Un bebeluş de patru luni a rămas blocat, joi, 25 iunie, la peste 30 de grade Celsius, la Alba Iulia, într-o maşină încuiată accidental, de unde a fost scos după ce un jandarm a spart, cu acordul proprietarilor, un geam al autoturismului.
Situația a fost făcută publică de Jandarmeria Română pe pagina de socializare.
„Momente de panică pentru doi părinţi din Alba Iulia, după ce sistemul de închidere al autoturismului s-a activat accidental cu cheile în interior, iar copilul a rămas blocat în maşină. Situaţia a fost observată de un jandarm, aflat în timpul liber. Având în vedere temperatura de peste 30 grade C şi faptul că sistemul de climatizare nu mai funcţiona, acesta a acţionat imediat. Cu acordul proprietarului, a spart un geam al autoturismului şi a reuşit să scoată copilul în siguranţă”, au scris aceștia.
Jandarmii au făcut şi o serie de recomandări.
• Nu lăsați niciodată copiii sau animalele de companie singure în mașină, nici măcar pentru câteva minute.
• La temperaturi ridicate, interiorul unui autoturism se poate transforma rapid într-un mediu periculos.
• Verificați întotdeauna dacă aveți cheile asupra dumneavoastră înainte de a închide portierele.
• Dacă observați un copil sau un animal aflat în pericol într-un vehicul, apelați de urgență 112.
Abonează-te la canalul de WhatsApp al Turnul Sfatului pentru a afla în timp real știrile relevante de la Sibiu: accesează linkul de aici și apasă opțiunea Follow (Urmăriți).

Sănătate, Educație
Alătură-te comunității
Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.
Mie nu-mi este clar ce înseamnă „revoluționar ” și de ce ar trebui acesti revolutionari să aibă privilegii.
Ceea ce nu știu ignoranții progresiști este ca wifi constituie un factor de poluare electromagnetică. Nu are ce căuta într-un…
Pasajul acela mult promis cam pe cand ? Poate cand v-a veni urmatorul primar pentru ca Fodor nu vrea ca…
Se vede ca esti purtatorul ei de poseta.
Toți retrograzii își dau cu părerea,parcul arata invechit si neingrijit,e evident ca are nevoie de o cosmetizare,nu e acum nicio…













Lasă un răspuns