Primarul Ioan Toma Zav din Gura Râului vrea să aducă locuitorii mai aproape unii de alții. Din acest motiv, în weekend-ul care tocmai a trecut, primarul a organizat evenimentul „Ziua Vecinătății”, prilej cu care locuitorii de pe străzile din comună au ieșit în grupuri, fiecare a adus ceva de băut și de mâncat și au stat la povești. Ca să ofere o continuitate evenimentului, primarul a lansat și un concurs de fotografie. Pe pagina de Facebook a primăriei rulează fotografii cu comunitatea fiecărei străzi, iar cea mai apreciată dintre ele va fi premiată.
Fotografiile surprind oamenii de pe mai multe străzi din comună și arată cât de simplă poate fi fericirea la țară, atunci când ai vecinii aproape. Aceste poze vor fi postate până în 3 iulie, iar fotografia cu cele mai multe like-uri va fi desemnată câștigătoare și va primi titlul de „Cea mai unită stradă de vecini”.
„Chiar dacă suntem o comună, toată lumea are impresia că vecinii comunică mai ușor între ei, dar nu e chiar așa. De multe ori, vecinii nu mai vorbesc între ei, vin de la lucru și uită să mai socializeze. Am organizat Ziua vecinătății, eveniment ajuns la a doua ediție în acest an și ca să-i stimulăm am vrut să premiem cea mai frumoasă organizare.

Este o încercare de a-i uni, de a-i provoca să socializeze. Probleme sunt peste tot, am avut și oameni care s-au împăcat cu această ocazie. Pozele au fost făcute când am avut evenimentul. Ne-am dus și am vizitat fiecare stradă care a avut specificul ei”, a declarat primarul din Gura Râului pentru turnulsfatului.ro.
Toată lumea a primit inițiativa cu bucurie
Primarul a mai adăugat că oamenii au primit inițiativa cu bucurie. Premiul pe care oamenii îl vor primi este un coș cu bunătăți care are, de asemenea, rolul de a-i face pe aceștia să socializeze.

„Au participat comunități din aproximativ 27 de străzi. Au fost foarte deschiși, toată lumea a apreciat inițiativa și am văzut cât de mult și-au dorit să se organizeze bine. Au scos un scaun, o masă, o sticlă de vin, mâncare, fiecare a venit cu ce a avut. Premiul va fi un coș cu bunătăți de care vecinătatea respectivă se va putea bucura”, a concluzionat acesta.
Fotografiile vor fi postate pe pagina de Facebook a primăriei, până în 3 iulie, iar câștigătorul va fi anunțat pe scena Festivalului Bujorului.










Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Redactor
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Ba-i corect, Baloo: Cine omoara pe Cibin? Venea!.
arbori sau copacei??! taiam arbori seculari sa ii inlocuim cu gatejele de aratar japonez si tufe(ca fufe avem destule)!!! multa…
vara, in perioada de concedii/vacanta ca hotii cand ” boierii” nu-s acasa!
4,6 milioane de lei pentru un pasaj pietonal între două cartiere despărțite de calea ferată, dar pentru mașini mai vedem…
Garda Forestieră Pitești este o structură subordonată Gărzii Forestiere Ploiești. Silvia a scris corect. Mai ai de învâțat, domn profesor…













Lasă un răspuns