Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Club de lectură pentru elevii sibieni din clasele I-IV: „Credem că este un lucru minunat să vedem copiii citind, întâlnindu-se cu scriitori și descoperind literatura într-un fel nou”

Adina Bota
0

Asociația Develop, împreună cu FANBOOK, lansează la începutul acestui an școlar o nouă aventură literară pentru cei mici, clubul de lectură FANBOOK, desfășurat la Librăria Humanitas Sibiu și la Casa Schuller Mediaș. Destinat copiilor din clasele I–IV, clubul are loc o dată pe lună și oferă participanților oportunitatea de a citi câte o carte pe lună și de a se întâlniri cu scriitori contemporani și șansa de a descoperi lectura ca experiență dinamică, distractivă, și prietenoasă.

Publicitate
Publicitate

Potrivit organizatorilor, primele întâlniri vor avea loc după cum urmează:

  • 28 septembrie – invitat special Andrei Luminea. Carte: Bunicul de ciocolată de Narine Abgarian;
  • 2 noiembrie – invitat special Augustin Cupșa. Carte: Două furnici și  un elefant. De la un capăt al Lumii la celălalt Și Frații Mesteacăn și cei 7 vampiri care aveau o singură pereche de chiloți de Augustin Cupșa;
  • 9 noiembrie – invitată specială Adina Chirica. Carte: Un cititor salvează lumea de Adina Chirica.

„Invitații speciali – Andrei Luminea, Augustin Cupșa și Adina Chirica – vor sta de vorbă cu cei mici, le vor împărtăși povești și vor răspunde întrebărilor lor, transformând lectura într-o experiență vie și memorabilă.

Clubul de lectură FANBOOK reprezintă oportunitate ideală pentru cei mci să descopere literatura dincolo de paginile unei cărți, să-și dezvolte imaginația și încrederea în sine, să se exprime liber și să simtă că fac parte dintr-o comunitate cu același scop și aceleași interese. Clubul de lectură FANBOOK reprezintă totoată și o poartă deschisă spre lumea poveștilor și o întâlnire cu oameni care cred în puterea cărților de a schimba vieți”, transmit organizatorii clubului într-un comunicat de presă. 

Publicitate

FANBOOK în școli

Clubul MiniFANBOOK de la Sibiu și Mediaș este parte a programului FANBOOK, club de lectură în județul Sibiu, care cuprinde deja școli din localiățile Roșia, Râu Sadului, Agnita, Păuca, Nemșa și Școala Finlandeză din Sibiu. În aceste școli, copiii din clasele I–II și V–VI au parte, încă din anul școlar 2024–2025, de întâlniri cu autori, cărți oferite cadou pentru biblioteca școlii cu sprijinul prietenilor de la Tello și sprijinul logistic al Fundației KeepGiving, și momente de lectură care apropie comunitatea de literatură.

Mai mult, în luna noiembrie, scriitorii Augustin Cupșa și Adina Chirica vor porni, alături de organizatori, într-o caravană literară în școlile din județ, pentru a duce magia cărților și dialogul direct cu autorii și în comunitățile școlilor din Județul Sibiu.

Programul FANBOOK nu se oprește însă la Sibiu,  el este prezent la nivel național, în peste 20 de școli din România, unde creează o rețea de copii, profesori și autori care cred în puterea lecturii de a deschide drumuri și de a construi comunități.

„Credem că este un lucru minunat să vedem copiii citind, întâlnindu-se cu scriitori și descoperind literatura într-un fel nou – prin dialog și curiozitate. Ne dorim ca acest program să aprindă scânteia lecturii în sufletele celor mici și să crească, pas cu pas, o comunitate de tineri cititori în tot județul. Sperăm ca noul an școlar să fie plin de astfel de întâlniri vii și inspiraționale. Clubul de lectură FANBOOK este invitație de a visa, de a întreba și de a descoperi lumea prin cărți. Vă așteptăm cu drag la Sibiu, Mediaș și în școlile din județ să trăim împreună bucuria lecturii”, transmite Monika Tompos, din partea organizatorilor.

Proiectul este cofinanțat de Consiliul Județean Sibiu, prin Agenda pentru Tineret 2025.

Publicitate
Publicitate

Adina Bota
Adina Bota

Redactor

adina[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate