Publicitate
Publicitate
Publicitate - SOMA Sibiu

Ce facem în weekend? Astra Multicultural, campionat național de cățărare în arbori, seară de vară cu chitară clasică, blues și rock, Sibiu StreetBall și drumeții

Adina Bota
0
Astra Multicultural/Foto: Muzeul Astra
Astra Multicultural/Foto: Muzeul Astra

În acest final de săptămână, Sibiul găzduiește mai multe evenimente de care ne putem bucura. Seară de vară cu chitară clasică, blues, jazz si rock, campionatul român de cățărare, GartenParty, Sibiu StreetBall și Sibiu Puzzel Speed Challenge sunt câteva dintre variantele de petrecere a timpului liber pe care le avem în acest weekend.

Publicitate
Publicitate

Campionatul Național Român de Cățărare în Arbori 2026 vine la Sibiu, în weekend

Cel mai important eveniment de lucru la înălțime în arbori din România se desfășoară la Sibiu în perioada 17-19 iulie. Specialiști din toată țara vor demonstra tehnica, precizia și siguranța în cinci probe oficiale de competiție, cu o finală programată duminică.

Campionatul Național Român de Cățărare în Arbori reunește cei mai buni specialiști arboricoli din țară pentru o competiție pe cinci probe: Belayed Speed Climb, Work Climb, Rescue, Throwline și Masters Challenge. Sibiul, cu patrimoniul său dendrologic remarcabil, oferă cadrul ideal pentru această demonstrație de profesionalism și pasiune pentru îngrijirea arborilor.

Astra Multicultural

Muzeul ASTRA invită publicul în perioada 15-19 iulie 2026 la o călătorie fascinantă în universul patrimoniului multietnic, în cadrul ASTRA Multicultural 2026. Evenimentul este cofinanțat de Primăria Municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2026. 

​Timp de cinci zile, vizitatorii vor experimenta conexiunea autentică dintre comunități prin seminare, expoziții de excepție, ateliere meșteșugărești interactive, spectacole muzicale și un maraton gastronomic unic în România.  Peste 250 de actanți (specialiști, meșteri, artiști, muzicanți, dansatori, bucătari etc.), comunități etnice de lipoveni, maghiari, romi, ucraineni și tătari din România vor participa anul acesta la ASTRA Multicultural. 

Astra Multicultural/Foto: Muzeul Astra
Astra Multicultural/Foto: Muzeul Astra

Duathlon Offroad by Wienerberger

Duathlon Offroad by Wienerberger combină alergarea cu ciclismul offroad într-un format dinamic, pe teren variat, creat pentru sportivi care caută mai mult decât asfalt.

Evenimentul are loc sâmbătă, 18 iulie, și este organizat de ACS Aria pentru Sport.

Filmele de la CineGold

În acest sfârșit de săptămână, sunteți invitați la CineGOLD pentru a vedea cele mai noi filme apărute. „Odiseea”, „Ziua Adevarului” „Invitatia Vecinilor” sau „Michael” sunt doar câteva dintre filmele pe care le puteți viziona în acest sfârșit de săptămână la CineGOLD. Programul complet pentru weekend îl găsiți aici.

Atelier de pictură în aer liber

Sâmbătă, 18 iulie, iubitorii de artă sunt invitați la o sesiune gratuită de pictură în aer liber pe Dealul Bradului, de unde vor picta panorama satului Bradu, a Oltului și a munților. Activitatea este coordonată de profesorul Cătălin Precup și începe la ora 15:00. Punctul de întâlnire este la Biserica greco-catolică din satul Bradu. Participanții trebuie să vină echipați cu încălțăminte de drumeție, pălărie de soare și haine adecvate, precum și cu materialele de pictură preferate. Evenimentul face parte din proiectul Orașul Artiștilor, prezent de 10 ani în Piața Mică din Sibiu.

GartenParty

Vineri, 17 iulie, curtea Erasmus Bücherkaffee devine scena unei sărbători speciale. Trei vecini din inima Sibiului — Erasmus Bücherkaffee, care împlinește 20 de ani, Școala Charlotte Dietrich, la 10 ani, și Diakoniewerk România, la 20 de ani — sărbătoresc împreună jumătate de secol de activitate printr-un eveniment deschis tuturor, de dimineață până seara.

Pe tot parcursul zilei, vizitatorii se pot bucura de o reducere de 20% la cărți, o expoziție cu vânzare de obiecte de atelier și picturi, gustări dulci și sărate, waffeln și înghețată, dar și de o tombolă.

Publicitate

Programul zilei include ateliere de lumânări și pâslă între orele 11:00 și 14:00, urmate de un atelier de colaje la ora 14:00. La ora 17:00 are loc o lansare de carte, iar seara începe cu muzică live susținută de formația Școlii Charlotte Dietrich, condusă de Costi Mihai, urmată de o petrecere cu DJ.

garten party
Gartenparty/Foto: Diakoniewerk România/Facebook

Expoziția „Farmecul Orientului în inima Transilvaniei”

Muzeul Național Brukenthal vernisează vineri, 17 iulie, o expoziție de covoare orientale cu un exponat de talie mondială: covorul Holbein, o piesă din secolul XVI conservată în proporție de 98%, care va fi văzută integral de publicul local pentru prima dată în ultimul secol.

Expoziția „Farmecul Orientului în inima Transilvaniei” se desfășoară în Sala cu Coloane a Palatului Brukenthal, de pe Piața Mare, din 17 iulie până la 30 august 2026. Vernisajul este programat vineri, 17 iulie, la ora 12:00.

