerut aproape 200000 de euro. Se pare ca de data asta nu a mai mers traficul de influenta in consiliul local si aceasta echipa de fotbal mediocra din liga 4 nu a primit decat 100000 de lei deci 20000 de euro. O echipa de liga 4 care in ultimii ani nu a fost nici macar aproape sa promoveze in liga 3 a cerut 20 la suta din suma ceruta de o echipa de liga 1 calificata in finala Cupei Romaniei. Oare cat tupeu trebuie sa ai chiar daca esti consiler local al peneleului sa vi sa ceri asemenea suma ?
Raspunde

Gică Fotbalistul

Acum 2 săptămâni

Oare s-a ținut cont si de numărul de spectatori pentru echipele mari de baschet și fotbal? La echipa de fotbal stadionul este gol mai tot timpul și nu cred ca diferența față de suma alocată față de baschet este raportată corect. In plus pentru fotbal ar trebui luată in considerare și întreținerea stadionului, pentru care se plătește o sumă considerabilă, practic echipa este subvenționată.
Raspunde

JohnnyBravo

Acum 2 săptămâni

Oricat de gol ar fi stadionul la Hermannstadt, tot sunt de 4 ori mai multi spectatori ca la CSU (si de 2-3 ori mai multi decat la toate celelate sporturi din Sibiu adunate la un loc). In alta ordine de idei, banii pentru sport de la buget ar trebui sa mearga in infrastructura si subventionare abonamente la copii si juniori (pe toate sporturile), nu la echipa mare care e afacere privata.
Raspunde

Sibianul

Acum 2 săptămâni

Vad ca nu se spune ca și echipa lui Birt a primit 280000 lei. E cam dubios ca echipa administratorului orasului Sibiu sa primească bani.
Raspunde
Anuleaza raspuns

Lasa un comentariu

Toate comentariile sunt moderate înainte de postarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv de pe această platformă. Mulțumim. Adresa ta de email nu va fi publicată.

Sus