Numărul tot mai mare de mașini electrice înmatriculate în județul Sibiu începe să devină o problemă pentru ISU (Inspectoratul pentru Situații de Urgență) Sibiu. Eventualitatea apariției unui incendiu la un acumulator electric presupune proceduri standard complexe, dotări speciale și urmări încă neclare.
Spre exemplu, dacă un acumulator electric de la o mașină ia foc, fie în urma unui accident rutier, fie în urma unei erori de funcționare, pompierii sunt obligați să aducă la locul incendiului un container special, de mari dimensiuni, pe care îl umplu cu apă și apoi scufundă autovehiculul care arde. Procedura este destul de anevoiasă, presupune efort susținut și timp suplimentar. Plus o macara. Iar la final se pune problema: Ce pot face pompierii cu apa contaminată cu substanțe provenind din acumulatori electrici?

Vehicul electric ars în week-end, la Sibiu
Subiectul a fost discutat marți, în cadrul ședinței lunare a Colegiului Prefectural.
”După cum știți, în week-end, am avut un incendiu la un vehicul electric, full electric. Procedura la astfel de intervenții, pentru a evita reaprinderea și apariția unui nou incendiu, presupune scufundarea în apă. Suntem printre puținele județe care deținem un astfel de container pentru stingerea incendiilor la mașini electrice. Acel container se umple cu apă, se introduce vehiculul, apoi se ține în acel container timp de 24 de ore pentru a se evita reaprinderea acumulatorilor.
Au fost cazuri la nivel internațional, în Statele Unite ale Americii, unde un acumulator al unui vehicul electric s-a reaprins și la mai mult de 24 de ore. Revenind la cazul recent, am avut această intervenție în week-end, urmează la nivel interistituțional să găsim soluții legate de apa în care a stat acel autovehicul. Sper să o rezolvăm. În cazul în care vom întâmpina probleme vom apela la Instituția Prefectului”, a explicat locotenent-colonel Laurențiu Anastasiu, inspector șef în cadrul ISU Sibiu.
Conform datelor culese de Turnul Sfatului din statisticile Direcției Generale de Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), în județul Sibiu ar fi înregistrate 1338 mașini electrice. Raportat la populației, ar reveni în județul nostru o mașină electrică la 290 de persoane, fiind pe locul 6 din acest punct de vedere.
Posibile incendii la bateriile electrice pot să apară și la mașinile hibride, nu doar la cele exclusiv electrice. În cazul autoturismelor hibrid, Sibiul se află pe locul 10 în țară, după raportul la numărul de locuitori. Există aici o medie de o mașină cu propulsie hibrid la 71 de locuitori. În rapoartele DGPCI intră aici toate mașinile hibrid, indiferent dacă sunt ”plug in” sau cu încărcare în mers, dar și mașinile care folosesc GPL și un alt combustibil, benzină sau motorină.

Foto: ISU Sibiu
Citește și:
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).
Dacă ți-a plăcut, distribuie articolul și prietenilor tăi
Vizualizari: 1284


Ultimele comentarii
Acum 5 ore
Oare
Acum 5 ore
Un cetatean.
Acum 5 ore
Elvis Parizer
Acum 5 ore
Antreprenor nu putoare
Acum 5 ore
Sibian rezistent raw vegan electrique