Pizza by Tango

La „Pizza by Tango” puteți savura o pizza caldă și aromată alături de cei dragi. Puteți să vă creați pizza exact așa cum vă place – cu de toate, în combinații inedite, de post, alături de un tiramisu delicios ca desert. Puteți savura pizza preferată pe terasa de la Tango sau o puteți comanda direct acasă, cu livrare gratuită.

Seară de vară cu chitară clasică, blues, jazz si rock la Guitar Meeting Sneak Peek, pe strada Bastionului

Înainte ca Guitar Meeting Festival să transforme din nou Sibiul, între 3 și 6 septembrie, într-un punct de întâlnire pentru iubitorii muzicii rock și folk, organizatorii propun publicului o avanpremieră a atmosferei de festival. Sâmbătă, 18 iulie, Bastionul Mercenarilor găzduiește Guitar Meeting Sneak Peek – un eveniment construit în jurul muzicii live, al comunității și al bucuriei de a petrece o seară de vară într-unul dintre cele mai intime și plăcute spații din centrul orașului.

Sneak Peek este o invitație adresată tuturor, indiferent dacă sunt sau nu chitariști. Este unul dintre evenimentele prin care arătăm că Guitar Meeting Festival înseamnă un „bastion” al unei comunități, al celor care apreciază muzica live și timpul împărtășit în mod plăcut, indiferent de generație.

sneak peak guitar meeting foto organizatori
Meeting Sneak Peek/Foto transmisă de organizatori

Sibiu Puzzle Speed Challenge

Board Games Community Sibiu ne invită, sâmbătă, 18 Iulie, la ora 13:00, la un nou eveniment/campionat de Puzzle, care va avea loc la Olivia’s Trattoria, din cadrul Zacaria Retail Center, Șoseaua Alba Iulia 77A, din Sibiu.

Fiecare echipă trebuie să aibă 3 sau 4 membri. Nu este posibilă înscrierea individuală. Toate echipele vor primi același puzzle de 500 de piese, timpul limită de realizare este două ore.

Participarea este deschisă și copiilor, cu condiția ca aceștia să fie însoțiți de un adult.

Festivalul SoNoRo Musikland 

Ediția a VIII-a a Festivalului SoNoRo Musikland va avea loc în perioada 17-27 iulie 2026 și se va desfășura în județele Sibiu, Mureș și Brașov. Prin intermediul celor 16 evenimente – concerte, jamsessions și ateliere muzicale pentru copii –, acest festival atât de îndrăgit de public este în continuare o reverență față de patrimoniul cultural saxon și tradițiile locale pe care organizatorii le readuc în contemporaneitate cu ajutorul muzicii de cameră.

Concertul de Deschidere – Con Spirito va avea loc vineri, 17 iulie 2026, ora 19:00, în Sala festivă a Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, prima bibliotecă publică a românilor din Transilvania (1869).

Concertele din acest an sunt programate în câteva locuri ale ediției de anul trecut, când acest festival a inclus pentru prima dată județul Sibiu pe harta sa: Biserica Parohială Romano-Catolică „Sfânta Treime”, Forumul Democrat al Germanilor din România – Sala Oglinzilor și Biserica fortificată din Copșa Mare, dar publicul se va bucura și de trei spații noi: Muzeul de Artă Contemporană din cadrul Muzeului Național Brukenthal, Somarest din Avrig și Porumbacu 216 din Porumbacu de Sus din județul Sibiu.

afiș SoNoRo Musikland 2026 _ SIBIU
Festivalul SoNoRo Musikland, în weekend, la Sibiu/ Foto transmisă de organizatori

Sibiu StreetBall

În perioada 17–19 iulie, baza sportivă Eco Sports Dome va găzdui o nouă ediție a Sibiu Streetball, unul dintre cele mai importante turnee de baschet 3×3 din România, ajuns la cea de-a 14-a ediție.

„Competiția reunește peste de sportivi care vor evolua în categoriile U10, U13, U15, U18 și Open, masculin și feminin, într-un eveniment organizat după regulamentul Federației Internaționale de Baschet (FIBA 3×3).

Mai mult decât o competiție sportivă, Sibiu Streetball este un proiect dedicat promovării unui stil de viață activ și încurajării practicării sportului în rândul copiilor și tinerilor. Turneele locale au un rol esențial în dezvoltarea viitorilor sportivi, oferindu-le acestora oportunitatea de a concura într-un cadru organizat, de a-și testa aptitudinile și de a dobândi experiență competițională”, se arată în deschiderea evenimentului.

sibiu streetball
Eco Sports Dome va găzdui o nouă ediție a Sibiu Streetball/Foto: Sibiu City App

Drumeții cu Anii Drumeției

Anii Drumeției pregătește mai multe experiențe în natură în acest weekend. Ghidul Radu Zaharie pregătește în acest final de săptămână o drumeție pe Creasta Făgărașului de la Vest la Est, o drumeție în Munții Făgăraș: Vf. Negoiu, Custura Sărății și Vf. Șerbota, dar și o drumeție dedicată Micilor Montaniarzi pe poteci ascunse în Munții Cindrel. Ioana Pătrășcoiu ne invită la o drumeție relaxantă cu un picnic într-un decor de poveste, în zona satului Alma Vii.

Publicitate
Publicitate

Adina Bota
Adina Bota

Redactor

adina[at]turnulsfatului.ro

Alătură-te comunității

Publicitate
Publicitate

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Toate comentariile sunt moderate de către redactorii TS, înainte de publicarea pe site, pentru a elimina limbajul agresiv/licențios sau informațiile false. Mulțumim.

Publicitate
Publicitate