Conducerea Primăriei Sibiu a inițiat un proiect pentru înlocuirea a trei centrale termice vechi din cartierul Reșița cu un „sistem energetic modern și eficient”.
După mai bine de 20 de ani de la desființarea sistemului centralizat de distribuție a energiei termice în municipiul Sibiu, conducerea administrației locale propune inițierea unui proiect denumit „Dezvoltarea unui sistem centralizat eficient de furnizare a energiei termice și a apei calde pentru locuințele sociale din cartierul Reșița, Sibiu”. Proiectul vizează 216 locuințe din cele 18 blocuri situate în cartierul Reșița și aflate în administrarea Urbana, societate a Primăriei Sibiu.
Apa caldă și agentul termic necesare acestor locuințe sunt livrate în prezent cu ajutorul a trei centrale termice „vechi” (câte una la șase blocuri de locuințe”. Aceste centrale sunt descrise ca fiind „ineficiente energetic, funcționând independent, fără integrare într-un sistem centralizat modern”. „Aceste echipamente generează consumuri energetice ridicate, costuri mari de exploatare și întreținere, disconfort termic pentru locatari și riscuri crescute de avarii și întreruperi în furnizarea energiei termice”, după cum se arată într-un raport al Direcției Patrimoniu și Cadastru din cadrul Primăriei Sibiu, raport care însoțește proiectul de hotărâre elaborat pentru ședința de joi, 29 ianuarie 2026, a deliberativului local.
Prin acest proiect se propune elaborarea unei documentații de avizare a lucrărilor de intervenție (DALI) pe baza căreia să fie implementat un sistem energetic care să includă tehnologii moderne: de la cogenerarea flexibilă, la pompe de căldură, rețele de distribuție modernizată și contorizare cu măsurare și citire de la distanță.
„Prin implementarea proiectului se urmărește reducerea consumului de energie pe locuință, scăderea costurilor suportate de locatari, creșterea confortului termic și a siguranței în exploatare, reducerea emisiilor poluante și alinierea la politicile de mediu”, se arată în raportul citat.
Ulterior aprobării acestui proiect va trebui actualizată Strategia de termoficare a municipiului Sibiu, actualizarea auditului energetic, elaborarea documentațiilor pentru sistemul energetic propus în cazul celor trei blocuri. Iar abia după ce indicatorii tehnico-economici rezultați din aceste noi documentații vor fi aprobați de Consiliul local se va putea trece la atribuirea contractelor de proiectare și execuție a noului sistem.
Subiectul încălzirii centralizate în municipiul Sibiu a fost abordat și în ultima ședința ordinară a Consiliului local din 2025.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Investigații, Administrație
Alătură-te comunității
4 răspunsuri
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Acum ar fi bun Brasovul…..interesant…
Să sperăm că trenul ăsta periurban va rezolva ceva probleme ale traficului, dar nu prea cred.
Incep sa se faca iar planuri si strategii pentru urmatorul „cincinal”…se apropie usor usor campania electorala locala. Turistii nu stau…
atat de obosit incat s-a angajat cu buna stiinta in depasire pe linie dubla continua. un gunoi.
Orasul este in colaps din toate punctele de vedere ! Calitatea vietii a decazut dramatic in oras ! Totul este…













Lasă un răspuns